Ліцензія від переможця публічної закупівлі: вимагаємо?

Редакція
1779
9 Лютого 2022
Ліцензія від переможця публічної закупівлі: вимагаємо?
1779
9 Лютого 2022

Замовники досить часто проводять публічні закупівлі товарів, робіт чи послуг, які підлягають ліцензуванню. У такому випадку замовникові важливо переконатись, що учасник, який братиме участь у процедурі закупівлі чи спрощеній закупівлі, має право здійснювати діяльність, передбачену предметом закупівлі. Як замовникові впевнитись у цьому? Чи повинен він вимагати таку інформацію від учасника? Щоб відповісти на ці питання, звернемось до законодавчих норм.

Частина 2 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) визначає, що переможець процедури закупівлі / спрощеної закупівлі під час укладення договору про закупівлю повинен надати, серед іншого, копію ліцензії або документа дозвільного характеру (у разі їх наявності) на провадження певного виду господарської діяльності, якщо отримання дозволу або ліцензії на провадження такого виду діяльності передбачено законом та у разі якщо про це було зазначено у тендерній документації / оголошенні про проведення спрощеної закупівлі чи вимагалося замовником під час переговорів у разі застосування переговорної процедури закупівлі.

У разі якщо переможцем процедури закупівлі / спрощеної закупівлі є об’єднання учасників, копія ліцензії або дозволу надається одним з учасників такого об’єднання учасників.

Відповідно до Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» ліцензія — це право суб’єкта господарювання на провадження виду господарської діяльності або частини виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.

Згідно з частиною 5 статті 17 Закону замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно з Законом України «Про доступ до публічної інформації» та / або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель.

Стаття 18 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» визначає, що порядок формування, ведення ліцензійного реєстру та перелік відомостей, що містяться в ліцензійному реєстрі, встановлюються Кабінетом Міністрів України. Ліцензійний реєстр є відкритим.

Відомості з ліцензійних реєстрів та Реєстру розгляду скарг здобувачів ліцензії, ліцензіатів на дії (бездіяльність) органу ліцензування щодо порушення законодавства у сфері ліцензування відображаються в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань в обсягах та відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб — підприємців та громадських формувань».

Акцентуємо увагу: інформація про ліцензії суб’єктів господарювання є публічною інформацією та оприлюднюється у формі відкритих даних. Відповідно, замовники не повинні в тендерній документації / оголошенні про проведення спрощеної закупівлі вимагати від учасників (!) документального підтвердження наявності ліцензії, оскільки така вимога буде суперечити частині 5 статті 17 Закону.

Як та де самостійно перевірити інформацію про ліцензії, дізнаєтесь у статті «Про надання ліцензій учасниками та переможцями закупівель».

Водночас для переможця процедури закупівлі / спрощеної закупівлі замовник може встановити відповідну вимогу в тендерній документації / оголошенні про проведення спрощеної закупівлі щодо надання ліцензії або документа дозвільного характеру на провадження певного виду господарської діяльності.

Більше статей за темою на порталі RADNUK.COM.UA:

Договір про закупівлю

Публікації про роль договору у закупівлях, зокрема, про особливості укладення, виконання, зміни, розірвання договору та ін.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО