Зміст
На практиці замовники не завжди правильно розуміють термін «нікчемний договір», що саме він означає і які наслідки має. У цій статті коротко розберемо, що таке нікчемний договір закупівлі, чим він відрізняється від оспорюваного договору та у яких випадках Закон України «Про публічні закупівлі» і Особливості прямо визначають договір нікчемним.
Що означає «нікчемний договір»
Стаття 215 Цивільного кодексу України визначає: нікчемним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом.
Головна особливість такого правочину полягає в тому, що для визнання його недійсним не потрібне окреме рішення суду.
Тобто якщо закон прямо говорить, що договір є нікчемним у певному випадку, то такий договір вважається недійсним вже з моменту його укладення.
Водночас існують і оспорювані правочини — це ситуації, коли недійсність прямо не встановлена законом і її ще потрібно доводити в суді.
Коли договір про закупівлю є нікчемним
Закон визначає конкретні випадки нікчемності договору про закупівлю у статті 43 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон):
1) якщо замовник уклав договір про закупівлю до/без проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі згідно з вимогами цього Закону;
2) укладення договору з порушенням вимог частини 4 статті 41 цього Закону;
3) укладення договору в період оскарження процедури закупівлі відповідно до статті 18 цього Закону;
4) укладення договору з порушенням строків, передбачених частинами 5 і 6 статті 33 та частиною 7 статті 40 цього Закону, крім випадків зупинення перебігу строків у зв’язку з розглядом скарги органом оскарження відповідно до статті 18 цього Закону;
5) якщо назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником не відповідає товарам, роботам чи послугам, що фактично закуплені замовником.
Підстави нікчемності також передбачені пунктом 21 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості):
1) коли замовник уклав договір про закупівлю з порушенням вимог, визначених пунктом 5 цих особливостей;
2) укладення договору про закупівлю з порушенням вимог пункту 18 цих особливостей;
3) укладення договору про закупівлю в період оскарження відкритих торгів відповідно до статті 18 Закону та цих особливостей;
4) укладення договору з порушенням строків, передбачених абзацами третім та четвертим пункту 49 цих особливостей, крім випадків зупинення перебігу строків у зв’язку з розглядом скарги органом оскарження відповідно до статті 18 Закону з урахуванням цих особливостей;
5) коли назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником не відповідає товарам, роботам чи послугам, що фактично закуплені замовником.
Отже, як бачимо, норми Закону та Особливостей у питанні нікчемності договору повністю кореспондуються між собою. І можна виділити для себе такий перелік обставин, коли договір про закупівлю буде вважатися нікчемним:
- укладення договорів про закупівлю, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедури закупівлі відкриті торги / використання електронного каталогу (у разі закупівлі товару), визначеної особливостями (крім випадків, передбачених пунктами 9 і 13 цих особливостей);
- умови договору про закупівлю відрізняються від змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, у тому числі за результатами електронного аукціону (крім випадків: визначення грошового еквівалента зобов’язання в іноземній валюті; перерахунку ціни в бік зменшення ціни тендерної пропозиції переможця без зменшення обсягів закупівлі; перерахунку ціни та обсягів товарів в бік зменшення за умови необхідності приведення обсягів товарів до кратності упаковки);
- укладення договору про закупівлю в період оскарження відкритих торгів до Антимонопольного комітету України;
- укладення договору раніше ніж через п’ять днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю або пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір, якщо такий строк не було продовжено до 60 днів (крім випадків зупинення перебігу строків у зв’язку з розглядом скарги органом оскарження);
- укладення договору, у якому назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником не відповідає товарам, роботам чи послугам, що фактично закуплені замовником.
Чому це важливо для замовника
Нікчемність договору — це не просто «технічне порушення». Якщо договір є нікчемним, його виконання може створити для замовника фінансові та юридичні ризики, зокрема під час перевірок або моніторингів.
Саме тому замовнику важливо не лише правильно провести закупівлю, а й контролювати дотримання строків укладення договору, вимог до предмета закупівлі та інших норм Закону й Особливостей.
Читайте також «Перелік корисних посилань щодо деяких нюансів визначення нікчемності/недійсності правочину в публічних закупівлях».
Пам’ятайте про нашу електронну книгу «Все, що необхідно знати про договори в публічних закупівлях» — це збірка договірної практики з публічних закупівель, що включає і роз’яснення, і приклади різноманітних угод.









