Коротко про головне: «євроторги»

Катерина Плашенко
950
6 Лютого 2022
Коротко про головне: «євроторги»
950
6 Лютого 2022

Міжнародна закупівля, «євроторги», тендер з предкваліфікацією, торги з публікацією англійською мовою — як тільки не називають процедуру закупівлі, про яку йдеться у частині 3 статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), згідно з якою оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель у строки, встановлені у частині 1 цієї статті, обов’язково додатково оприлюднюються в електронній системі закупівель англійською мовою, якщо очікувана вартість закупівлі перевищує суму, еквівалентну: для товарів і послуг — 133 тисячам євро, для робіт — 5 150 тисячам євро. Курс євро визначається згідно з офіційним курсом, установленим Національним банком України станом на дату оприлюднення в електронній системі закупівель оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі.

Відкриті торги з публікацією англійською мовою можна назвати різновидом процедури відкритих торгів з певними особливостями і відмінностями, та насамперед з більшою очікуваною вартістю предмета закупівлі.

Найвагоміша відмінність між відкритими торгами та «євроторгами» полягає в тому, що у відкритих торгах замовник розглядає тендерні пропозиції учасників лише після аукціону, перевіряє їх на відповідність усім вимогам, установленим у тендерній документації, починаючи з найбільш економічно вигідної, та в разі відсутності підстав для відхилення такого учасника визначає його переможцем, або в разі наявності підстав відхиляє таку тендерну пропозицію та розглядає наступну найбільш економічно вигідну тендерну пропозицію.

У відкритих торгах з публікацією англійською мовою замовник розглядає тендерні пропозиції учасників до настання аукціону та допускає до пониження ціни лише ті тендерні пропозиції, які повністю відповідають усім вимогам тендерної документації. Крім цього, зрозуміло, що в «євроторах» інформація, зазначена в оголошенні про проведення процедури закупівлі, дублюється англійською мовою.

Увага: приховуємо ціну

Коли завершується строк подання тендерної пропозиції, електронна система закупівель (далі — ЕСЗ) автоматично розкриває інформацію та документи, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям та всім іншим вимогам замовника, а також містять технічний опис предмета закупівлі, при цьому учасник у жодному разі не повинен показувати інформацію про ціну тендерної пропозиції. Залежно від вимог замовника, визначених у тендерній документації, учасник може надати інформацію про ціну так:

  • розмістити файл в ЕСЗ та встановити доступ до нього лише після аукціону;
  • взагалі не надавати файл із ціною;
  • після результатів аукціону завантажити відповідну інформацію з приведеною ціною.

У будь-якому випадку в ЕСЗ ціна до аукціону має бути прихована, а учасник керується умовами тендерної документації, надаючи інформацію про ціну виключно у спосіб, визначений замовником.

На порталі RADNUK.COM.UA у статті «Євроторги: ховаємо ціну» ми доходимо висновку, що розкриття тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі в частині інформації про ціну на етапі, коли розкривається лише частина тендерної пропозиції з інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, та інформацією і документами, що містять технічний опис предмета закупівлі, є порушенням законодавства з питань публічних закупівель.

Нецінові критерії оцінки та «євроторги»

Пунктом 3 частини 3 статті 29 Закону передбачено, що критеріями оцінки можуть бути ціна / вартість життєвого циклу разом з іншими критеріями оцінки, зокрема, такими як умови оплати, строк виконання, гарантійне обслуговування, передача технології та підготовка управлінських, наукових і виробничих кадрів, застосування заходів охорони навколишнього середовища та / або соціального захисту, які пов’язані із предметом закупівлі.

До вашої уваги цікаве рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі — Колегія):

Умовами тендерної документації для критерію «ціна» передбачено 70 %. Виробничі, промислові потужності або торгове представництво — 30 %. Для отримання 30 % учасник повинен надати довідку-підтвердження ТПП. Що варто оскаржувати у разі відхилення, читайте у статті «Елемент, який не варто вимагати в євроторгах».

Строки оскарження «євроторгів»

З моменту формуванням протоколу розгляду тендерних пропозицій закінчується 20-денний строк розгляду тендерних пропозицій та починається 5-денний період оскарження «євроторгів» згідно з абзацом 4 частини 8 статті 18 Закону. Отже, оскаржити результати оцінки тендерних пропозицій можна тільки протягом 5 днів після оприлюднення в ЕСЗ протоколу розгляду тендерних пропозицій.

У статті «Важливий нюанс щодо оскарження відкритих торгів з публікацією англійською мовою» ми розібрали зміни Закону від 26.06.2022 та з’ясували, чи вплинули вони на строки розгляду тендерних пропозицій у відкритих торгах, оголошення щодо яких оприлюднюється англійською мовою, тобто чи зупиняє розгляд скарги щодо відхилення учасника перебіг строків, установлених частиною 12 статті 29 Закону.

«Єврторги»: чи має замовник право відхилити тендерну пропозицію після аукціону?

Аналіз рішень Колегії свідчить, що Законом не передбачене відхилення замовником тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі після проведення аукціону, зокрема, якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до норм частини 4 статті 10 Закону.

Ви взяли участь у «євроторгах» та замовник відхилив вашу тендерну пропозицію після аукціону? Такі дії замовника неправомірні, не пропустіть строки та оскаржуйте. Детальніше читайте у статті «Щодо відхилення ТП після аукціону у ‟євроторгах”».

Більше з цього питання читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статтях «Нотатки закупівельника: потрібне та цікаве про торги з публікацією англійською мовою» та «Алгоритм проведення відкритих торгів з публікацією англійською мовою з 26.06.2021».

Успіхів та натхнення для досягнення перемоги! Слідкуйте за оновленнями порталу RADNUK.COM.UA, у нас ще багато цікавого!

Гід для новачків

Перші кроки до успішної участі в публічних закупівлях

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО