Тендерне забезпечення: що має знати учасник?

Ігор Чемерис
4233
5 Січня 2022
Тендерне забезпечення: що має знати учасник?
4233
5 Січня 2022

Відповідно до статті 25  Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) замовник має право зазначити в оголошенні про проведення конкурентної процедури закупівлі та в тендерній документації / оголошенні про проведення спрощеної закупівлі вимоги щодо надання забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції.

Тендерне забезпечення, відповідно до Закону, — це надання забезпечення виконання зобов’язань учасником перед замовником, що виникли у зв’язку з поданням тендерної пропозиції / пропозиції, у вигляді такого забезпечення, як гарантія.

Залежно від установи, що надає тендерне забезпечення, це може бути банківська гарантія, гарантія фінансової установи, страхова гарантія.

Чим більший бюджет закупівлі, що оголошує замовник, тим більша вірогідність зустріти вимогу про забезпечення тендерної пропозиції. Найбільш популярним та розповсюдженим видом забезпечення у вимогах тендерної документації є банківська гарантія.

Сума забезпечення та для чого це взагалі потрібно?

Сума гарантії може бути різною, але не повинна виходити за рамки, визначені абзацом 3 частини 1 статті 25 Закону, відповідно до якого розмір забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції у грошовому виразі не може перевищувати 0,5 відсотка очікуваної вартості закупівлі у разі проведення тендеру / спрощеної закупівлі на закупівлю робіт (наприклад, капітальні ремонти / реконструкції будівель) та 3 відсотки у разі проведення тендеру / спрощеної закупівлі на закупівлю товарів чи послуг на умовах, визначених тендерною документацією / оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.

Уявімо тендер на 1 млн грн. Відповідно до Закону, якщо це закупівля товарів або послуг, сума забезпечення може скласти 30 тис. грн.

Забезпечення тендерної пропозиції надає замовнику гарантію від виконавця стосовно зобов’язань, які він на себе взяв. У випадку невиконання цих зобов’язань постачальник втрачає відповідну суму гарантії. Це убезпечує замовника від відмови від підписання договору та витрачання часу на оголошення та проведення нової закупівлі. 

Розглянемо випадки, коли гарантія повертається, а коли ні

Як визначено частиною 3 статті  25 Закону, забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції не повертається у разі:

  1. відкликання тендерної пропозиції / пропозиції учасником після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними;
  2. непідписання договору про закупівлю учасником, який став переможцем тендеру / спрощеної закупівлі;
  3. ненадання переможцем процедури закупівлі у строк, визначений частиною 6 статті 17 Закону (10 днів), документів, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 Закону;
  4. ненадання переможцем процедури закупівлі (крім переговорної процедури закупівлі) / спрощеної закупівлі забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, якщо надання такого забезпечення передбачено тендерною документацією / оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.

Частина 4 статті 25 Закону передбачає випадки, коли забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції повертається учаснику, а саме:

  1. закінчення строку дії тендерної пропозиції та забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції, зазначеного в тендерній документації / оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;
  2. укладення договору про закупівлю з учасником, який став переможцем процедури закупівлі (крім переговорної процедури закупівлі) / спрощеної закупівлі;
  3. відкликання тендерної пропозиції / пропозиції до закінчення строку її подання;
  4. закінчення тендеру / спрощеної закупівлі в разі неукладення договору про закупівлю з жодним з учасників, які подали тендерні пропозиції / пропозиції.

Як оформити тендерне забезпечення, скільки це вимагає часу та коштів

Як уже зазначено, найпопулярнішим видом забезпечення є банківська гарантія. Банки, як і будь-які інші надавачі послуг, мають у кожному конкретному випадку свої особливості, умови та терміни надання цих самих послуг. На прикладі торговельного майданчика Zakupki.Prom хочу показати, як насправді легко отримати всю цю інформацію. 

Після доволі простої процедури реєстрації особистого кабінету ви отримаєте ряд можливостей та переваг для участі в публічних закупівлях. Окрім різноманітних звітів та аналітики ви також зможете оформлювати гарантії через наші банки-партнери та страхові гарантії у нашого страхового партнера. Для цього вам необхідно вибрати у своєму кабінеті вкладку «Послуги та аналітика — Тендерне забезпечення» (див. Рис. 1):

Рис.1

Після цього у вас відобразиться перелік наших партнерів, що надають відповідні послуги (див. Рис. 2). При цьому для клієнтів майданчика ціни будуть нижчими, ніж при звичайному оформленні через ці ж установи. Перелік банків, зазначений на Рис. 2,  не є вичерпним.

На цій сторінці ви можете замовити консультацію від банку та оформити гарантію. Для зручності ми також вказали орієнтовний час реакції на ваш запит та час оформлення гарантії.

Рис.2

Окремо для випадків, коли замовники все ж таки вимагають страхові гарантії, у нас є і страхова компанія — партнер (Рис. 3).

Рис.3

Звісно, різний розмір гарантії може впливати і на суму її оформлення. Спеціально для цього ми додали калькулятор розрахунку вартості послуги, що має такий вигляд (Рис. 4): 

Рис.4

Все, що від вас потрібно, — це вказати суму банківської гарантії, що вимагає замовник, та натиснути кнопку «розрахувати». Після цього ви побачите актуальну вартість оформлення вашої гарантії.

Після того як ви натиснули кнопку «замовити», через вказаний орієнтовний час з вами має зв’язатись представник банку. Документи, які для цього знадобляться, можуть дещо відрізнятися залежно від банку. Обов’язковою є заява на отримання гарантії.

Нагадаємо, що з 19.03.2021 набрав чинності наказ Мінекономіки (Уповноваженого органу) № 2628 від 14.12.2020, яким затверджено форму забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції та вимоги до забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції (далі — Наказ № 2628). З набуттям чинності Наказом № 2628 з’являється чіткий приклад того, який вигляд повинна мати гарантія як забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції та яким чином повинні бути сформульовані вимоги до неї.

Отримана гарантія матиме вигляд електронного документа / документів, кількість яких може також відрізнятись залежно від вибраного банку. Перед завантаженням в електронну систему закупівель файлу із забезпеченням тендерної пропозиції учасник повинен уважно вивчити зміст гарантії та перевірити на відповідність умовам тендерної документації замовника формі, затвердженої Наказом № 2628, та вимогам Закону. В жодному разі самостійно не вносьте зміни в документи забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції, зокрема у назву файлу. Подавайте їх у тому вигляді, у якому їх надав вам банк, або в разі наявності неточностей звертайтесь до банку з вимогою внести зміни. Інакше це може завадити вам пройти кваліфікацію у замовника.

Більше інформації щодо забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції читайте на  порталі RADNUK.COM.UA у статтях:

Більше інформації щодо забезпечення тендерної пропозиції можна знайти на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Книги» — «Забезпечення в публічних закупівлях».

Спрощені закупівлі

Публікації для учасників, що стосуються будь-яких питань придбання товарів, робіт та послуг на так звані "допорогові суми", тобто вартість яких є нижчою 200 тис. грн для товарів і послуг та нижче 1 млн. грн для робіт (звичайні замовники), або вартість яких є нижчою 1 млн. грн для товарів і послуг та нижче 1,5 млн. грн для робіт, якщо йдеться про спецзамовників.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО