Розповсюдженою ситуацією у сфері публічних закупівель є подання для участі в торгах менше двох тендерних пропозицій чи відхилення всіх тендерних пропозицій. За редакцією Закону України «Про публічні закупівлі» до 19.04.2020 замовник був зобов’язаний складати відповідний протокол. Чи є така необхідність наразі? Порівняймо (див. таблицю).
Таблиця
Закон України «Про публічні закупівлі» | Закон України «Про публічні закупівлі» |
Згідно з частиною 1 статті 31 Закону до 19.04.2020 замовник відміняє торги, зокрема, у разі: · подання для участі в них менше двох тендерних пропозицій, а в разі здійснення закупівлі за рамковими угодами з кількома учасниками — менше трьох пропозицій; · відхилення всіх тендерних пропозицій згідно з цим Законом. Згідно з частиною 3 статті 31 Закону до 19.04.2020 повідомлення про відміну торгів або визнання їх такими, що не відбулися, замовник оприлюднює в електронній системі закупівель протягом одного дня з дня прийняття замовником відповідного рішення. | Згідно з частиною 2 статті 32 тендер автоматично відміняється електронною системою закупівель, зокрема, у разі: · подання для участі: у відкритих торгах — менше двох тендерних пропозицій; у конкурентному діалозі — менше трьох тендерних пропозицій; у відкритих торгах для укладення рамкових угод — менше трьох тендерних пропозицій; у кваліфікаційному відборі першого етапу торгів з обмеженою участю — менше чотирьох пропозицій; · відхилення всіх тендерних пропозицій згідно з цим Законом. Абзацом 2 частини 7 статті 32 Закону визначено, що у разі відміни тендеру з підстав, визначених частиною 2 статті 32 Закону, електронною системою закупівель автоматично оприлюднюється інформація про відміну тендеру. |
З порівняння випливає однозначний висновок: відмова від паперових документів, що стосуються публічних закупівель, не за горами і в конкретному сьогоднішньому прикладі замовнику не варто витрачати дорогоцінний час на підготовку протоколу про відміну процедури закупівлі, оскільки у разі відміни тендеру з підстав, визначених частиною 2 статті 32 Закону, електронною системою закупівель автоматично оприлюднюється інформація про відміну тендеру.
Тому у разі подання менше двох тендерних пропозицій у процедурі закупівлі замовник після внесення відповідних змін до річного плану закупівель, хоч на наступний день після такої відміни, може проводити повторну закупівлю.
Проте, у разі якщо процедуру закупівлю відмінено на у зв’язку з відхиленням всіх тендерних пропозицій, замовнику варто очікувати 10 днів з дня відповідної відміни процедури закупівлі, так як відповідно до абзацу 2 частини 8 статті 18 Закону скарги, що стосуються прийнятих рішень, дії чи бездіяльності замовника, які відбулися після оцінки тендерних пропозицій учасників, подаються протягом 10 днів з дня, коли суб’єкт оскарження дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав унаслідок рішення, дії чи бездіяльності замовника, але до дня укладення договору про закупівлю. А у відкритих торгах з публікацією англійською мовою протягом 5 днів з дня оприлюднення в електронній системі закупівель протоколу розгляду тендерних пропозицій, у разі якщо оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до частини 3 статті 10 Закону згідно з абзацом 3 частини 8 статті 18 Закону.
Важливо! Про відміну тендеру з підстав, визначених у частинах 1 та 2 статті 32 Закону, має бути чітко зазначено в тендерній документації (частина 3 статті 32 Закону). Також не забуваємо, що замовники повинні мати протокол відхилення тендерних пропозицій, в якому рекомендуємо фіксувати підстави та чітке обґрунтування відхилення тендерної пропозиції, оскільки згідно з пунктом 9 статті 10 Закону визначено, що замовник оприлюднює інформацію про відхилення тендерної пропозиції / пропозиції учасника протягом одного дня з дня прийняття рішення про відхилення.
Більше корисної інформації розміщено на порталі RADNUK.COM.UA в таких публікаціях: