Найголовніше за тиждень (до 20.10.2023)

Лілія Груздо
791
21 Жовтня 2023
Найголовніше за тиждень (до 20.10.2023)
791
21 Жовтня 2023

Кожен замовник під час проведення закупівель має усвідомлювати свою відповідальність та пам’ятати про відкритість і прозорість закупівель, які передбачені Законом України «Про публічні закупівлі». Не варто забувати, що кожна дія при проведенні закупівлі може привернути увагу Держаудитслужби, яка уповноважена моніторити закупівлі й запобігати здійсненню порушень. Тому, приймаючи те чи інше рішення, замовник має переконатися, що діє в межах норм законодавства. Щоб працювати впевнено, на допомогу прийдуть поради та роз’яснення, які надають фахівці порталу Радник. Як завжди, підготували корисні статті про найголовніше, що розглядали та обговорювали цього тижня:

  • Відсутність документів у тендерній пропозиції учасника відкритих торгів, які не містять інформації про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі чи не підтверджують відповідність таким характеристикам, або помилки у них підлягають виправленню. Проте з таким трактуванням потрібно бути дуже обережним. Слід ретельно визначити, яку інформацію повинен вміщувати документ та для чого він вимагається. У статті «Відсутність інформації чи документів про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі не виправляється» акцентували на випадках, коли пропозиція учасника не підлягає виправленню та як правильно розрізняти, чи можна надавати 24 години на виправлення учаснику, враховуючи аналітику висновків органів оскарження.
  • Замовник не може встановлювати вимог щодо способу документального підтвердження відсутності підстав, визначених у підпункті 3 пункту 47 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), якщо на момент оголошення торгів Реєстр відкритий та доступ до нього вільний. Тим самим і за ненадання такого підтвердження переможця нема за що відхилити, оскільки способу підтвердження не було визначено. Так би мовити, зобов’язано переможця надати підтвердження, проте не встановлено відповідальності за порушення такого зобов’язання, зокрема у вигляді відхилення його пропозиції. Детально розглянули умови встановлення вимог замовником у статті «Вимагати в переможця інформаційну довідку з реєстру корупціонерів чи не вимагати?».
  • Під час моніторингів закупівель без використання електронної системи закупівель органи Держаудитслужби найчастіше перевіряють дотримання замовниками вимог пункту 13 Особливостей. З якими питаннями працівники органів державного фінансового контролю можуть звернутися до замовника та як підготуватися до таких звернень, розглянули у статті «Що здебільшого перевіряє ДАСУ в моніторингах спрощених закупівель та закупівель без використання ЕСЗ».
  • Поняття «доручення» ширше, ніж поняття «довіреність», однак обидві дефініції належать до категорії представництва. Доручення є договором щодо вчинення певного виду дій, а довіреність — це фіксація повноважень від довірителя представнику діяти від його імені та в його інтересах. Як оформити доручення для укладання договору від імені юридичної особи або фізичної особи — підприємця, розглянули у статті «Як правильно оформити доручення або довіреність та на що звернути увагу замовнику під час її перевірки».
  • Якщо замовник є розпорядником бюджетних коштів і не має рахунків у комерційних банках, єдиним рахунком, на який можуть надходити кошти як забезпечення виконання договору, — це рахунок, відкритий в органах Казначейства. Який рахунок та як відкривати для отримання забезпечення в органах Державної казначейської служби України відповідно до вимог чинного законодавства, детально розглянули у статті «Чи потрібно для отримання забезпечення виконання договору відкривати окремий рахунок у Казні».

Наостанок зазначимо, що передплатники порталу мають можливість завантажити зразки документів, зокрема шпаргалку за переліком обставин, за наявності яких не надається можливість виправити невідповідності в порядку пункту 43 Особливостей, що стосуються інформації та документів про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі.

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО