Дайджест закупівельника: зміни до Закону, роз’яснення Мінекономіки, оновлення зразків документів та інше

Катерина Плашенко
2749
29 Квітня 2022
Дайджест закупівельника: зміни до Закону, роз’яснення Мінекономіки, оновлення зразків документів та інше
2749
29 Квітня 2022

Група компаній «Радник» невпинно працює та намагається полегшити діяльність замовників та учасників у непростий час війни: відстежує найсвіжішу інформацію щодо закупівель під час воєнного стану, аналізує зміни та надає доцільні поради. Будьте з нами, адже, як кажуть, хто володіє інформацією, той володіє світом:

  1. 21.04.2022 прийнято Закон України «Про внесення змін до пункту 3 розділу Х “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про публічні закупівлі” щодо закупівлі лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, та із залученням спеціалізованих організацій, які здійснюють закупівлі». Детально зі змінами ознайомтесь у матеріалі «Внесено зміни до прикінцевих та перехідних положень Закону про публічні закупівлі».
  2. Замовник, який розпочав процедури закупівлі до введення правового режиму воєнного стану в Україні, але не має можливості завершити такі процедури закупівлі у зв’язку з незалежними від нього обставинами, має право визнати тендер таким, що не відбувся, у разі якщо здійснення закупівлі стало неможливим внаслідок дії непереборної сили, посилаючись на запровадження правового режиму надзвичайного стану та введення в Україні правового режиму воєнного стану. У зв’язку з цим Мінекономіки листом № 3304-04/16796-06 від 22.04.2022 надало роз’яснення. Детальніший аналіз листа можна прочитати у статті «Увага! Мінекономіки надає роз’яснення щодо змін, внесених до порядку закупівель у період воєнного стану».
  3. Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 18.04.2022 № 259/2022, затвердженим Законом України від 21.04.2022 № 2212-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні до 25.05.2022. У зв’язку з цим на порталі RADNUK.COM.UA редакцією оновлено зразки документів категорії «воєнний стан» та погоджено з обставинами, визначеними зазначеними указами. Перелік зразків також розміщено в публікації «Перелік документів, які вже можна завантажити на порталі RADNUK.COM.UA».
  4. В електронній системі закупівель можна знайти багато «свіжих» закупівель на абсолютно різні вартості, предметом яких є послуги з повірки (лічильника / інших засобів вимірювальної техніки), але якщо у замовника позитивні результати періодичної / позачергової повірки чи повірки після ремонту засобів вимірювальної техніки завершують свою дію в період воєнного і надзвичайного стану (або протягом місяця після його припинення чи скасування), то не рекомендуємо закуповувати послуги з повірки в цей час. Чому? Відповідь — у матеріалі «Предмет закупівлі, який не варто закуповувати в період воєнного стану».
  5. На кінець квітня 2022 року в закупівельників виникає багато запитань, зокрема щодо визначення замовником предмета закупівлі із застосуванням коду ДК 021:2015 під час воєнного стану. У матеріалі «Як „сумувати“ закупівлі за кодом ДК під час воєнного стану» ми запропонували два способи: перший — замовник не «сумує» закупівлі за кодом ДК, а відповідно до вартісних меж кожного окремого договору звітує / не звітує про закупівлю відповідно до Постанови № 169 з посиланням на листи Мінекономіки. Про другий спосіб читайте в статті «Як „сумувати“ закупівлі за кодом ДК під час воєнного стану» та вибирайте саме ваш варіант!
  6. На період дії правового режиму воєнного стану в Україні Державна аудиторська служба України продовжує здійснювати передбачені Законом України «Про запобігання корупції» заходи із запобігання та виявлення корупції, зокрема, розгляд отриманих повідомлень про корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, інші порушення вимог Закону. У зв’язку з тим, що на практиці моніторинг процедур закупівель здійснювався, та з метою роз’яснень роботи Держаудитслужби в період воєнного стану редакція порталу RADNUK.COM.UA звернулася з офіційним зверненням та отримала відповідь, з якою можна ознайомитися у матеріалі «Держаудитслужба про перевірки закупівель у період воєнного стану» та листі від 22.04.2022 № 001200-16/2898-2022.
  7. Замовники в період воєнного стану можуть закуповувати без процедур закупівель та / або спрощених закупівель, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану». Водночас замовники можуть керуватися Законом України «Про публічні закупівлі» до моменту призупинення його дії на законодавчому рівні. У будь-якому разі рекомендуємо дотримуватись вибраної вами єдиної позиції та мати чітке обґрунтування (не)прийнятих рішень. Читайте більше у статтях «Дві сторони закупівельників: ті, що здійснюють закупівлі за Законом, та ті, що закуповують згідно з Постановою № 169» та «Чи можна використовувати Закон про закупівлі та Постанову № 169 одночасно?».

Поза всяким сумнівом, перемога за Україною! Бережіть себе та близьких.

Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану