У цій статті поговоримо про те, як закупити товар так, щоб найкраще забезпечити процедуру від можливого оскарження з огляду на практику Антимонопольного комітету України.
Відповідно до пункту 43 чинної редакції особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою № 1178 від 12.10.2022 (далі — Особливості):
Якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та / або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та / або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Під невідповідністю в інформації та / або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та / або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та / або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та / або відсутності інформації (та / або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції).
Невідповідністю в інформації та / або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.
Замовник не може розміщувати щодо одного й того ж учасника процедури закупівлі більше ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та / або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, крім випадків, пов’язаних з виконанням рішення органу оскарження.
Часто трапляється так, що замовники у вимогах тендерної документації передбачають лише один документ, у якому учасникам потрібно вказувати інформацію про запропонований ними товар, — цінову пропозицію учасників торгів.
До інформації про товар, зокрема, належить: найменування виробника, країна походження, номенклатурний номер та інше. У свою чергу, розповсюджені випадки, коли учасники торгів не вказують інформацію про товар у формах, що були передбачені у тендерній документації.
Розглянемо практику розгляду Комісією АМКУ з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі — Комісія АМКУ) ситуацій, що пов’язані із наявністю/відсутністю інформації у ціновій пропозиції учасників торгів стосовно запропонованого учасниками товару.
24 години та відсутність інформації в ціновій пропозиції учасників торгів
Рішення № 6365-р/пк-пз від 11.05.2023 (скарга № UA-2023-04-13-009534-a.a2)
У складі тендерної пропозиції учасників торгів вимагалось надати тендерну пропозицію (згідно з Додатком 4 до тендерної документації).
У складі тендерної пропозиції учасника відсутня інформація про каталожний номер та найменування виробника запчастин за позиціями 4 та 5, необхідність зазначення яких передбачена Додатком 4 до тендерної документації.
Рішення Комісії: пропозиція переможця не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації. Відповідно до абзацу другого підпункту 2 пункту 41 Особливостей замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо тендерна пропозиція учасника не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та / або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 40 цих особливостей.
Враховуючи викладене, у замовника наявні підстави для відхилення тендерної пропозиції переможця, визначені пунктом 41 Особливостей.
У подальшому Комісією АМКУ було підтверджено підхід до вирішення вищенаведеної ситуації з аналогічною вимогою тендерної документації скаржником та замовником у рішенні від 12.07.2023 № 10480 (скарга № UA-2023-06-02-012742-a.c1).
Рішення № 7650-р/пк-пз від 30.05.2023 (скарга № UA-2023-05-05-011849-a.c2)
У складі тендерної пропозиції вимагали надати цінову (тендерну) пропозицію згідно з Додатком 6 до тендерної документації:
Учасник не надав цінової пропозиції згідно з Додатком 6 до тендерної документації.
Рішення Комісії: тендерна пропозиція скаржника не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, отже була правомірно відхилена замовником з наведеної вище підстави, у зв’язку з чим відсутні підстави для задоволення скарги в цій частині.
Враховуючи інформацію, наведену в мотивувальній частині рішення, тендерна пропозиція скаржника була правомірно відхилена замовником з наведених вище підстав, у зв’язку з чим відсутні підстави для задоволення скарги.
Рішення № 11543-р/пк-пз від 27.07.2023 (скарга № UA-2023-06-26-010997-a.b1)
У складі тендерної пропозиції вимагали надати цінову пропозицію за формою відповідно до Додатка 4 до тендерної документації:
№ з/п | Найменування товару (конкретна назва запасної частини) | Каталожний номер | Виробник запасної частини | Країна– виробник | Одиниця виміру | Кількість, од. | Ціна ** за одиницю, грн без ПДВ | Сума, грн без ПДВ*** |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
Разом без ПДВ, грн |
|
У складі тендерної пропозиції учасника відсутня цінова пропозиція за формою відповідно до Додатка 4 до тендерної документації, проте інформація про виробника товару та каталожний номер містяться в іншому документі, що був наданий у складі тендерної пропозиції.
Рішення Комісії. У складі тендерної пропозиції скаржника міститься довідка з інформацією щодо технічних та якісних характеристик предмета закупівлі від 03.07.2023 № 07/2023/17, у якій зазначено інформацію про:
- найменування товару (конкретну назву запасної частини), каталожний номер, виробника запасної частини, країну-виробника, одиницю виміру, кількість.
Водночас у складі тендерної пропозиції скаржника відсутня форма «Цінова пропозиція», що містить інформацію про ціну ** за одиницю (грн без ПДВ), та суму (грн без ПДВ***).
Враховуючи викладене, наявні невідповідності в документах пропозиції зазначеного учасника, визначені пунктом 43 Особливостей.
Відповідно до пункту 43 Особливостей, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та / або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та / або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Під невідповідністю в інформації та / або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та / або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та / або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та / або відсутності інформації (та / або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та / або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.
Згідно з частиною 9 статті 26 Закону учасник процедури закупівлі виправляє невідповідності в інформації та / або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Враховуючи викладене, замовник, не надавши учаснику можливості виправити наведені вище невідповідності, порушив вимоги пункту 43 Особливостей та частини 9 статті 26 Закону.
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція скаржника була неправомірно відхилена замовником з наведеної вище підстави.
Таким чином, якщо інформація про товар міститься в іншому документі у складі тендерної пропозиції та не міститься у ціновій пропозиції, Комісія АМКУ, найімовірніше, надасть можливість внести зміни в цінову пропозицію.
Загальна рекомендація
Резюмуючи, можна порадити передбачати надання інформації у складі тендерної пропозиції про товар (назва виробника, країна походження, каталожний номер) не тільки у формах цінових пропозицій, а і в інших документах. Так у замовників буде можливість користуватись механізмом, що передбачений у пункті 43 Особливостей, та не боятись скарг учасників торгів. До речі, усі переглянуті рішення у цій статті отримані за допомогою сайту amcu.clarityapp.pro!
За потреби можете завантажити приклад протоколу про надання відповіді на запит АМКУ та читайте ще:
- «Про строки згідно з частиною 5 статті 254 ЦКУ при використанні норми „24 години на виправлення“: практика АМКУ»;
- «Документ, який не повинен бути визначений як конфіденційний, визначено таким. 24 години чи одразу відхилення?»;
- «Перелік корисних посилань щодо виправлення невідповідностей за Особливостями».