Хто перший, а хто останній: однакові ціни учасників в аукціоні та після нього

Крістіна Бєлякова
720
14 Березня 2017
Хто перший, а хто останній: однакові ціни учасників в аукціоні та після нього
720
14 Березня 2017

Напевно, кожен учасник і замовник замислювалися, що буде, якщо на аукціон вийдуть учасники з однаковими цінами і не змагатимуться. Нещодавно саме таке питання поставив редакції журналу «Радник в сфері державних закупівель» передплатник. Редакція замислилася над ним і вирішила прояснити ситуацію для багатьох замовників та учасників.

Отже, для початку розглянемо допорогову закупівлю. Якщо при проведенні такої закупівлі подадуть пропозиції учасники з однаковими ціновими пропозиціями, то в пункті 9.2 Порядку здійснення допорогових закупівель, затвердженого наказом № 35 від 13.04.2016 (далі — Наказ № 35), встановлено, що в разі однакових за величиною цінових пропозицій найкращою пропозицією, яку має розглядати замовник, буде саме подана раніше пропозиція.

Далі розглянемо норми Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон). Згідно з частиною 1 статті 29 Закону, у разі якщо учасники подали пропозиції з однаковим значенням ціни/приведеної ціни,
то першим в електронному аукціоні пониження ціни здійснюватиме учасник, який подав свою пропозицію пізніше, ніж інші учасники з аналогічним значенням ціни пропозиції.

Після аналізу Наказу № 35 та Закону стає зрозуміло, що якщо учасник з однакою ціновою пропозицією першим подасть таку пропозицію, то такий учасник буде у вигідніших умовах, адже він слідкуватиме за аукціоном та буде робити хід останнім, тобто побачить ціни своїх конкурентів.

У даному випадку все зрозуміло, але залишається питання: що буде далі в аукціоні, якщо учасники не зменшуватимуть ціни і пройдуть весь аукціон з однаковими цінами? Кого в такому випадку буде визначено переможцем? За допомогою представників ДП «Прозорро», аналітика Анастасії Турби та провідного фахівця відділу маркетингу Олександра Ковальонка, нам вдалося знайти такі закупівлі. Приклади цих процедур наведено нижче.


Перший приклад з допорогової закупівлі № UA-2015-12-24-000023-b

Розглянувши вищенаведений приклад, доходимо висновку, що в разі якщо після аукціону цінові пропозиції учасників залишаються однаковими, то першою система пропонує розглянути пропозицію учасника, який першим подав пропозицію. І якщо в нього все гаразд із документами, то замовник визначить його переможцем.


Другий приклад з допорогової закупівлі № UA-2015-12-03-000037-a

Як і в першому випадку, переможцем було визначено того учасника, який першим подав пропозицію.


Третій приклад з відкритих торгів № UA-2016-09-30-000131-b

У третьому прикладі було розглянуто вже відкриті торги, в яких замовник навіть застосував нецінові критерії.

Незважаючи на їх застосування, за результатами аукціону було дві однакові цінові пропозиції. У даному випадку переможцем також було визначено учасника, який першим подав пропозицію.

Конкурентні процедури

Публікації, що стосуються будь-яких питань придбання товарів, робіт та послуг за процедурами публічних закупівель