Яким чином YouControl отримує дані у той час, коли державні реєстри закриті? Розповідаємо, чому їм можна довіряти

Данило Глоба
2666
21 Червня 2022
Яким чином YouControl отримує дані у той час, коли державні реєстри закриті? Розповідаємо, чому їм можна довіряти
2666
21 Червня 2022

З початку війни доступ до Єдиного державного  вебпорталу відкритих даних тимчасово обмежили, щоб агресори не могли використовувати інформацію з них проти України. Також Міністерством юстиції 13.04.2022 прийнято Наказ «Про зупинення оприлюднення інформації у формі відкритих даних, розпорядником якої є Міністерство юстиції України», яким закрито онлайн доступ до «основоположного» Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Деякі інші джерела публічної інформації також були закриті.

Водночас не всі можливості для отримання публічної інформації у формі відкритих даних були закриті. Сьогодні YouControl має змогу отримувати інформацію з ЄДР та ДРРП на основі офіційних договорів, укладених з адміністратором цих реєстрів — ДП «НАІС». Це дає нам змогу показувати відповідні дані онлайн. 

Тобто на сьогодні YouControl отримує  офіційну  інформацію Мін’юсту. Ми також маємо архівні дані, які часто з різних причин втрачаються держорганами (насамперед через кібератаки).

Чи можна використовувати замовникам дані YouControl для перевірки учасників та переможців процедур закупівель відповідно до статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» 

З правової точки зору замовникам можливо використовувати дані системи YouControl для перевірки учасників та переможців процедур публічних закупівель. Така перевірка направлена на виявлення вірогідних підстав для прийняття рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов’язання відхилити тендерну пропозицію учасника або відмовити в участі у переговорній процедурі закупівлі.

У деяких випадках такі підстави можуть однозначно передбачати «дискваліфікацію»:

  • відомості про юридичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення ( пункт 2 частини1 статті      17 Закону);
  • суб’єкт господарювання (учасник) протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за порушення, передбачене пунктом 4 частини 2      статті 6пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів тендерів (пункт 4 частини 1 статті 17 Закону);
  • учасник процедури закупівлі визнаний у встановленому законом порядку банкрутом та стосовно нього відкрита ліквідаційна процедура (пункт 8 частини 1  статті 17 Закону);
  • у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних – осіб-підприємців та громадських формувань відсутня інформація, передбачена пунктом 9 частини 2 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних –підприємців осіб-підприємців та громадських формувань» (пункт 9 частини 1 статті  17 Закону);  
  • учасник процедури закупівлі є особою, до якої застосовано санкцію у вигляді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України «Про санкції» ( пункт 11 частини 1 статті  17 Закону);
  • учасник процедури закупівлі має заборгованість із сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), крім випадку, якщо такий учасник здійснив заходи щодо розстрочення і відстрочення такої заборгованості у порядку та на умовах, визначених законодавством країни реєстрації такого учасника (пункт 13 частини 1 статті 17 Закону).

В інших випадках, що передбачені частиною 1 статті 17 Закону та виявлені системою YouControl, існує ймовірність наявності таких підстав (наявність припущень або підозр, що потребують подальшої перевірки). 

«Ймовірність» — тому що виявлені системою YouControl підстави можуть однозначно передбачати «дискваліфікацію» лише у випадку, коли фактор стосується юридичних осіб. Така ситуація викликана тим, що інформація, що стосується фізичних осіб (напр. уповноважена особа учасника), персональні дані яких відсутні у відкритих джерелах даних, відсутні і в  системі YouControl, що не дає змогу здійснити повну ідентифікацію. А тому неможливо достовірно визначити, стосується фактор ризику (напр. вирок суду) конкретної фізичної особи або ж має місце повне співпадіння імені прізвища та по батькові. 

Водночас це не означає, що за наявності певних підозр перевірка може бути завершена. Частиною 15 статті 29 Закону будь-якому замовнику надано право звертатись по підтвердження інформації, наданої учасником, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій згідно з їхньою  компетенцією. 

У разі підтвердження інформації, поданої учасником, після подання відповідного запиту та отримання достовірної інформації про невідповідність переможця процедури закупівлі вимогам кваліфікаційних критеріїв, підставам, установленим частиною 1 статті  17 Закону, або факту зазначення у тендерній пропозиції будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі,  замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника.

Таким чином, система YouControl є дієвим і ефективним інструментом для виявлення порушень під час здійснення процедур публічних торгів і визначення переможця.

Які дані дозволяє замовникам перевірити Система YouControl

Система YouControl» дозволяє виявити фактори ризику під час здійснення процедур публічних закупівель. Деякі фактори можуть безпосередньо вказувати на необхідність відмови учаснику в участі у процедурі закупівлі. Інші –— вказують на наявність припущень або підозр, щодо яких замовник має здійснити додаткову перевірку (детальніше —  див. попередній абзац), зокрема скористатись частиною 15 статті 29 Закону.     

Які дані для учасників можуть бути корисними

Учасники процедур закупівель можуть керуватися тими ж даними, що й замовники. Це допоможе виявити фактори ризику у конкурентів, а отже сприятиме можливостям захисту від недобросовісної конкуренції під час закупівель, а також допоможе відстежити власні ризики, якщо такі є.

За нагоди та в разі необхідності користуйтесь:

Які дані є безкоштовними для замовників

Для перевірки учасників тендерів, виявлення несумлінних компаній та проведення чесних та вигідних закупівельYouControl запустив безоплатний  інструмент  «Аналіз тендерів». 

Функціонал інструменту містить перелік з 11 із 13 ризикових факторів, визначених частиною 1 статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі». Параметри перевірки та ступінь важливості окремих факторів можна скоригувати на власний розсуд:

  1. Корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення юридичної особи.
  2. Корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення фізичної особи.
  3. Штрафи Антимонопольного комітету України.
  4. Кримінальні правопорушення, пов’язані з фізичною особою-учасником процедури закупівлі.
  5. Кримінальні правопорушення, пов’язані зі службовою особою учасника процедури закупівлі.
  6. Зв’язки з іншими учасниками процедури закупівлі.
  7. Учасник процедури закупівлі — банкрут.
  8. Відсутній кінцевий бенефіціарний власник юридичної особи-учасника процедури закупівлі.
  9. Санкції, застосовані до учасника процедури закупівлі.
  10. Використання дитячої праці.
  11. Наявність податкового боргу в учасника процедури закупівлі.

Беручи до уваги високу сенситивність теми прозорості публічних закупівель, розробники модуля  «Аналіз тендерів» додали можливість шерінгу результатів перевірки учасників:

Таким чином, користувачі можуть вільно ділитися результатами перевірок з усіма охочими, незалежно від того, є адресат користувачем YouControl чи ні. 

Які ще дані YouControl планує надавати в майбутньому своїм користувачам

Після військового вторгнення росії в Україну ми адаптували експрес-аналіз YouControl до пошуку зв’язків з росією і білоруссю. Тепер він ще й допомагає запобігати загрозі співпраці з бізнесом, що має ворожий слід. 

Проте розвиток сервісу YouControl напряму залежить від того, як Україна буде рухатися у напрямку підтримки сфери відкритих даних. 

Але зі старту повномасштабного вторгнення влада почала «вимикати» реєстр за реєстром.

Низка сервісів також додатково обмежили свої можливості після запиту держорганів. Наприклад, ми «заблюрили» інформацію про місце перебування людей і компаній, а також дані декларацій суб’єктів декларування.

Позиція команди YouControl стосовно закриття реєстрів   

До війни, розв’язаної рф, Україна була одним з європейських лідерів у сфері відкритих даних. У 2021 році Україна посіла 6-те місце в рейтингу Open Data Maturity серед 34 країн. У 2020 році ми були на 17-му місці. Війна відкинула нас на десять років назад. 

Наразі все більше бізнесів та активістів закликають уряд повернути доступ, принаймні до частини відкритих даних. Команда YouControl переконана, що opendata — це обов’язкова умова інтеграції до ЄС, запровадження реформ та надання міжнародної допомоги.

Адже як донори зможуть надавати кошти на відновлення країни, не розуміючи, хто її просить? Це ж стосується й потенційних інвесторів. Як можна вкладати гроші в те, у надійності чого ти не переконався?

До того ж як держоргани будуть відслідковувати «російський слід»,  виконуючи постанову уряду про заборону взаємодії з ворожими контрагентами?

Закривати й обмежувати — це не український вектор. Такий підхід до суспільства радше сповідують наші вороги з росії. Тож закликаємо держоргани до зваженого відновлення роботи реєстрів.

За нагоди на порталі RADNUK.COM.UA читайте:

Конкурентні процедури

Публікації, що стосуються будь-яких питань придбання товарів, робіт та послуг за процедурами публічних закупівель

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО