Зміна строку поставки як зміна технічних та якісних характеристик або вимог до учасників закупівель

Костянтин Трушковський
3879
1 Квітня 2021
Зміна строку поставки як зміна технічних та якісних характеристик або вимог до учасників закупівель
3879
1 Квітня 2021

Погодьтесь, зміна строків поставки товарів, робіт та послуг — питання складне. Особливо коли спрощена закупівля / відкриті торги двічі не відбулися, час минув, а Закон України «Про публічні закупівлі» (далі —Закон) забороняє змінювати технічні та якісні характеристики або вимоги до учасників. Тож чи  вважається строк поставки технічними та якісними характеристиками або вимогами до учасників, ви дізнаєтесь із цієї статті.

Під час проведення закупівель / участі у публічних закупівлях варто розуміти юридичну природу поняття строку. Адже розмаїття строків, що регулюються цивільним правом, зумовлює потребу їхньої класифікації. Строки в цивільному праві групуються за різними критеріями. Наприклад, залежно від того, де і ким вони визначаються, строки поділяються на:

  1. законні;
  2. договірні;
  3. судові строки.

У випадку публічних закупівель законними строками є ті, які визначені у статті 10 Закону, а також інші строки щодо проведення закупівель, оскарження, укладення договору про закупівлю тощо.

Крім того, строки ще поділяються залежно від ступеня самостійності сторін у встановленні строку на імперативні та диспозитивні. Строк поставки товару, виконання робіт чи надання послуг є імперативним для учасника, коли він зазначений в оголошенні про проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі на законну вимогу замовника. 

Законом визначено дві основні закупівлі для здійснення конкурентних закупівель у вигляді аукціону — це відкриті торги та спрощені закупівлі. Хоча механізм проведення спрощеної закупівлі і прописаний чітко в Законі, «спрощена» не є процедурою закупівлі та дещо відрізняється від них. Тому розглянемо випадок зміни строків поставки для кожної закупівлі окремо.

Зміна строків поставки в спрощеній закупівлі

Алгоритм здійснення спрощених закупівель визначений статтею 14 Закону та складається з наступних семи етапів: 

  1. оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі;
  2. уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;
  3. подання пропозицій учасниками;
  4. проведення електронного аукціону відповідно до статті 30 Закону;
  5. розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі, пропозиції учасника;
  6. визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю;
  7. розміщення звіту про результати проведення закупівлі відповідно до статті 19 Закону.

Детально про «Алгоритм проведення спрощеної закупівлі» читайте на порталі RADNUK.COM.UA

Зупинимось на першому етапі, адже обов’язкові вимоги щодо нього визначено в частині 3 статті 14 Закону, серед яких 5 пунктом зазначено: «строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг».

Закон визначає, що вимоги до предмета закупівлі, визначені замовником, можуть зазначатися, зокрема, шляхом завантаження окремих файлів до оголошення про проведення спрощеної закупівлі.

Також оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі не повинні містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.

Отже, з огляду на пункт 3 частини 3 статті 14 Закону, вимоги до предмета закупівлі є доповненням до оголошення про проведення спрощеної закупівлі і тому вони є різними аспектами спрощеної закупівлі, а отже, «строк поставки» — це атрибут оголошення про проведення спрощеної закупівлі та зазначається для кожної окремої закупівлі і може змінюватись разом з такими атрибутами, як період уточнення інформації про закупівлю чи кінцевий строк подання пропозицій. 

Наприклад, якщо замовник запланував на березень проведення спрощеної закупівлі товару «N» з поставкою на початок квітня, а закупівля не відбулася з причини подання менше двох пропозицій. При цьому строк для проведення другої закупівлі за цим самим предметом змістився щодо строку поставки товару таким чином, що виконати поставку неможливо вчасно за умови дотримання строків для проведення закупівлі. Тоді замовник оголошує нову закупівлю за тим самим предметом, при цьому змінюючи атрибути оголошення про проведення спрощеної закупівлі, зокрема строк поставки. У випадку, якщо нова закупівля відміниться з тієї ж причини, що і попередня, цей факт можна вважати двічі відміненою спрощеною закупівлею через відсутність учасників, за умови, що замовник не змінював вимоги до закупівлі.

Статті за темою на порталі RADNUK.COM.UA:

Зміна строків поставки у відкритих торгах

З відкритими торгами логіка зміни строку поставки товару (виконання робіт чи надання послуг) має схожий характер, але для чіткого розуміння зануримося в деталі.

Стаття 21 Закону встановлює атрибути для оголошення про проведення відкритих торгів, серед яких, так само як і зі «спрощеними», зазначається строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг. Водночас Законом встановлено, що невід’ємним аспектом відкритих торгів є тендерна документація, при цьому інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі є обов’язковими відомостями, які зазначаються у тендерній документації, зокрема, це технічна специфікація (у разі потреби — плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Пам’ятаймо, що технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі не повинні встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників згідно з частиною 4 статті 5 Закону.

На відміну від вимог до предмета закупівлі під час «спрощених» закупівель, для тендерної документації Законом передбачено включення технічної специфікації. Для більш глибокого розуміння юридичної сутності терміна «технічна специфікація» у пункті 33 частини 1 статті 1 Закону наведено визначення цього терміна, а вимоги до нього зазначені у статті 23 Закону.

Отже, під терміном «технічна специфікація» замовник може встановити: сукупність технічних умов, що визначають характеристики товару (товарів), послуги (послуг) або необхідні для виконання робіт щодо об’єкта будівництва, що можуть включати показники впливу на довкілля й клімат, особливості проектування (у тому числі щодо придатності для осіб із обмеженими фізичними можливостями), відповідності, продуктивності, ресурсоефективності, безпечності, процедури забезпечення якості, вимоги щодо найменування продукції, під яким вона продається, термінологію, символи, методику випробувань і тестування, вимоги до пакування, маркування й етикетування, інструкції для користувачів, технологічні процеси й технології виробництва на будь-яких етапах життєвого циклу робіт, товару чи послуги.

Висновок

Законом не встановлено вимог щодо зазначення строку поставки товару, виконання робіт чи надання послуг як незмінного атрибуту технічних та якісних характеристик до предмета закупівлі, а отже, вважати його технічною та якісною характеристикою предмета закупівлі або частиною технічної специфікації не можна. Стаття на порталі RADNUK.COM.UA за темою –  «Топ 8 порушень замовників у переговорній процедурі закупівлі».

Тендерна документація

Публікації, що стосуються будь-яких питань розроблення, наповнення, зміни, оприлюднення, специфіки тендерної документації та ін.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО