З 1 січня 2014 року 160 підприємств галузі теплопостачання працюють за новими, зниженими, тарифами
на теплову енергію

Редакція
485
13 Лютого 2014
485
13 Лютого 2014

Завдяки зниженню ціни на газ щорічні заощадження бюджету складуть 11 млрд грн. Домовленість між Україною та Російською Федерацією щодо зниження ціни на природний газ із 408 до 268,5 долара США за тисячу кубометрів газу дали можливість знизити тариф на тепло для бюджетних організацій на 20% (школи, дитячі садки, медичні заклади та ін.). Завдяки цьому економія бюджетних коштів складе 2 млрд грн щорічно.

Зекономлять і на різниці між цінами закупівлі імпортованого природного газу та його реалізації суб’єктам господарювання для виробництва теплової енергії для населення. Щорічно компенсація НАК «Нафтогазу» такої різниці коштувала державі 19 мільярдів гривень. Зниження ціни на газ зменшить такі витрати державного бюджету на 9 мільярдів гривень.

Ціна газу в тарифі на послуги з теплопостачання для населення становить 1309,2 грн за тисячу кубометрів газу, або 160 доларів США. Вона залишається незмінною вже протягом трьох років, у той час як фактична ціна газу становила 408 доларів США за тисячу кубометрів. Різниця між фактичною ціною газу і ціною, за якою його купували підприємства теплоенергетики і виробляли тепло саме для населення, щорічно коштувала державі 19 мільярдів гривень. Тепер зниження ціни на газ дозволяє цю суму зменшити до 10 мільярдів гривень. А ціна газу в тарифі на послуги з теплопостачання для населення залишиться на тому ж рівні. Отже, зниження закупівельної ціни на російський газ ніяк не відіб’ється на зміні тарифів на тепло для населення.

Постанова набула чинності 09.01.2014 року

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ВИТЯГ З ПОСТАНОВИ № 951від 30 грудня 2013 р.

Про зниження ціни на природний газ

 Кабінет Міністрів України постановляє:

 1. Рекомендувати Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, за погодженням з Міністерством економічного розвитку і торгівлі встановити з 1 січня 2014 р. граничний (максимальний) рівень ціни на природний газ, що реалізується:

 установам та організаціям, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, — 2448 гривень за 1000 куб. метрів (без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється в розмірі 2 відсотків, тарифів на послуги з транспортування, розподілу і постачання природного газу за регульованим тарифом);

 промисловим споживачам та іншим суб’єктам господарювання — 3113 гривень за 1000 куб. метрів на I квартал 2014 р. (без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється в розмірі 2 відсотків, тарифів на послуги з транспортування, розподілу і постачання природного газу за регульованим тарифом);

 суб’єктам господарювання, які виробляють теплову енергію, у тому числі блочним (модульним) котельням, установленим на дахові та прибудованим [виходячи з обсягу природного газу, що використовується для виробництва та надання населенню, релігійним організаціям, національним творчим спілкам та їх територіальним осередкам послуг з опалення та постачання гарячої води (крім обсягів, що використовуються для виробничої (комерційної) діяльності), за умови ведення такими суб’єктами окремого приладового та бухгалтерського обліку тепла і гарячої води] — 1309,2 гривні за 1000 куб. метрів (з урахуванням податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється в розмірі 2 відсотків, тарифів на послуги з транспортування, розподілу і постачання природного газу за регульованим тарифом).

 2. Установити, що природний газ реалізується суб’єктам господарювання, які виробляють теплову енергію, у тому числі блочним (модульним) котельням, установленим на дахові та прибудованим (виходячи з обсягу природного газу, що використовується для виробництва і надання установам та організаціям, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів послуг з опалення і постачання гарячої води, за умови ведення такими суб’єктами окремого приладового та бухгалтерського обліку тепла і гарячої води), за встановленим Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, відповідно до абзацу другого пункту 1 цієї постанови граничним (максимальним) рівнем ціни.

 3. Рекомендувати Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, переглянути з 1 січня 2014 р. встановлені нею тарифи на теплову енергію для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, промислових споживачів та інших суб’єктів господарювання з урахуванням установлених Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, відповідно до пункту 1 цієї постанови граничних (максимальних) рівнів цін.

 4. Рекомендувати органам місцевого самоврядування переглянути з 1 січня 2014 р. встановлені ними тарифи на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води з урахуванням установлених Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, відповідно до пункту 1 цієї постанови граничних (максимальних) рівнів цін.

Прем’єр-міністр України                                                                                                         

М. АЗАРОВ

Отже, нові тарифи розпочали діяти з 1 січня 2014 року, у середньому таке зниження тарифів на теплову енергію склало:

  • для організацій бюджетної сфери — 22–25% (із 728 грн за Гкал до 599 грн за Гкал);
  • для бізнесу — 12% (із 766 грн за Гкал до 683 грн за Гкал).

Так, відтепер замість попередньої ціни природного газу в розмірі 3823 грн за тисячу кубічних метрів у тарифах буде закладено:

  • для потреб бюджетних установ — 2783 грн за тисячу кубів. Ця ціна складається з вартості закупівлі газу — 2448 грн, цільової надбавки у 2% та витрат на транспортування газу магістральними та розподільчими газопроводами — 287 грн.
  • для потреб інших споживачів (бізнес) — 3462 грн за тисячу кубів. Ця ціна складається з вартості закупівлі газу — 3113 грн, цільової надбавки у 2% та витрат на транспортування газу магістральними та розподільчими газопроводами — 287 грн.

Як повідомив глава Мінрегіонрозвитку Геннадій Темник, теплоенергетика щорічно споживає понад 10 млрд кубометрів газу. При цьому тарифи на тепло для населення залишаються незмінними вже протягом трьох років, у той час як ціни на труби, котли і пально-мастильні матеріали незмінно зростають. Таким чином, одержувану різницю змушена погашати держава, а це понад 6 млрд грн щорічно.

Ще очільник Мінрегіону поінформував, що торік реконструювали більше 670 котелень, 170 з яких перевели на альтернативні види палива. Також замінили понад 1100 котлів, 265 з яких теж перевели на альтернативні види палива. Капітально відремонтували понад 1 тисячу котлів та замінили майже 500 км теплових мереж у двотрубному обчисленні. Унаслідок цього споживання газу підприємствами теплоенергетики помітно зменшується. Міністр навів приклад, що 2012 року було спожито майже 10,8 млрд кубічних метрів газу на виробництво теплової енергії теплопостачальними підприємствами. А 2013 року майже на 6% менше — 10,1 млрд кубічних метрів газу. Але невідомо, чи призведе таке скорочення споживання газу в майбутньому до зниження тарифів на тепло для населення.

Джерела:

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства

Офіційний веб-портал Верховної Ради України

№ 2 (29) за лютий

Публікації, що вийшли друком у паперовій версії журналу «Радник в сфері державних закупівель» в лютому 2014 року

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО