Фінансова спроможність. Межі допустимого

Тетяна Коріненко
2948
8 Грудня 2020
Фінансова спроможність. Межі допустимого
2948
8 Грудня 2020

Серед нововведень чинної редакції Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) — четвертий кваліфікаційний критерій «наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю».

Подібна норма була й у Законі України «Про здійснення державних закупівель». Але головна відмінність нової норми саме в підтвердженні фінансової спроможності учасника показниками фінансової звітності, а не наявністю фінансових документів у складі пропозиції, як це було раніше.

Крім того, у чинній редакції Закону законодавець встановив обмеження для замовників щодо заборони вимагати підтвердження обсягу річного доходу (виручки) у розмірі більшому, ніж очікувана вартість предмета закупівлі.

Розглянемо на реальних прикладах, як замовники використовують цей додатковий інструмент для відбору постачальника / виконавця, які встановлюють вимоги для підтвердження фінансової спроможності учасника, які з цих вимог відповідають вимогам Закону, а які викликають сумнів або прямо порушують його.

Приклад 1
Рішення № 17345-р/пк-пз від 15.09.2020, оголошення № UA-2020-08-06-002598-a, ДК 021:2015: 79710000-4: Охоронні послуги, очікувана вартість 81 555 600,00.
 
На підтвердження кваліфікаційного критерію «наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю» замовник встановив наступні вимоги:
 
«…надати баланс (форма № 1-м), звіт про фінансові результати (форма № 2-м) за останні три звітні періоди з відміткою органів статистики або іншим документом, який підтверджує прийняття звіту органами Держстатистики, засвідчені учасником<…>звітність фінансової...
Практика оскарження закупівель

Публікації щодо результатів розгляду скарг органом оскарження (Антимонопольний комітет України), зокрема, новини практики оскарження, приклади, коментарі, особливості, судова практика з цього питання