Закупівля послуг з поточного ремонту разом з проєктно-кошторисною документацією: міф чи реальність?

Тетяна Мішта
3935
19 Січня 2022
Закупівля послуг з поточного ремонту разом з проєктно-кошторисною документацією: міф чи реальність?
3935
19 Січня 2022

Питання читача

  • Вітаю! З визначення терміна «послуги», наведеного в Законі України «Про публічні закупівлі», випливає, що замовник може провести одночасну закупівлю проєктної документації разом з послугами з поточного ремонту, правильно? Як замовнику оголосити закупівлю послуг, не маючи очікуваної вартості, експертизи тощо? Підкажіть, будь ласка, виготовлення проєктної документації на поточний ремонт по кількох об’єктах «сумується», чи є підстави порахувати вартість за кожним об’єктом? Дуже чекаю на відповідь!

Відповідь експерта

  • Щоб відповісти на ці запитання, слід звернутись до норм зміненого від 26.06.2021 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), який визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад.

Так, Законом України «Про внесення змін до Закону України ‟Про публічні закупівлі” та інших законів України щодо вдосконалення системи функціонування та оскарження публічних закупівель» від 03.06.2021 № 1530-IX внесено низку змін до закупівельного законодавства.

Відповідно до пункту 21 частини 1 статті 1 Закону послуги — будь-який предмет закупівлі, крім товарів і робіт, зокрема транспортні послуги, освоєння технологій, наукові дослідження, науково-дослідні або дослідно-конструкторські розробки, медичне та побутове обслуговування, найм (оренда), лізинг, а також фінансові та консультаційні послуги, поточний ремонт, поточний ремонт з розробленням проєктної документації.

Згідно з цими змінами послугами може виступати не лише поточний ремонт, а й у певних випадках поточний ремонт з розробленням проєктної документації. Водночас предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом.

Так, згідно з наказом Мінекономіки від 15.04.2020 № 708 «Про затвердження Порядку визначення предмета закупівлі» (далі — Наказ № 708) під час здійснення закупівлі послуг з поточного ремонту предмет закупівлі визначається за кожним окремим будинком, будівлею, спорудою, лінійним об’єктом інженерно-транспортної інфраструктури згідно з термінологією державних будівельних норм ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 04.06.2014 № 163, та / або галузевих будівельних норм ГБН Г.1-218-182:2011 «Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та переліки робіт», затверджених наказом Державної служби автомобільних доріг України від 23.08.2011 № 301.

Отже, визначення предмета закупівлі послуг з поточного ремонту здійснюється окремо за кожним відповідним об’єктом. Наведемо приклад.

Приклад

Якщо замовнику в поточному періоді треба пофарбувати стіни першого поверху будівлі, замінити підлогу на другому поверсі цієї ж будівлі та замінити розетки і вимикачі на третьому поверсі, такі послуги слід об’єднати та визначити предметом закупівлі послуги з поточного ремонту об’єкта в цілому. Якщо вартість такого поточного ремонту перевищить межі, встановлені Законом, необхідно застосувати спрощену закупівлю або провести тендер.

При цьому слід зазначити, що у Наказі № 708 йдеться саме про визначення предмета закупівлі послуг з поточного ремонту лише з застосуванням термінології, встановленої у будівельних нормах, оскільки у ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» встановлено конкретну сферу застосування, яка не охоплює поточні ремонти.

Так, ці норми встановлюють склад і зміст проєктної документації на нове будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт та технічне переоснащення будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів або їх частин, лінійних об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури. Отже, зазначені норми не регулюють здійснення поточних ремонтів.

Натомість галузеві будівельні норми ГБН Г.1-218-182:2011 «Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та переліки робіт» застосовують для визначення видів ремонтів і переліку ремонтно-будівельних робіт, які повинні виконуватись на автомобільних дорогах загального користування, та встановлюють два види ремонтів:

  • капітальний ремонт;
  • поточний ремонт, який поділяється на середній та дрібний.

Згідно з пунктом 6.1 цих норм поточний середній ремонт виконується комплексно відповідно до проєктно-кошторисної або кошторисної документації, яка складається на підставі дефектного акта або матеріалів інженерних вишукувань чи обстежень та затверджується замовником.

З огляду на викладене здійснення поточного ремонту об’єктів не передбачає обов’язку складання проєктної документації, крім здійснення поточного ремонту автомобільних доріг загального користування.

Отже, за необхідності придбання поточного ремонту конкретного об’єкта з одночасною закупівлею розроблення проєктної документації такий предмет визначається згідно з пунктом 3 розділу ІІ Наказу № 708, який встановлює особливості визначення предмета закупівлі для окремих товарів, робіт і послуг. Замовник здійснює закупівлю, керуючись вартісними межами, встановленими Законом. Водночас у такому випадку очікувана вартість визначається замовником самостійно на власний ризик.

При цьому безпосереднє виготовлення проєктної документації не віднесено закупівельним законодавством до послуг з поточного ремонту, тому для визначення такого предмета застосовуються загальні положення, передбачені пунктом 3 Розділу І Наказу № 708, згідно з яким предмет закупівлі послуг визначається замовником за показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника.

Крім того, слід пам’ятати, що Закон забороняє ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів / спрощених закупівель або застосування цього Закону, зокрема положень частини 3 статті 10 цього Закону.

Також читайте на порталі RADNUK.COM.UA такі корисні статті:

Закупівля робіт

Публікації, тематикою яких особливості здійснення закупівель робіт

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО