Вимогу про підтвердження кваліфікаційного критерію «наявність працівників» визначено у множині: позиція АМКУ

Олег Підгірський
1697
3 Серпня 2023
Вимогу про підтвердження кваліфікаційного критерію «наявність працівників» визначено у множині: позиція АМКУ
1697
3 Серпня 2023

За загальними правилами норм Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон) та Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), при проведенні конкурентних процедур закупівель замовник може встановлювати кваліфікаційні критерії, визначені частиною 2 статті 16 Закону. Одним із таких критеріїв, що передбачений пунктом 2 згаданої частини, є наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід.

Як ми всі бачимо, у цій нормі слово «працівники» визначено у множині. І постійною дилемою в трактуванні цієї норми з набранням чинності Законом є визначення достатньої кількості працівників для підтвердження відповідності цьому критерію, а саме в кількості не менше одного працівника чи не менше двох.

У цій публікації наведемо два рішення органу оскарження, які на перший погляд можуть висвітлювати протилежні думки Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі — Колегія) у цьому питанні. Проте давайте розберемось.

Рішення Колегії від 01.05.2023 № 5656-р/пк-пз, закупівля № UA-2023-03-17-007021-a.
...
Практика оскарження закупівель

Показові рішення органу оскарження та ексклюзивні коментарі голови АМКУ , що обов’язково стануть у нагоді кожному учаснику

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО