Учасник залучає декількох субпідрядників / співвиконавців, але кожного не більше ніж на 20 %: чи необхідно зазначати інформацію про кожного?

Тетяна Мішта
436
29 Вересня 2021
Учасник залучає декількох субпідрядників / співвиконавців, але кожного не більше ніж на 20 %: чи необхідно зазначати інформацію про кожного?
436
29 Вересня 2021

Питання читача

  • Добрий ранок! У разі якщо учасник процедури закупівлі має намір залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників / співвиконавців в обсязі не менше ніж 20 % від вартості договору про закупівлю у випадку закупівлі робіт або послуг для підтвердження його відповідності кваліфікаційним критеріям відповідно до частини 3 статті 16 Закону, замовник перевіряє таких суб’єктів господарювання на відсутність підстав, визначених у частині 1 статті 17 Закону? Чи має учасник надавати інформацію про кожного з них?

Тобто замовник перевіряє кожного субпідрядника / співвиконавця, якого учасник залучає на 20 % і більше, чи навіть тих субпідрядників / співвиконавців, якщо вони кожен окремо дали менше 20 %, а в сумі виходить 20 % і більше?

Відповідь експерта

  • Вітаю! Закон України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад.

При цьому тендерна документація — це документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.

Тендерна пропозиція — це пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.

Згідно з Законом у тендерній документації зазначаються, зокрема, такі відомості: вимога про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб’єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника / співвиконавця в обсязі не менше 20 % від вартості договору про закупівлю — у разі закупівлі робіт або послуг.

При цьому стаття 17 Закону визначає підстави для відмови в участі у процедурі закупівлі, за яких замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника або відмовити в участі у переговорній процедурі закупівлі.

Так, у разі якщо учасник процедури закупівлі має намір залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників / співвиконавців в обсязі не менше ніж 20 % від вартості договору про закупівлю у випадку закупівлі робіт або послуг для підтвердження його відповідності кваліфікаційним критеріям відповідно до частини 3 статті 16 Закону, замовник перевіряє таких суб’єктів господарювання на відсутність підстав, визначених у частині 1 статті 17 Закону.

Крім того, згідно зі статтею 19 Закону у звіті про результати проведення закупівлі з використанням електронної системи закупівель обов’язково зазначаються повне найменування та місцезнаходження кожного суб’єкта господарювання, який буде залучений переможцем, з яким укладено договір про закупівлю, до надання послуг як співвиконавця або виконання робіт як субпідрядника, в обсязі не менше ніж 20 % вартості договору про закупівлю — у разі закупівлі робіт або послуг.

Ураховуючи викладене, учасник процедури закупівлі зазначає у тендерній пропозиції інформацію про повне найменування та місцезнаходження щодо кожного суб’єкта господарювання, якого він планує залучати до виконання робіт чи надання послуг як субпідрядника / співвиконавця, якщо обсяг виконаних ним робіт або наданих послуг становитиме не менше 20 % від вартості договору про закупівлю.

Тобто перевірці підлягають саме ті субпідрядники / співвиконавці, які в рамках одного договору про закупівлю виконуватимуть роботи або надаватимуть послуги в обсязі, який дорівнює або перевищує 20 % від його вартості. Якщо вартість робіт або послуг, які виконуватиме кожен окремий субпідрядник / співвиконавець, є меншою 20 % вартості договору про закупівлю, інформація про такого суб’єкта у тендерній пропозиції не зазначається та не перевіряється замовником.

Довідково зазначу, що вказана норма з’явилась у закупівельному законодавстві саме з метою ідентифікації та можливості перевірити реальних виконавців договору про закупівлю, у разі виконання договору про закупівлю де-юре учасником,  де-факто іншим(и) суб’єктом(ами) як субпідрядниками / співвиконавцями. У цьому разі для цілей Закону визначальним (значущим) встановлено обсяг не менше 20 % від вартості договору про закупівлю для кожного такого субпідрядника / співвиконавця.

Тому Законом не передбачено додавати обсяг робіт / послуг для декількох субпідрядників / співвиконавців за умови, що кожен з них виконуватиме роботи / надаватиме послуги в обсязі менше 20 % від вартості договору про закупівлю.

Також читайте на порталі RADNUK.COM.UA такі корисні статті:

Закупівля робіт

Публікації, тематикою яких особливості здійснення закупівель робіт