Мінекономіки про закупівлю товарів, робіт і послуг у разі участі замовника в міжнародних виставкових заходах

Ганна Довгая
921
27 Липня 2022
Мінекономіки про закупівлю товарів, робіт і послуг у разі участі замовника в міжнародних виставкових заходах
921
27 Липня 2022

На офіційному сайті Уповноваженого органу розміщено цікавий запит такого змісту: «Відповідно до пункту 4 частини п’ятої статті 3 Закону України „Про публічні закупівлі“ (далі — Закон) передбачено, що дія цього Закону не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є придбання, оренда землі, будівель, іншого нерухомого майна або майнових прав на землю, будівлі та інше нерухоме майно.

Згідно п. 1 ст. 181 ЦК України, до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об´єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

У зв’язку із вищезазначеним, просимо надати роз’яснення чи підпадає під дію частини п’ятої статті 3 Закону Оренда виставкової площі для участі у Міжнародній виставці».

Відповідь на запит № 812/2022: Шановний користувачу, повідомляємо, що відповідь на питання щодо відповідного виключення  міститься у запиті № 994/2021, а саме: Закон України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад.

Згідно з пунктом 25 частини першої статті 1 Закону публічна закупівля (далі — закупівля) — придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом.

Сфера застосування Закону визначена статтею 3 Закону.

Поряд з цим перелік випадків, на які не поширюється дія Закону для замовників, визначений у частині 5 статті 3 Закону. Цей перелік випадків є вичерпним. Так, відповідно до пункту 4 частини 5 статті 3 Закону дія цього Закону не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є придбання, оренда землі, будівель, іншого нерухомого майна або майнових прав на землю, будівлі та інше нерухоме майно.

Згідно з частиною 1 статті 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об’єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Відповідно до статті 190 Цивільного кодексу України майном як особливим об’єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов’язки. Майнові права є неспоживною річчю. Майнові права визнаються речовими правами.

У свою чергу, у разі якщо предметом закупівлі є, зокрема, придбання, оренда землі, будівель, іншого нерухомого майна або майнових прав на землю, будівлі, інше нерухоме майно, норми Закону на такі закупівлі не поширюються.

Водночас згідно з пунктом 7 частини 2 статті 40 Закону переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі закупівлі юридичних послуг, пов’язаних із захистом прав та інтересів України, у тому числі з метою захисту національної безпеки і оборони, під час врегулювання спорів щодо розгляду в закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб’єкта та України, на підставі рішення Кабінету Міністрів України або рішень Ради національної безпеки і оборони України, введених в дію в порядку, визначеному законом, а також закупівлі товарів, робіт і послуг у разі участі замовника на підставі рішення Кабінету Міністрів України в міжнародних виставкових заходах.

Отже, переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі закупівлі товарів, робіт і послуг у разі участі замовника в міжнародних виставкових заходах, зокрема на підставі рішення Кабінету Міністрів України. 

Нагадуємо, що передплатники порталу RADNUK.COM.UA можуть щоденно користуватись електронною книгою «Колекція консультацій Мінекономіки з питань публічних закупівель», що розміщено в розділі «Книги».

Окремо звернемо увагу на приклади документів, які доступні для завантаження з розділу «Зразки документів» — «Переговорна процедура»:

Планування закупівель

Публікації щодо особливостей планування надпорогових та допорогових закупівель

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО