Нотатки закупівельника: головне про підвищення ціни за одиницю товару до 10 %

Ганна Довгая
2084
23 Квітня 2021
Нотатки закупівельника: головне про підвищення ціни за одиницю товару до 10 %
2084
23 Квітня 2021

Відповідно до пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім:

збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, — не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

Стаття «Про підняття ціни до 10 %» визначає три обов’язкові умови, котрі повинні бути дотримані сторонами договору про закупівлю у разі збільшення ціни за одиницю до 10 %:

  1. збільшення ціни за одиницю до 10 % можливе, якщо предмет договору про закупівлю — товар;
  2. збільшення ціни за одиницю товару можливе до 10 %, тобто максимально ціну за одиницю товару можна підняти на 9,99 %;
  3. підняття ціни за одиницю товару має бути пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку. Пропорційність у цьому випадку означає: на скільки відсотків відбулося коливання на ринку — на стільки ж можна і підняти ціну за одиницю товару, але до 10 відсотків. Наприклад, коливання ціни, підтверджене довідкою з Торгово-промислової палати, складає 4 %, отже, звернутися до замовника з пропозицією підняти ціну за одиницю товару можемо тільки на 4 %.

У статті «Обрахунок строків при підвищенні ціни за одиницю товару до 10 %» ми розібрались з таким питанням: один раз на 90 днів — це як? Зокрема: починаючи з дати укладення договору про закупівлю ділимо час на рівні інтервали по 90 днів, і в рамках кожного такого інтервалу можна один раз збільшити ціну товару до 10 %.

З цікавого: збільшення ціни товару в договорі про закупівлю безпосередньо в день його укладення не допускається, крім випадків, коли саме такі дії сторін договору про закупівлю відповідатимуть принципу максимальної економії та ефективності публічних закупівель. Чому? Читайте судову практику на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Чи можна збільшувати ціну товару в договорі про закупівлю вже в день його укладення?»

Договір про закупівлю

Публікації про роль договору у закупівлях, зокрема, про особливості укладення, виконання, зміни, розірвання договору та ін.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО