Про підняття ціни до 10 %

Катерина Плашенко
422
9 Квітня 2021
Про підняття ціни до 10 %
422
9 Квітня 2021

Питання читача

  • Після укладення договору про закупівлю збільшилася ціна товару на ринку, тому виникає декілька питань. По-перше, чи можна підняти ціну на 10 %? По-друге, який документ має підтверджувати зростання ціни? По-третє, як часто можна підняти ціну за одиницю товару?

Відповідь експерта

  • Вітаю!  Пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) передбачено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 % пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку в разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, — не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

Важливо! Для початку уважно вивчіть умови укладеного договору про закупівлю. Імовірно, що замовник визначив чіткий механізм та документальне підтвердження коливання ціни товару на ринку. У такому випадку вам необхідно керуватися безпосередньо умовами вашого договору про закупівлю. Якщо договір про закупівлю не містить механізму використання пункту 2 частини 5 статті 41 Закону, розглянемо наведені вами питання.

Отже, першою умовою збільшення ціни за одиницю до 10 % є: предмет договору про закупівлю — товар. Другою умовою є те, що збільшення ціни за одиницю товару можливе до 10 %, максимально ціну за одиницю товару можна підняти на 9,99 %. Третьою умовою є підняття ціни за одиницю товару пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку. Пропорційність у цьому випадку означає: на скільки відсотків відбулося коливання на ринку — на стільки ж можна і підняти ціну за одиницю товару, але до 10 відсотків. Наприклад, коливання ціни, підтверджене довідкою з Торгово-промислової палати, складає 4 %, отже, звернутися до замовника з пропозицією підняти ціну за одиницю товару можемо тільки на 4 %.

Коливання ціни такого товару на ринку означає, що постачальник повинен показати, як зросла ціна.  Підтвердження росту ціни товару на ринку можуть надавати у вигляді офіційного листа / довідки уповноважені на це установи. До таких установ можна віднести Торгово-промислову палату, ДП «Держзовнішінформ», управління статистики тощо. Підтвердженням коливання ціни можуть вважатися листи / довідки з цих організацій з інформацією про ціну, наприклад, на момент укладання або внесення останніх змін  до договору про закупівлю та на момент звернення постачальника щодо підняття ціни. Важливо, щоб у наданих постачальником даних чітко відстежувалося коливання ціни на ринку саме на той відсоток, на який постачальних планує збільшити ціну в договорі про закупівлю. Збільшення ціни за одиницю товару оформлюється додатковою угодою до договору про закупівлю.

Варто зауважити, що зміна ціни за одиницю товару до 10 % не може призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, тобто ціна за одиницю збільшується, а кількість товару, відповідно, зменшується. Щодо останнього питання: якщо предмет закупівлі не бензин або дизельне пальне, або газ, або електрична енергія, підняти ціну за одиницю можна не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Більше читайте у статті «Обрахунок строків при підвищенні ціни за одиницю товару до 10 %» на порталі RADNUK.COM.UA. Вона обов’язково стане у пригоді!

Найактуальніші питання учасників

Коротко про суперечливі та болючі питання учасників закупівельного процесу

    Приєднуйся до авторів
    load
    Реєстрація
    Вітаємо!
    Реєстрація пройшла успішно
    В особистий кабінет
    load
    Відновлення паролю
    Вітаємо!
    Реєстрація пройшла успішно
    Вітаємо!
    Тепер ви підписані на інформаційну розсилку Радника у сфері публічних закупівель