Зразки документів для проведення переговорної процедури у разі надзвичайної ситуації

Ганна Довгая
2760
25 Жовтня 2021
Зразки документів для проведення переговорної процедури у разі надзвичайної ситуації
2760
25 Жовтня 2021

У цій статті ви дізнаєтесь, що таке надзвичайна ситуація, як її застосувати у разі проведення переговорної процедури закупівлі, та отримаєте зразки відповідних документів.

«Буква закону»

Відповідно до абзацу 2 пункту 3 частини 2 статті 40 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі, якщо у замовника виникла нагальна потреба здійснити закупівлю у разі виникнення особливих економічних чи соціальних обставин, пов’язаних з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення тендеру. З даної норми слідує, що нагальна потреба у здійсненні закупівлі:

  1. пов’язана з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та / або природного характеру;
  2. унеможливлює дотримання замовником строків для проведення тендеру (відкритих торгів / торгів з обмеженою участю / конкурентного діалогу).

Важливо: у разі проведення переговорної процедури закупівлі на підставі абзацу 2 пункту 3 частини 2 статті 40 Закону замовник має право провести скорочену переговорну процедуру закупівлі та укласти договір про закупівлю не раніше ніж через 5 календарних днів та не пізніше 20 днів з дня оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю (частини 7–8 статті 40 Закону).

Відповідно до пункту 24 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України надзвичайна ситуація — обстановка на окремій території чи суб’єкті господарювання на ній або водному об’єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров’ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об’єкті, провадження на ній господарської діяльності.

Щоб правильно сформувати необхідний пакет документів для переговорної процедури закупівлі, вирішимо, чи взагалі необхідно уповноваженим особам / тендерному комітету вимагати статті 16, 17 Закону при надзвичайній ситуації.

Стаття 16 у скороченій переговорній процедурі закупівлі при надзвичайній ситуації

З 19.04.2020 замовники не зобов’язані застосовувати статтю 16 Закону при проведенні переговорної процедури закупівлі, за винятком переговорних процедур, оголошених на підставі пункту 1 частини 2 статті 40 Закону (якщо було двічі відмінено процедуру відкритих торгів, у тому числі частково (за лотом), через відсутність достатньої кількості тендерних пропозицій, визначеної Законом).

Отже, замовник може не «обтяжувати» переговорну процедуру та не вимагати підтвердження відповідності контрагента згідно зі статтею 16 Закону.

Більше на порталі RADNUK.COM.UA у статті«Застосування статті 16 Закону України ‟Про публічні закупівлі” у переговорній процедурі закупівлі».

Стаття 17 у скороченій переговорній процедурі закупівлі при надзвичайній ситуації

Стаття 17 Закону при проведенні переговорної процедури закупівлі (як і скороченої переговорної) застосовується не повністю, а лише частково. Відповідно до частини 3 статті 40 Закону закупівлі замовник (крім випадків, зазначених у пунктах 2, 4, 5 частини 2 статті 40 Закону) під час проведення переговорів вимагає від учасника надати підтвердження про відсутність підстав для відмови йому (їм) в участі у процедурі закупівлі відповідно до частини 1 статті 17 Закону.

При проведенні переговорної процедури закупівлі (як і скороченої переговорної) не застосовується частина 2 статті 17 Закону, відповідно до якої замовник може прийняти рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та може відхилити тендерну пропозицію учасника в разі, якщо учасник процедури закупівлі не виконав своїх зобов’язань за раніше укладеним договором про закупівлю з цим самим замовником, що призвело до його дострокового розірвання, і було застосовано санкції у вигляді штрафів та / або відшкодування збитків — протягом трьох років з дати дострокового розірвання такого договору.

Тобто у разі проведення скороченої переговорної процедурі на підставі абзацу 2 пункту 3 частини 2 статті 40 Закону застосовується частина 1 статті 17 Закону. При цьому всі підтвердні документи надаються учасниками у спосіб та строк, визначений замовником, наприклад, у запрошенні (але не через електронну систему закупівель, бо це неможливо). Відсутність підстав для відмови в участі у переговорах, передбачених частиною 1 статті 17 Закону, перевіряється під час переговорів до оприлюднення повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

Більше на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Застосування статті 17 Закону України ‟Про публічні закупівлі” у переговорній процедурі закупівлі».

Перелік документів, який слід сформувати замовнику для проведення переговорної процедури згідно з вимогами Закону, наводимо у Таблиці.

Таблиця

Перелік документів, які варто сформувати замовнику для проведення переговорної процедури закупівлі  

Назва документа

Коментарі та рекомендації

1

Протокол затвердження річного плану закупівель / змін до річного плану закупівель

 

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону планування закупівель здійснюється на підставі наявної потреби в закупівлі товарів, робіт і послуг. Заплановані закупівлі включаються до річного плану закупівель, тож будь-якій закупівлі, яка підпадає під дію Закону, передує планування та затвердження річного плану закупівель або змін до річного плану закупівель.

У цьому протоколі замовник може розглянути такі питання:

  • прийняття рішення про проведення закупівлі;
  • розгляд та затвердження річного плану закупівель / змін до річного плану закупівель. Рекомендуємо форму річного плану / змін до річного плану з даними згідно з частиною 2 статті 4 Закону зробити окремим додатком до протоколу;
  • оприлюднення річного плану закупівель / змін до річного плану закупівель в електронній системі закупівель;
  • відправлення запрошення учаснику / учасникам переговорної процедури щодо закупівлі. Також окремим додатком до протоколу можна оформити запрошення на переговори;
  • обґрунтування, чому замовник застосовує не конкурентну процедуру, а саме переговорну, та зробити посилання на експертні, нормативні, технічні та інші документи, що підтверджують наявність умов застосування переговорної процедури закупівлі (долучити документи до протоколу).

2

Запрошення на переговори

Закон не містить вимог до запрошення на переговори, тому замовник оформлює його та встановлює вимоги до учасника (учасників) самостійно. У разі використання абзацу 2 пункту 3 частини 2 статті 40 Закону рекомендуємо обов’язково зазначити:

  • дату документа;
  • вихідний номер документа;
  • коротке обґрунтування застосування переговорної процедури;
  • перелік документів, що мають бути надані учасником на підтвердження частини 1 статті 17 Закону;
  • підпис.

У разі проведення переговорної процедури закупівлі на підставі абзацу 2 пункту 3 частини 2 статті 40 Закону замовник не вимагає від учасника статтю 16 Закону та вимагає від учасника надати підтвердження про відсутність підстав для відмови йому в участі у процедурі закупівлі відповідно до частини 1 статті 17 Закону. Щоб на переговори отримати необхідні документи, замовник має зазначити про це у самому запрошенні на переговори.

У разі проведення переговорної процедури закупівлі на підставі пункту 1 частини 2 статті 40 Закону замовник у запрошенні до учасника має встановити вимоги, ідентичні тим, які були встановлені в тендерних документаціях відкритих торгів, що двічі не відбулися. 

Звертаємо увагу, що переговори можуть відбуватися як за адресою замовника, так і в режимі онлайн. Головне — чітко передбачити спосіб проведення переговорів у запрошенні та у разі потреби зазначити про це у протоколі за результатами переговорів. 

3

Протокол переговорів

Зазвичай у цьому протоколі фіксується процес переговорів, а саме: зазначається про надання учасником документів згідно з запрошенням, описуються основні домовленості між сторонами щодо предмета закупівлі, такі як ціна, кількість, строк і місце поставки, умови розрахунків тощо.

4

Протокол прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю

У цьому протоколі рекомендуємо розглянути питання прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю за результатами проведених переговорів з учасником та оприлюднення повідомлення про намір укласти договір про закупівлю в електронній системі закупівель у строки, передбачені частиною 5 статті 40 Закону.

Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю обов’язково безоплатно оприлюднюється в електронній системі закупівель протягом одного дня після ухвалення рішення.

При оприлюдненні повідомлення обов’язково зверніть увагу: повідомлення про намір укласти договір про закупівлю має містити не посилання, а безпосередньо експертні, нормативні, технічні та інші документи, що підтверджують наявність умов застосування переговорної процедури закупівлі. Про технічну реалізацію в частині завантаження необхідних документів у повідомлення про намір укласти договір про закупівлю читайте у статті «Як та які документи завантажити на підтвердження застосування переговорної процедури закупівлі» на порталі RADNUK.COM.UA.

Нагадуємо, що всі рішення тендерного комітету та / або уповноваженої особи оформлюються відповідним протоколом. 

Висновки

  1. Замовник має обґрунтувати та документально підтвердити наявність підстав застосування переговорної процедури за умови нагальної потреби здійснити закупівлю у разі, зокрема, виникнення особливих економічних чи соціальних обставин, пов’язаних з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення тендеру.
  2. Між «повною» чи «скороченою» переговорною процедурою різниці фактично немає, тому статті 16 та 17 Закону застосовуються однаково як у «повній», так і в «скороченій» переговорній процедурі. Різниця полягає тільки у строках укладення договору про закупівлю.
  3. У разі застосування абзацу 2 пункту 3 частини 2 статті 40 Закону замовник не вимагає від учасника статтю 16 Закону та вимагає від учасника надати підтвердження про відсутність підстав для відмови йому в участі у процедурі закупівлі відповідно до частини 1 статті 17 Закону.
  4. Основні документи, які доцільно підготувати замовнику в процесі проведення переговорної процедури: протокол затвердження річного плану закупівель / змін до річного плану закупівель; запрошення; протокол переговорів; протокол прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю.

Також «пригощайтесь» на порталі RADNUK.COM.UA «Алгоритмом проведення переговорної процедури закупівлі з 26.06.2021».

Природний газ

Публікації, тематикою яких є особливості організації закупівель природного газу

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО