Екологічні критерії у Прозорро: як визначати? Пояснює майданчик Е-Тендер

Занюк Іванна
1162
1 Травня 2023
Екологічні критерії у Прозорро: як визначати? Пояснює майданчик Е-Тендер
1162
1 Травня 2023

Ми все більше почали усвідомлювати важливість екологічного життя. Це проявляється як у масштабному розумінні, так і в локальному, коли кожен з нас, купуючи товар, заздалегідь думає та піклується про навколишнє середовище, здоров’я оточуючих.

«Зелені» закупівлі в Прозорро — це закупівлі із вказанням екологічних вимог до предмета, які сприяють поліпшенню умов існування, мінімізують вплив на довкілля, створюють здоровіші умови для споживачів. Такі критерії, як енергоефективність, економне дозування, пакування та зменшення обсягів відходів споживання, запобігання екологічним ризикам, призводять до зменшення витрат в коротко- та середньостроковій перспективі, а також сприяють охороні навколишнього середовища.

«Зелені» закупівлі — вклад замовника в екожиття країни

Процес введення екологічних вимог, особливо в системі «Прозорро», може видатися нешвидким, але ми зі своєї сторони закликаємо замовників за можливості визначати такі критерії, вивчати ринок екопостачальників та впроваджувати практику «зелених» закупівель.

Таким чином кожен охочий замовник внесе свій вклад у розвиток екологізації вітчизняної економіки та у вступ до ЄС, де вимоги щодо впровадження «зелених» закупівель, зокрема, є поміж вимог до країни-кандидатки у члени ЄС. Систему «зелених» публічних закупівель застосовують майже всі країни ЄС.

Нагадаю, що наразі замовники можуть використовувати для оцінки тендерних пропозицій такі критерії, як ціна, вартість життєвого циклу або ціна/вартість життєвого циклу, разом з іншими критеріями оцінки. Зокрема, йдеться про застосовування екологічних нецінових критеріїв на підтвердження екологічних характеристик предмета закупівлі.

Звичайно, замовник при визначенні екологічних вимог не має обмежувати конкуренцію та визначати такі вимоги, які призводять до дискримінації учасників. Слід розуміти підстави для встановлення саме таких екологічних критеріїв та те, яким чином учасник має підтвердити відповідність своєї пропозиції визначеним критеріям.

На допомогу замовникам у визначенні вартості життєвого циклу Мінекономіки розробило методику, яку затвердило наказом від 28.09.2020 № 1894.

Закуповуючи екотовар, замовник має розуміти й те, що він отримує вигоду. Насамперед у тому, що переважна більшість «зелених» товарів є інноваційними, енергоефективними, виробленими із застосуванням кращих технологій та матеріалів. Вони довше служать, мають більший термін експлуатації, що слугує певній економії.

Екологічний критерій у Прозорро та на майданчику E-Tender

У системі «Прозорро» є можливість технічно оголошувати «зелені» закупівлі. Як це виглядає, проілюструємо на прикладі електронного майданчика Е-Тендер нижче. На сторінці створення оголошення знаходимо критерій «Екологічні вимоги» та заповнюємо за потреби також опціональне (не обов’язкове) поле «Примітки для закупівлі» (Рис. 1).

Рис. 1

Технічно такий критерій доступний при створенні таких типів процедур:

  • Відкриті торги з особливостями;
  • Відкриті торги;
  • Відкриті торги з публікацією англійською мовою;
  • Укладання рамкової угоди;
  • Відкриті торги для закупівлі енергосервісу;
  • Конкурентний діалог 1-й етап;
  • Конкурентний діалог з публікацією англійською мовою 1-й етап;
  • Спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель.

Нецінові критерії при проведенні «зелених» закупівель

Також замовник може зазначити нецінові критерії для «зеленої» закупівлі, скориставшись уже існуючим функціоналом додавання нецінових (якісних) критеріїв із зазначенням питомої ваги для них (Рис. 2). Але замовнику в будь-якому випадку потрібно буде обрати «Так» у критерії «Екологічні вимоги», як це зображено на Рис. 1. Це потрібно для того, щоб закупівля отримала відповідну позначку «Екологічні вимоги» на Prozorro.

Рис. 2

Відео про те, як це технічно робити на майданчику Е-Тендер:

Наостанок зауважимо, що застосування екологічних вимог у закупівлях передбачене у статтях 23, 29 Закону України «Про публічні закупівлі», статті 7 Закону України «Про енергетичну ефективність». Також це закладено у стратегічні цілі та завдання державної екологічної політики згідно з Законом України «Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2030 року» та національними, галузевими, а також місцевими програмами.

Якщо замовнику потрібна допомога щодо вирішення технічних питань при здійсненні «зелених» закупівель на майданчику Е-Тендер, звертайтеся до служби консультаційної підтримки: 0 800 30 77 55 (безкоштовно в межах України) або пишіть нам на e-mail support@e-tender.ua. А також запрошуємо до перегляду корисного відео:

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО