Казначейство відмовило в реєстрації угоди про розірвання: що робити?

Катерина Плашенко
1847
29 Липня 2022
Казначейство відмовило в реєстрації угоди про розірвання: що робити?
1847
29 Липня 2022

Питання передплатника порталу.

  • За угодою сторін розірвано договір про закупівлю та прозвітовано в електронній системі закупівель. При поданні до органу Казначайства для реєстрації угоди про розірвання отримали відмову з вимогою зменшити суму договору про закупівлю, а не розривати його для подальшого зняття зобов’язань. Чи правомірно це і які подальші дії, адже договір про закупівлю закритий і внести будь-які зміни неможливо, а зобов’язання зняти неможливо? Дякую.

Відповідь експерта.

  • Вітаю. Відповідно до абзацу 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) договір про закупівлю — господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

Перелік документів, які перевіряють органи Казначейства до здійснення оплати за договорами про закупівлю, та перелік випадків, у яких органи Казначейства вживають заходів з недопущення здійснення платежів з рахунку замовника згідно з узятим фінансовим зобов’язанням за договором про закупівлю, визначені частиною 2 статті 7 Закону.

Так, орган Казначейства до здійснення оплати за договором про закупівлю перевіряє наявність договору про закупівлю, річного плану закупівель та звіту про результати проведення процедури закупівлі, які підтверджують проведення процедури закупівлі, за результатами якої укладено договір про закупівлю, шляхом перегляду в електронній системі закупівель. Орган Казначейства вживає заходів з недопущення здійснення платежів з рахунку замовника згідно з узятим фінансовим зобов’язанням за договором про закупівлю у разі відсутності або невідповідності встановленим законодавством вимогам необхідних документів, передбачених абзацом другим частини 2 статті 7 Закону.

Органи Казначейства не реєструють зобов’язання, зокрема за відсутності документів щодо закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до законодавства у сфері закупівель та недотримання розпорядниками бюджетних коштів бюджетних повноважень та обмежень, які вводяться законодавчими та іншими нормативно-правовими актами. У таких випадках органи Казначейства застосовують заходи впливу за порушення бюджетного законодавства, визначені статтею 117 Кодексу.

У вашому випадку внести зміни до інформації, розміщеної в електронній системі закупівель, технічної можливості немає. Тому радимо звернутися з офіційним листом до органів Казначейства, у якому надати детальне обґрунтування неможливості внесення змін до угоди про розірвання договору про закупівлю. Окрім цього, замовнику варто зберігати підтвердження  надсилання такого листа.

У випадку, якщо в замовника залишились взяті за певним договором про закупівлю та невикористані бюджетні зобов’язання, то ці суми в кінці року просто знімаються з обліку органами Казначейства та втрачають можливість бути використаними.

Враховуючи вищезазначене, «на майбутнє» замовнику вартоперед розірванням договору про закупівлю з метою зняття бюджетних зобов’язань та правильного звітування в ЕСЗ привести зобов’язання сторін до фактичних показників.

Радимо ознайомитися з матеріалами «Казначейство наполягає провести процедуру закупівлі за Законом, але замовник хоче за Постановою № 169: де правда?» та «Чек-лист: реєстрація договору про закупівлю в Казначействі».

Для вашої зручності ми розробили Таблицю. Різновиди спрощеної закупівлі — користуйтеся. Та пам’ятайте: на порталі RADNUK.COM.UA  ми розробили велику кількість зразків документів, зокрема для закупівель під  час воєнного стану. Дивіться, як їх знайти:

Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі  «Воєнний стан».

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО