Контролюй аномально низьку ціну за допомогою інструменту на порталі RADNUK.COM.UA

Редакція
2362
11 Серпня 2020
СПЕЦВИПУСК
Контролюй аномально низьку ціну за допомогою інструменту на порталі RADNUK.COM.UA
2362
11 Серпня 2020

Однією з новацій поточної редакції Закону про публічні закупівлі є аномально низька ціна тендерної пропозиції  учасника. Відповідно до Закону така ціна визначається електронною системою закупівель після проведення аукціону (але не завжди правильно). Ця норма передбачена для запобігання демпінгу в публічних закупівлях. Детально про проблемні питання визначення аномально низької ціни читайте на порталі RADNUK.COM.UA в статті «Ось такий вигляд має аномальна ціна на ProZorro».

Для кого інструмент:

Учасників, замовників, контролюючих органів, громадських організацій.

Для чого інструмент:

 1. Дає можливість учаснику і замовнику перевірити ще на початку аукціону, яка ціна буде аномально низькою.
 2. Дає можливість учаснику не поставити аномально низьку ціну та не підпасти під ризик відхилення.
 3. Дає можливість замовнику та учаснику контролювати правильність визначення електронною системою закупівель аномально низької ціни.
 4. Дає можливість контролюючим органам та громадським організаціям вести контроль правильності  проведення закупівлі та не допускати неправомірного відхилення.

Чому потрібно використовувати інструмент:

 1. У разі визначення системою аномально низької ціни тендерної пропозиції замовник має право відхилити учасника, якщо не надано належне обґрунтування такої ціни. Отже інструмент допоможе не поставити аномально низьку ціну.
 2. Замовник відхиляє аномально низьку тендерну пропозицію у разі ненадходження обґрунтування аномально низької ціни. Таким чином інструмент допоможе запобігти ризику відхилення.
 3. Електронна система закупівель повинна автоматично розраховувати аномально низькі ціни на всіх етапах електронного аукціону та інформувати про це учасника процедури закупівлі та замовника, але наприклад у закупівлі UA-2020-05-06-000651-c система не визначила після аукціону аномально низьку ціну пропозиції учасника (хоча вона була дійсно аномально низька). Зверніть увагу по цій закупівлі на рішення АМКУ № 12501-р/пк-пз 24.06.2020 року. Про це детально писали на порталі RADNUK.COM.UA в статті «Аномально низька ціна – не привід для відхилення тендерної пропозиції учасника». Отже інструмент допоможе контролювати систему щодо правильності визначення аномальної ціни.
 4. Також в закупівлі UA-2020-05-26-007530-b трьох учасників відхилили за аномально низьку ціну, але  якщо здійснити розрахунки за відповідною формулою, то ціни двох учасників не аномально низька, а система визначила навпаки аномально низькими. Отже інструмент допоможе контролювати систему щодо правильності визначення аномальної ціни та запобігати неправомірному відхиленню.

Фахівці порталу RADNUK.COM.UA розробили зручний інструмент, який допоможе учасникам та замовникам закупівельного процесу під час аукціону розраховувати мінімальну ціну тендерної пропозиції, що не буде визначена системою як аномально низька.

Як використовувати інструмент

Першим етапом аукціону є очікування. На даному етапі учасник ознайомлюються з цінами конкурентів. Це саме час для того, щоб прорахувати ціну та переконатися, що ваша ціна не є аномально низькою, а саме не є меншою на 40 або більше відсотків від середньоарифметичного значення ціни/приведеної ціни тендерних пропозицій інших учасників на початковому етапі аукціону.

Приклад:

Дії учасника:

Другим етапом аукціону є перший раунд. На даному етапі учасник дізнається понижену ціну наступного за ціною конкурента та прораховує найменшу ціну, що не буде аномально низькою. В даному випадку інструмент розраховує ціну за двома формулами:

 • не є меншою на 30 або більше відсотків від наступної ціни/приведеної ціни тендерної пропозиції за результатами проведеного електронного аукціону (в нашому випадку – раунду);
 • не є меншою на 40 або більше відсотків від середньоарифметичного значення ціни/приведеної ціни тендерних пропозицій інших учасників на початковому етапі аукціону;

та обирає ціну, яка є менш ризиковою, тобто більшою з них.

Приклад:

Дії учасника:

Третім етапом аукціону є другий раунд. На даному етапі учасник дізнається понижену ціну наступного за ціною конкурента та прораховує найменшу ціну, що не буде аномально низькою.

Приклад:

Дії учасника:

Четвертим етапом аукціону є третій раунд. На даному етапі учасник дізнається понижену ціну наступного за ціною конкурента та прораховує найменшу ціну, що не буде аномально низькою.

Приклад:

Дії учасника:

Детальніше про аномальну низьку ціну читайте порталі RADNUK.COM.UA у статях:

 1. Ось такий вигляд має аномальна ціна на ProZorro
 2. Аномально низька ціна, що потрібно знати замовникові?
 3. Аномально низька ціна – не привід для відхилення тендерної пропозиції учасника

Приклади обґрунтування аномально низької ціни можна переглянути у статті «Шановні Учасники, ми знайшли для вас приклади обгрунтування аномально низької ціни!» та у доступному для використання форматі за посиланням.

Конкурентні процедури

Публікації, що стосуються будь-яких питань придбання товарів, робіт та послуг за процедурами публічних закупівель