Один із найбільш специфічних та водночас найбільш потрібних предметів закупівлі за видом «товар» є електрична енергія. Специфічність полягає не лише в нюансах виконання договору про закупівлю такого товару, але і в нюансах проведення самої закупівлі.
Відповідно до пункту 26 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII (далі — Закон № 2019) електрична енергія — енергія, що виробляється на об’єктах електроенергетики і є товаром, призначеним для купівлі-продажу.
Законодавством у сфері публічних закупівель визначено загальні правила здійснення закупівельного процесу. Своєю чергою, це законодавство не зупиняється на нюансах здійснення закупівель за конкретним предметом, наприклад таким як електрична енергія. Єдине, що визначено пунктом 29 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), це те, що у разі проведення відкритих торгів згідно з Особливостями для закупівлі, зокрема, електричної енергії положення пунктів 1 і 2 частини 2 статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон) замовником не застосовуються. У разі здійснення закупівель, визначених абзацом першим цього пункту, замовники не можуть установлювати вимоги до предмета закупівлі, що не передбачені відповідним національним стандартом (за наявності національного стандарту для відповідного предмета закупівлі).
Інші ж умови здійснення такої закупівлі, у тому числі вимоги до предмета закупівлі чи учасника, визначаються спеціальними нормативно-правовими актами, наприклад Законом № 2019, та чинними національними стандартами.
Тим самим для полегшення процесу здійснення закупівлі електричної енергії замовникам доцільно ознайомитись із наведеним нижче переліком корисних посилань за публікаціями порталу RADNUK.COM.UA.
- «Визначаємо вид, обсяг та очікувану вартість закупівлі електричної енергії правильно», у якій експерт визначив основні моменти при здійсненні закупівлі електричної енергії.
- «Практичні аспекти планування закупівлі електричної енергії під час дії воєнного стану після прийняття Особливостей» та «Типові питання щодо закупівлі електричної енергії з урахуванням Особливостей», що відображають, зокрема, деякі нюанси здійснення закупівлі з урахуванням Особливостей.
- «Підготовка проєкту договору про закупівлю електричної енергії споживачу», де автор наводить обов’язкові умови, які повинен містити договір про закупівлю електроенергії.
- «Коли варто розпочинати закупівлю електричної енергії?», у якій висвітлена порада щодо найбільш доцільного орієнтовного початку здійснення закупівлі.
- «Недопустимість від’ємної маржі — правомірна вимога замовника чи ні? Практика АМКУ», де опрацьовано позицію органу оскарження щодо виконання учасником вимоги про недопустимість від’ємної маржі.
У рамках щотижневого опрацювання розміщених зразків документів за різними категоріями редакцією порталу опрацьовано категорію «Особливості 1178 (електроенергія)» розділу «Електрична енергія». За результатом опрацювання встановлено актуальність таких зразків.