24 години на виправляння існуючих чи завантаження нових документів?

Анастасія Маляренко
2688
27 Травня 2020
СПЕЦВИПУСК
24 години на виправляння існуючих чи завантаження нових документів?
2688
27 Травня 2020

Згідно ч. 16  ст. 29 Закону України «Про публічні закупівлі» – (далі – Закон),  зазначено, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником у тендерній пропозиції та/або подання яких вимагалось тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Здавалася б, все зрозуміло, однак, досить часто ми чуємо від замовників, а чи може учасник, за рахунок виправлення помилок, завантажити той документ, який він, припустимо, забув надати на етапі подання тендерної пропозиції?

Справа в тому, що дана новела нової редакції Закону перейшла до нас з Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони», де зазначено, що у разі виявлення замовником невідповідності документів учасника встановленим вимогам або відсутності будь-якого із документів учасник відбору може усунути недоліки в документах, крім випадку підтвердження подання забезпечення цінової пропозиції, шляхом прикріплення уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом наступних 24 годин з моменту ознайомлення на переговорах учасника з такими недоліками.

В свою чергу, відповідно ч. 9 ст. 26 Закону України «Про публічні закупівлі» зазначено наступне: «учасник процедури закупівлі виправляє невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.»

Як бачимо, в Законі про публічні, чітко не конкретизовано, як саме учасник може виправити такі невідповідності, тому однозначної думки, без роз’яснень Уповноваженого органу, дійти складно. Однак, якщо порівнювати обидва, вищевикладені Закони, можна зазначити, що на відміну від Закону для потреб оборони, дане право виправляти помилки шляхом дозавантаження відсутніх документів, в Законі про публічні – відсутнє.

А щодо питання готовності майданчиків для технічної реалізації даного механізму в електронній системі закупівель та можливості в учасника виправити протягом 24 годин несуттєві помилки на етапі кваліфікації, прекваліфікації. Даний функціонал було реалізовано протягом травня, але щодо його функціонування є певні нюанси. Щоб учасник міг виправити невідповідності, замовникові необхідно розмістити в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозиці.

Замовник розміщує повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах:

  1. що підтверджують відповідність учасника процедури закупівлі кваліфікаційним критеріям відповідно до статті 16 цього Закону;
  2. на підтвердження права підпису тендерної пропозиції та/або договору про закупівлю.

Повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей повинно містити таку інформацію:

  1. перелік виявлених невідповідностей;
  2. посилання на вимогу (вимоги) тендерної документації, щодо якої (яких) виявлені невідповідності;
  3. перелік інформації та/або документів, які повинен подати учасник для усунення виявлених невідповідностей.

Замовник не може розміщувати щодо одного й того ж учасника процедури закупівлі більш ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником у тендерній пропозиції, крім випадків, пов’язаних з виконанням рішення органу оскарження.

Зараз же ніхто, крім замовника та учасника, який робить виправлення, не бачать, що саме і хто виправляє, оскільки наразі даний функціонал працює таким чином: замовник на майданчикові в опис повідомлення вписує невідповідності, які потрібно виправити, учасник отримує сповіщення, що саме потрібно виправити, після чого є можливість довантажити виправлення. Отже, даний функціонал потребує доопрацювання, щоб норма Закону (ч. 9 ст. 26 Закону щодо розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей) діяла та щоб дотримувалися принципи Закону.

Наголошуємо, що питання виправлення помилок учасника протягом 24 годин та завантаження обґрунтування щодо аномальної ціни потрібно вирішити замовнику до визначення учасника переможцем у строки, установлені Законом.

Наостанок бажаємо всім учасникам та замовникам успіху в вашій нелегкій праці. І, звісно, в цьому вам допоможе редакція журналу «Радник в сфері публічних закупівель» — наші професійні навчання, публікації, поради й консультації.

Детальніше щодо виправлення помилок протягом 24 годин читайте у статті: «Важливі питання щодо виправлення протягом 24 годин розглядаємо з представником Мінекономіки» та «24 години: незавантажені документи — чи є другий шанс?» на порталі RUDNUK.COM.UA.

Поради учасникам закупівель

Публікації, які в першу чергу є практичними порадами та спрямовані на учасника публічних (державних) закупівель

Приєднуйся до авторів
load
Реєстрація
Вітаємо!
Реєстрація пройшла успішно
В особистий кабінет
Вам потрібно авторизуватися!
Якщо ви хочете використовувати можливості сайту на 100% вам потрібно авторизуватися
load
Відновлення паролю
Вітаємо!
Реєстрація пройшла успішно
Вітаємо!
Тепер ви підписані на інформаційну розсилку Радника у сфері публічних закупівель