Надання реєстру документів тендерної пропозиції: прихована чи цілком правомірна вимога замовника?

Олег Підгірський
1757
5 Травня 2022
Надання реєстру документів тендерної пропозиції: прихована чи цілком правомірна вимога замовника?
1757
5 Травня 2022

Доволі часто в умовах тендерної документації зустрічається вимога щодо надання у складі тендерної пропозиції реєстру поданих документів. Загалом це, так би мовити, непотрібна вимога. Проте замовники встановлюють її, керуючись, на їхню думку, нормою частини 3 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон). Здебільшого цю вимогу встановлюють як вимогу, яку важко побачити в тексті тендерної документації. Простіше кажучи, її встановлюють як приховану вимогу. Відповідно, учасник може не побачити її, чим замовник користується і відхиляє небажаного учасника з підстав абзацу 3 пункту 1 частини 1 статті 31 Закону. Та чи правомірні такі дії замовника?

Практика АМКУ

Звернемося до практики розгляду скарг Постійно діючою адміністративною колегією Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі — Колегія).

Рішення Колегії від 28.04.2022 № 4127-р/пк-пз, закупівля № UA-2022-01-18-004470-a.

Обставини розгляду скарги. Вимогою тендерної документації, зокрема, було подання у складі тендерної пропозиції реєстру наданих документів. Учасник не завантажив такого реєстру у складі своєї тендерної пропозиції. Такого учасника визначено переможцем процедури закупівлі.

Відповідно, не погодившись із рішенням замовника про визначення переможця, скаржник-конкурент подав скаргу, обґрунтовуючи свою позицію фактом неподання у складі тендерної пропозиції переможця згаданого документа.

Позиція Колегії. Колегією встановлено факт, що в складі тендерної пропозиції переможця відсутній реєстр наданих документів. При цьому перелік файлів та документів учасника розміщено на вебпорталі Уповноваженого органу.

Водночас Колегія наголосила, що скаржник не довів та документально не підтвердив, яким чином неподання реєстру наданих документів впливає на зміст тендерної пропозиції. Таким чином, Колегія відмовила в задоволенні скарги в цій частині.

Станом на дату написання цієї статті така практика Колегії є сталою і схожі питання розглядаються не вперше. Проте за її наявності замовники продовжують відхиляти тендерні пропозиції учасників, а учасники-конкуренти оскаржувати рішення про визначення переможцем учасника, у складі тендерної пропозиції якого відсутній реєстр наданих документів, що вимагався замовником.

З огляду на цю практику можна зробити декілька висновків:

  1. Наявність чи відсутність у складі тендерної пропозиції реєстру документів тендерної пропозиції учасника не впливає на зміст тендерної пропозиції.
  2. Відповідно до частини 3 статті 22 Закону тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації. Проте чинним законодавством не передбачено норм щодо обов’язковості чи можливості існування таких реєстрів.
  3. Згідно з частиною 11 статті 10 Закону доступ до інформації, оприлюдненої в електронній системі закупівель, є безоплатним та вільним. Інформація про закупівлю, визначена цим Законом, розміщується в електронній системі закупівель безоплатно через авторизовані електронні майданчики. Інформація про закупівлі, зазначена у частині першій цієї статті, оприлюднюється відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації», у тому числі у формі відкритих даних. У будь-якому разі завантажені у складі тендерної пропозиції документи (файли) відображаються в електронній системі закупівель у вигляді переліку документів в категорії «Документи» щодо кожного учасника реєстру пропозиції (Рисунок).
Рисунок

Тобто в розумінні норм частини 11 статті 10 Закону та Закону України «Про доступ до публічної інформації» такий перелік можна вважати інформацією, сформованою у відкритому доступі. Можна також сказати, що така інформація не повинна вимагатися замовником з огляду на положення абзацу 1 частини 4 статті 22 Закону.

Враховуючи викладене, вимога щодо витребування у складі тендерної пропозиції окремим документом реєстру наданих документів є недоцільною, непрактичною та неправомірною, а відхилення учасника у зв’язку з ненаданням у складі тендерної пропозиції такого реєстру, якщо такий вимагався умовами торгів, є безпідставним.

Використовуйте в роботі зразок протоколу про відхилення тендерної пропозиції учасника згідно абз. 2 п. 2 ст. 31 Закону від редакції.

Читайте також на порталі RADNUK.COM.UA такі публікації:

Замовникам

Публікації, які стосуються сфери публічних (державних) закупівель від «А» до «Я» згруповані відповідно до специфіки

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО