Учасники запитують, ми — відповідаємо

Редакція
1092
29 Травня 2018
Учасники запитують, ми — відповідаємо
1092
29 Травня 2018

«Доброго дня! Чи є правомірною вимога замовника до учасника/переможця відкритих торгів надати зразок продукції, а у випадку ненадання зразка відхилити його тендерну пропозицію? Дякую».

Добрий день! Згідно зі ст. 25 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон), тендерну пропозицію учасника подають в електронному вигляді через електронну систему закупівель. Отже, Закон не передбачає можливості вимагати від учасника надати зразок, оскільки зразок практично неможливо надати в електронному вигляді. А в разі встановлення такої вимоги замовник не матиме підстав для відхилення тендерної пропозиції учасника через ненадання зразка або його невідповідності вимогам замовника, оскільки відповідна підстава не передбачена ст. 30 Закону. У той же час замовник теоретично може встановити вимогу щодо надання зразка товару для переможця, зважаючи на те, що за Законом замовник може вимагати від переможця надання, наприклад, документів не в електронному вигляді (документальне підтвердження відстуності підстав за ст. 17 Закону, надання дозволів або ліцензій, забезпечення виконання договору).

Проте все одно постає питання щодо підстав для відхилення тендерної пропозиції переможця в разі ненадання зразка або його невідповідності вимогам замовника. Звертаємо увагу, що замовник має право відхилити тендерну пропозицію переможця виключно на підставах, передбачених у п. 2 ч. 1 ст. 30 Закону та ч. 3 ст. 32 Закону, а саме: у разі відмови переможця торгів від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або неукладення договору про закупівлю з вини учасника у строк, визначений цим Законом, або ненадання переможцем документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 цього Закону.

Загалом, виходячи з аналізу Закону, можна дійти висновку, що в ньому не передбачено права замовника вимагати надання зразка продукції ні від учасника, ні від переможця. Замовникові доцільно забезпечувати свою потребу в закупівлі якісного товару в результаті включення до тендерної документації відповідних технічних і якісних вимог до предмета закупівлі і кваліфікаційних критеріїв до учасників, а також включення до проекту договору про закупівлю відповідних умов щодо постачання, приймання та перевірки якості товару, що закуповують, та відповідних санкцій до контрагента за їх порушення. Якщо ж учасник вважає, що замовник встановив дискримінаційні вимоги або безпідставно відхилив його тендерну пропозицію, то він у порядку, визначеному ст. 23 Закону, може звернутися з відповідною вимогою до замовника. Або в порядку, визначеному ст. 18 Закону, подати скаргу на дії замовника до органу оскарження.

Радник відповідає на запитання

Коротко про суперечливі та болючі питання учасників закупівельного процесу

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО