Коли потрібно оприлюднювати повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю

Крістіна Бєлякова
5019
11 Лютого 2021
Коли потрібно оприлюднювати повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю
5019
11 Лютого 2021

За попередньої редакції Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) існувала розповсюджена думка, що замовники повинні оприлюднювати в електронній системі закупівель повідомлення про всі зміни, внесені до договору про закупівлю, навіть ті, які не стосувалися істотних умов договору про закупівлю. І це створювало певні незручності та колізії.

Часто виникало запитання, якою ж підставою для внесення змін до істотних умов договору про закупівлю може скористатися замовник, наприклад, при зміні банківських реквізитів? Адже така підстава, як зміна банківських реквізитів, відсутня як у попередній, так і в чинній редакції Закону. У результаті частина замовників обирала, як правило, таку підставу, як покращення якості предмета закупівлі, а інша частина замовників могла взагалі не повідомляти про такі зміни в електронній системі закупівель.

Судова практика теж була різною, у тому числі такою, яка ставала на бік замовника та вказувала на відсутність у замовників обов’язку та підстав оприлюднювати повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни банківських реквізитів в електронній системі закупівель. У цій статті розберемо, чи потрібно оприлюднювати повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та самі зміни (додаткову угоду про внесення змін) згідно з чинною редакцією Закону.

Випадки, передбачені Законом, коли потрібно оприлюднювати повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю

У частині 7 статті 41 Закону визначено обов’язок замовника оприлюднювати повідомлення про зміни лише в разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, передбачених частиною 5 статті 41 Закону,  а саме у випадках:

  1. зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;
  2. збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку в разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, — не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії;
  3. покращення якості предмета закупівлі, за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
  4. продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов’язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об’єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
  5. погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;
  6. зміни ціни в договорі про закупівлю у зв’язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування — пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування;
  7. зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;
  8. зміни умов у зв’язку із застосуванням положень частини 6 цієї статті.

Порядок інформування про зміни до договору про закупівлю

Відповідно до Закону замовники оприлюднюють в електронній системі закупівель повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю і самі додаткові угоди протягом трьох робочих днів з дня внесення змін. 

Інформація, яку повинно містити повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю, закріплена в частині 8 статті 41 Закону. Тому рекомендуємо разом з повідомленням про внесення змін до договору про закупівлю розмістити додаткову угоду до такого договору про закупівлю, оскільки в пункті 11 частини 1 статті 10 Закону передбачено оприлюднення в електронній системі закупівель як повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю, так і самі зміни до договору про закупівлю. А зміни до договору про закупівлю відображаються в додатковій угоді.

Закупівлі, за якими оприлюднюємо повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю

Оприлюднення повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та додаткових угод до таких договорів про закупівлю стосується наступних закупівель:

  1. відкриті торги;
  2. торги з обмеженою участю;
  3. конкурентний діалог;
  4. переговорна процедура закупівлі;
  5. спрощена закупівля.

Висновки

  • замовники оприлюднюють повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю лише в разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю;
  • протягом трьох робочих днів з дня внесення відповідних змін замовник має оприлюднити в електронній системі закупівель повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю і саму додаткову угоду;
  • повідомлення про внесення змін до договору про закупівлі оприлюднюємо за процедурами закупівель та за спрощеними закупівлями.

Статті за темою на порталі RADNUK.COM.UA:

Договір про закупівлю

Публікації про роль договору у закупівлях, зокрема, про особливості укладення, виконання, зміни, розірвання договору та ін.