Коротко про актуальне: вагоме збільшення ціни на електричну енергію

Редакція
1530
19 Серпня 2021
Коротко про актуальне: вагоме збільшення ціни на електричну енергію
1530
19 Серпня 2021

Із серпня 2021 року постачальники електричної енергії під час подання заявок з обсягами на придбання електричної енергії мають зазначати ціни не вище ціни, яка визначена постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.07.2021 № 1227 «Про внесення зміни до постанови НКРЕКП від 08 квітня 2020 року № 766» (далі — Постанова № 1227). Чи є це підставою для внесення змін до договору про закупівлю в частині збільшення ціни за одиницю товару?

У першу чергу в разі виникнення такої ситуації сторони керуються умовами укладеного договору про закупівлю,  а саме:

  • умовами, якими визначено порядок формування ціни за одиницю кВт.год електричної енергії;
  • порядком внесення змін до істотних умов договору про закупівлю;
  • частиною 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), але з підстав збільшення середньозваженої ціни наринку «на добу наперед» (далі — РДН) та на внутрішньодобовому ринку (далі — ВДР) у торговій зоні «ОЕС України», а не у зв’язку із прийняттям Постанови № 1227.

Дане твердження закріплюється тим, що Постанова № 1227 не є тим документом, який підтверджує зміну регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни, оскільки пункт 5 Постанови № 1227передбачає, що учасники ринку, які торгують електричною енергією на РДН і ВДР, у своїх заявках на торги в торговій зоні «ОЕС України» повинні зазначати ціни не вище ціни, яка встановлена цією постановою.

Враховуючи зазначене, не рекомендуємо замовникам застосовувати пункти 2, 7 частини 5 статті 41 Закону з мотивів введення Постанови № 1227, оскільки на такі дії немає достатніх правових підстав. Більше щодо цього питання читайте на порталі RADNUK.COM.UA в статті «Постачальник електроенергії звертається щодо збільшення ціни: чи є підстави?».

Що робити, якщо постачальник наполягає на розірванні договору про закупівлю? Пропонуємо два шляхи вирішення:

  1. керуючись умовами такого договору про закупівлю, розірвати його з вини постачальника. Після чого за результатами переговорної процедури закупівлі укласти новий договір про закупівлю з будь-яким постачальником в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в договорі про закупівлю, який розірваний з вини такого постачальника,

    або
  2. шляхом проведення переговорної процедури закупівлі на підставі абзацу 6 пункту 2 частини 2 статті 40 Закону укласти договір з постачальником «останньої надії» на постачання електричної енергії на час проведення нової процедури закупівлі / спрощеної закупівлі, але не більше ніж на 90 днів. Більше щодо закупівлі електроенергії у постачальника «останньої надії» читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статтях «Останні зміни НПА щодо закупівлі електроенергії у постачальника „останньої надії“» та «Що робити з договорами про закупівлю постачальника „останньої надії“ електричної енергії».

Більше про збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статтях «Як підтвердити коливання цін на ринку товару?», «Змінюємо ціну товару у зв’язку з коливанням цін на ринку до 10 %: чи потрібне звернення постачальника?» та «Коли обмеження щодо строків зміни ціни товару у договорі про закупівлю не застосовуються».

Електрична енергія

Публікації, тематикою яких є особливості закупівель електричної енергії