Неповернення коштів за скаргу при внесенні змін до ТД замовником

Катерина Плашенко
879
9 Липня 2021
Неповернення коштів за скаргу при внесенні змін до ТД замовником
879
9 Липня 2021

Питання читача

  • Мали намір взяти участь у відкритих торгах. Аналізуючи тендерну документацію, виявили ряд дискримінаційних вимог та вирішили звернутися зі скаргою до АМКУ. Декілька питань,  зазначених нами у скарзі, мають явний дискримінаційний характер, і ми переконані, що АМКУ стовідсотково задовольнив би ці вимоги, та саме по цим вимогам замовник уніс зміни до умов тендерної документації до засідання Колегії. Інші вимоги, визначені нами у скарзі, є спірними, та практика АМКУ щодо цих питань неоднозначна. Існує можливість, що нам буде відмовлено. Чи будуть повернені кошти, сплачені за подання скарги?

Відповідь експерта

  • Вітаю! Частиною 6 статті 18 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) передбачено, що плата за подання скарги повертається суб’єкту оскарження у разі, якщо Орган оскарження за результатами розгляду скарги приймає рішення про:
    – задоволення або часткове задоволення такої скарги;
    – залишає її без розгляду у випадку, якщо замовником відповідно до цього Закону усунено порушення, зазначені в скарзі;
    – приймає рішення про припинення розгляду скарги у випадку, якщо замовником відповідно до цього Закону усунено порушення, зазначені в скарзі.

В інших випадках плата за подання скарги перераховується до Державного бюджету України. Отже, згідно з чинним законодавством кошти повертаються суб’єкту оскарження у разі, якщо замовником усунено всі порушення, зазначені у скарзі.

Таким чином, якщо замовник вносить зміни до тендерної документації щодо кожного питання, зазначеного в скарзі, плата за подання скарги повертається скаржнику.

Якщо замовник частково редагує умови тендерної документації, не по кожному пункту скарги, то (не)повернення коштів залежить від результату розгляду скарги під час засідання Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі — Колегія). При цьому Колегія розглядає лише ті вимоги в скарзі, щодо яких замовник ймовірні порушення не усунув.

Якщо Колегія задовольняє вимоги скаржника, принаймні частково, то кошти повертаються скаржнику. Якщо  ж Колегія відмовляє скаржнику щодо тих питань, щодо яких замовник зміни до тендерної документації не вносив, то, на жаль, кошти, сплачені за оскарження, не будуть повернені. Наведемо приклад з практики Колегії.

Рішення Колегії № 14176- р/пк-пз від 23.06.2021, оголошення № UA-2021-04-23-002478-a.

Скаржник ФОП «Н» не погодився з умовами тендерної документації та звернувся зі скаргою до Колегії, у якій визначив чотири вимоги. Відповідно до вимог 1, 3 та 4, визначених ФОП «Н» у скарзі, замовник уніс зміни до умов тендерної документації. Відповідно, щодо цих питань Колегія постановила: «Внесені до тендерної документації зміни вказують на те, що замовник усунув порушення, зазначені у скарзі. Відповідно до частини 13 статті 18 Закону Колегія приймає рішення про припинення розгляду скарги в разі, зокрема, якщо обставини, зазначені в пунктах 1–3 частини 12 статті 18 Закону, установлені органом оскарження після прийняття скарги до розгляду. Отже, Колегія припиняє розгляд скарги в цій частині».

Щодо іншого пункту скарги, щодо якого замовник порушення не усунув, у процесі розгляду скарги Колегія постановила, що відсутні підстави для задоволення скарги в цій частині. Отже, Колегія постановила відмовити ФОП «Н» у задоволенні скарги. У даному випадку кошти, сплачені за подання скарги, повернені не будуть.

Рекомендуємо під час складання скарги максимально переконатися, що Колегія прийме позитивне рішення щодо всіх вимог скарги. Звісно, стовідсотково бути впевненим складно. Потрібно бути готовим, що подання скарги пов’язане з ризиком неповернення коштів, сплачених за подання. Скаржник має це усвідомлювати й оцінювати, чи варта подана скарга тих коштів, які можуть перераховані до Державного бюджету України.

Більше статей за темою читайте на порталі RADNUK.COM.UA, адже вони обов’язково стануть вам у пригоді:

Радник відповідає на запитання

Коротко про суперечливі та болючі питання учасників закупівельного процесу