Зміст частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), якою передбачені випадки, коли істотні умови договору про закупівлю можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, переформовано у частині 19 Особливостей, які були затверджені постановою Уряду № 1178 від 12.10.2022 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі — Особливості).
Детально про те, як змінилися умови договорів про закупівлю в публічних закупівлях після прийняття Особливостей читайте у статті «Договір про закупівлю: що змінилося після прийняття Особливостей».
Так, підпунктом 8 пункту 19 Особливостей передбачено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, зміни умов у зв’язку із застосуванням положень частини 6 статті 41 Закону.
При цьому частина 6 статті 41 Закону передбачає, що дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.
З огляду на викладене, Особливостями передбачена можливість продовження дії договору про закупівлю на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, при цьому видатки на досягнення цієї цілі має бути затверджено в установленому порядку. Тобто замовники мають можливість укласти додаткову угоду в обсязі 20 % від вартості договору про закупівлю, який був укладений у 2022 році згідно з нормами Особливостей на 2023 рік, при цьому дія договору про закупівлю може бути продовжена саме на строк, достатній для проведення відкритих торгів за Особливостями на початку наступного року.
Зверніть увагу: укладання «прямого договору» за Особливостями не можна вважати процедурою закупівлі в розумінні Закону з урахуванням Особливостей, у зв’язку з чим такий договір можна продовжити на 20 % від його вартості лише за умови проведення процедури закупівлі у наступному році.
Вам обов’язково стануть у пригоді під час продовження договору про закупівлю в межах 20 % з урахуванням Особливостей:
- приклад додаткової угоди за частиною 6 статті 41 Закону з урахуванням Особливостей (продовження строку дії договору про закупівлю);
- приклад додаткової угоди за частиною 6 статті 41 Закону з урахуванням Особливостей (угода, що укладається після затвердження кошторису).
Читайте також:
- «Звіт про виконання договору: у яких випадках розміщувати, а коли не потрібно поспішати»;
- «Довгострокові бюджетні зобов’язання в публічних закупівлях: як все правильно оформити?»;
- «Завершення бюджетного року — важливий період у роботі замовників, або Як привести зареєстровані бюджетні зобов’язання до норми».
На порталі RADNUK.COM.UA наявний графічний матеріал, що наочно покаже правовий бік закупівельних нюансів, у розділі «Інфографіка». Дивіться, як його знайти: