Відповідно до статей 251–253 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) строком є певний період у часі, зі спливом якого пов’язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов’язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду. Строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язано його початок. Статтею 254 ЦКУ передбачено положення щодо закінчення строків залежно від їх визначення.
Законодавством у сфері публічних закупівель вчинення переважної більшості кроків закупівельного процесу обмежено строком. Майже усі закупівельні строки за закупівельним законодавством визначаються у днях. Наприклад, виділено строки для планування закупівель, оприлюднення тієї чи іншої інформації, подання пропозиції, розгляду пропозиції, оскарження тощо. Як у замовників, так і в учасників доволі часто виникають запитання чи навіть проблеми щодо застосування строку або обчислення початку його перебігу та закінчення. Недотримання таких строків може призвести до негативних наслідків, а інколи й відповідальності.
Щоб розібратися в деяких нюансах визначення та дотримання строків в публічних закупівлях, варто проаналізувати викладений нижче перелік корисних посилань на публікації порталу RADNUK.COM.UA.
- «Строки оскарження умов закупівлі, рішень, дій чи бездіяльності замовника до АМКУ» та «Позиція АМКУ щодо деяких нюансів дотримання строків для подання скарги», що стосуються строків при оскарженні.
- «Строки укладання прямого договору після відміни відкритих торгів у разі неподання жодної пропозиції», у якій експерт роз’яснює щодо строку для укладання договору з підстави підпункту 6 пункту 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178.
- «Про строки згідно з частиною 5 статті 254 ЦКУ при використанні норми „24 години на виправлення“: практика АМКУ» та «Останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день: роз’яснення для дотичних до закупівельної сфери», де наведено нюанси використання норми частини 5 статті 254 ЦКУ в публічних закупівлях.
- «Позиція АМКУ щодо використання строків у банківських днях», у якій опрацьовано рішення органу оскарження щодо застосування підвиду строків у банківських днях.
- «Строки в публічних закупівлях за Особливостями: „з дати“, „з дня“, „робочі дні“ тощо + таблиця зі строками та доцільними прикладами», яка визначає поняття строків та умови їх застосування.
Своєю чергою, в рамках щотижневого опрацювання розміщених зразків документів за різними категоріями редакцією порталу опрацьовано категорію «Протоколи по ВТ» розділу «Зразки документів замовникам за Особливостями». За результатом їх опрацювання встановлено актуальність таких зразків.