З 26.06.2021 по-новому рахуємо строки на збільшення ціни товару до 10 %!

Анастасія Матвійчук
9379
5 Липня 2021
З 26.06.2021 по-новому рахуємо строки на збільшення ціни товару до 10 %!
9379
5 Липня 2021

З 26.06.2021 набули чинності чергові глобальні зміни до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон про закупівлі, Закон), внесені Законом України від 06.06.2021 № 1530-ІХ «Про внесення змін до Закону України ‟Про публічні закупівлі” та інших законів України щодо вдосконалення системи функціонування та оскарження публічних закупівель» (далі — Закон № 1530).  Серед іншого, зазнала змін і стаття 41 Закону, що регулює внесення змін до договору про закупівлю. У таблиці порівняймо норми Закону.

Таблиця

Пункт 2 частини 5 статті 41 Закону про закупівлі:

До 25.06.2021 включно

Починаючи з 26.06.2021

5. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, — не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

5. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, — не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю / внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.

Положення пункту 2 частини 5 статті 41 Закону про закупівлю ми дослідили до останньої коми, присвятивши їм цикл статей, посилання на які ви знайдете наприкінці цього матеріалу. Зокрема, що означає оте «один раз на 90 днів», ми досліджували у статті «Обрахунок строків при підвищенні ціни за одиницю товару до 10 %». З’ясувалося, що серед закупівельної громади поширено 6 (!) основних способів обрахунку строків для підвищення ціни на підставі пункту 2 частини 5 статті 41 Закону, які ми умовно назвали так: «Квартальний підхід», «Правило 90-го дня», «Крок ≥ 90 днів», «Крок ≥ 90 днів, але без мораторію», «Одноразовий» та «Одноразовий+».

Наша стаття «Обрахунок строків при підвищенні ціни за одиницю товару до 10 %» вийшла на порталі RADNUK.COM.UA 23.03.2021, однак настрої громадськості, вочевидь, народним депутатам не сподобалися. Тож вже за кілька днів законопроєкт № 5309 від 29.03.2021, який після голосування народних обранців став Законом № 1530, запровадив 7-й спосіб тлумачення правила «Один раз на 90 днів», який, цілком імовірно, стане улюбленим для усієї закупівельної громади. Тож як правильно рахувати строки за пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону про закупівлі в редакції після набрання чинності Законом № 1530, і чи застосовувати нове тлумачення у разі внесення змін до раніше укладених договорів про закупівлю — читайте далі.

Спосіб № 7 «Жодних обмежень»

До 26.06.2021 пункт 2 частини 5 статті 41 Закону про закупівлі містив лише одну стартову точку для відліку строків — момент укладення договору про закупівлю. Натомість після 26.06.2021 ціна за одиницю товару може зростати  не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю / внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару.

Тобто відтепер кожна додаткова угода про збільшення ціни за одиницю товару є черговою стартовою точкою для обрахунку строків на внесення наступних змін. Як наслідок, починаючи з 26.06.2021 кожна додаткова угода …. обнуляє строки на підвищення ціни за одиницю товару!

Зрозуміло, що законотворці навряд мали на меті отримати саме такий результат. Тим не менш, про благі наміри народних депутатів ніхто ніколи не довідається — у пояснювальній записці до законопроєкту № 5309 від 29.03.2021, який став Законом № 1530, немає ані слова про зміни до статті 41 Закону про закупівлі.

Тож, оминаючи припущення щодо того, що автори Закону № 1530 хотіли в ньому написати, робимо висновки про фактично написане в Законі № 1530: сторони договору про закупівлю, укладеного відповідно до Закону про закупівлі в редакції станом на 26.06.2021, незалежно від його предмета, вільні збільшувати ціну на власний розсуд (звісно ж, за наявності документально підтверджених цінових коливань та в рамках установлених Законом 10 %) так часто, як їм цього захочеться.

Водночас залишаються актуальними й інші способи тлумачення пункту 2 частини 5 статті 41 Закону, про які ми розповідали у статті «Обрахунок строків при підвищенні ціни за одиницю товару до 10 %», насамперед такі:

  • «Крок ≥ 90 днів» — найбезпечніший для замовників варіант, що встановлює жорсткі рамки можливих змін. При такому способі інтервал між укладенням договору про закупівлю та першим зростанням ціни, а також між усіма черговими зростаннями ціни на товар має становити не менше 90 днів, який обраховується так: вперше — від дати укладення договору про закупівлю, а в усі наступні рази — з дня, наступного за днем укладення додаткової угоди;
  • «Квартальний підхід» — зручний та зрозумілий спосіб, який дозволяє гнучко реагувати на коливання ринкових цін. Рахуємо так: починаючи з дати укладення договору про закупівлю, ділимо час на рівні інтервали по 90 днів, і в рамках кожного такого інтервалу можна один раз збільшити ціну товару до 10 %.

Ці способи тлумачення добрі вже тим, що містять хоч якісь розумні обмеження щодо кількості додаткових угод про зростання ціни протягом строку дії договору про закупівлю, а отже, вбережуть від надмірної уваги державних аудиторів.

Також нагадуємо, що недолугі формулювання в Законі дають замовникам неабиякий простір для маневрів. Головне — чітко відображати у тексті проєкту договору про закупівлю власне розуміння порядку підвищення ціни товару до 10 %. 

Дія нововведення у часі

Закон № 1530, як і будь-який інший нормативно-правовий акт, що не стосується пом’якшення юридичної відповідальності, не має зворотної дії у часі. Це означає, що нововведення, запроваджені з 26.06.2021, застосовуються лише до тих договорів про закупівлю, що укладені відповідно до Закону про закупівлі в редакції станом на 26.06.2021.

Висновки

  1. Починаючи з 26.06.2021 кожна додаткова угода обнуляє строки на підвищення ціни за одиницю товару.
  2. Кожному замовнику слід чітко відображати у тексті договору про закупівлю власне розуміння порядку підвищення ціни товару до 10 %. 
  3. Нововведення, запроваджені з 26.06.2021, застосовуються лише до тих договорів про закупівлю, що укладені відповідно до Закону про закупівлі в редакції станом на 26.06.2021.

Для повного розуміння норми, що стосується підвищення ціни за одиницю товару до 10 %, читайте на порталі RADNUK.COM.UA:

Договір про закупівлю

Публікації про роль договору у закупівлях, зокрема, про особливості укладення, виконання, зміни, розірвання договору та ін.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО