Рятівні 20 % на початку року для замовника

Редакція
3340
22 Грудня 2021
Рятівні 20 % на початку року для замовника
3340
22 Грудня 2021

Законодавець дещо спростив життя замовників на початку року та дозволив продовжити договори про закупівлю на термін, достатній для проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі на наступний рік. Так, частина 6 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) визначає, що дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 % суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.

Отож, Законом така можливість передбачена, залишається її правильно застосувати. Тому задля вдалого продовження договору до 20 % та уникнення адміністративної відповідальності, зазначимо:

  1. замовник може продовжити договір про закупівлю, укладений саме за результатами проведення процедури закупівлі та спрощеної закупівлі;
  2. продовжити договір про закупівлю можна до 20 % суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю. Згідно з Академічним тлумачним словником поняття «початковий» — «який перебуває на початку чого-небудь, передує чомусь; характерний для початку якої-небудь дії або якогось процесу; вихідний; який приймається за вихідний пункт відрахунку; нульовий тощо». Тому для забезпечення потреби замовника на час, достатній для проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі (яка є потребою вже наступного року), законодавчо передбачено можливість продовження строку дії попереднього договору про закупівлю в обсязі, який не може перевищувати 20 % суми такого договору про закупівлю без урахування внесених змін протягом його виконання. Тобто згідно з ціною тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі за результатом аукціону. Детально питання визначення «початкового» договору розглядалось у статті «Аби не помилитись, з’ясуйте, що вважатиметься ‟початковим” договором при продовженні на 20 %»;
  3. додаткова угода укладається до чинного договору про закупівлю. Оскільки договори про закупівлю за результатами процедур, як правило, укладаються до 31 грудня, то укласти відповідну додаткову угоду необхідно встигнути до 31 грудня;
  4. обов’язковою умовою продовження договору про закупівлю на наступний рік є подальше проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі. Тобто якщо замовник наступного року не планує закуповувати товари, роботи чи послуги за тим самим предметом закупівлі, продовжити такий договір про закупівлю на 20 % він не може.
  5. замовникам, особливо бюджетним установам, не слід забувати, що продовжувати дію договору про закупівлю до 20 % можна лише за наявності затвердженого кошторису, на чому наголошено в Законі. Тому у разі затвердження кошторису, приміром, у 2022 році замовнику в 2021 варто вчасно продовжити лише строк договору про закупівлю. А у 2022 році, після затвердження кошторису, оприлюднити наступну додаткову угоду з об’ємами предмета закупівлі відповідно до виділеного фінансування.

На порталі RADNUK.COM.UA у зручному форматі .word у розділі «Зразки документів» — «Зразки документів замовникам»«Додаткові угоди» розміщені якісно підготовлені приклади відповідних додаткових угод.

Більше статей за темою на порталі RADNUK.COM.UA:

Договір про закупівлю

Публікації про роль договору у закупівлях, зокрема, про особливості укладення, виконання, зміни, розірвання договору та ін.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО