Закон надає 24 години на виправлення. Коли відхиляти за ч. 1 ст. 31 Закону?

Тетяна Мішта
1206
16 Січня 2021
Закон надає 24 години на виправлення. Коли відхиляти за ч. 1 ст. 31 Закону?
1206
16 Січня 2021

Питання читача

— Доброго дня! Прошу надати відповідь на запитання: у якому випадку та за яких умов замовник має право застосувати підставу для відхилення за абзацом 1 пункту 1 частини 1 статті 31 Закону (учасник процедури закупівлі не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям,установленим статтею 16 цього Закону), якщо Закон зобов’язує замовника надати учаснику 24 години на виправлення і, як наслідок, у разі невиправлення таких помилок відхилити на підставі абзацу 5 пункту 1 частини 1 статті 31 Закону (не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей)?

Відповідь експерта

— Вітаю! Закон України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) передбачає, що замовник може пересвідчитись у кваліфікації учасника, зокрема щодо наявності в нього досвіду, працівників, відповідної матеріально-технічної бази та фінансової спроможності.

Такі вимоги замовник встановлює самостійно з огляду на специфіку закупівлі й потребу пересвідчитись у тому, що матиме справу із потенційним постачальником, який відповідає встановленому(им) критерію(ям) і спроможний потенційно виконати замовлення.

При цьому Закон містить обов’язок замовника відхилити тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель, якщо учасник процедури закупівлі, зокрема:

  • не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону, та/або наявні підстави, встановлені частиною 1 статті 17 цього Закону;
  • не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Для того щоб розрізняти ці випадки, слід звернутися до норми, яка надає право дати 24 години на виправлення невідповідності.

Замовникові слід пам’ятати, що відсутність документа, який вимагали, не є невідповідністю, оскільки за відсутності такого документа унеможливлюється будь-яка перевірка відповідності встановленій вимозі щодо кваліфікаційного критерію.

Цього твердження дотримується й Уповноважений орган у статті «Важливі питання щодо виправлення протягом 24 годин розглядаємо з представником Мінекономіки» на порталі RADNUK.COM.UA.

Тому Закон в імперативній формі передбачає у статтях 26, 29 та 31, що учасник процедури закупівлі виправляє невідповідності в інформації та/або документах, які він подав у своїй тендерній пропозиції, виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій, у результаті завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

При цьому замовник не може розміщувати щодо одного й того самого учасника процедури закупівлі більше ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, які подав учасник у тендерній пропозиції, крім випадків, пов’язаних із виконанням рішення органу оскарження.

Крім того, замовник зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію, якщо учасник процедури закупівлі не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, які він подав у своїй тендерній пропозиції, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Тобто виправити невідповідності можна в тому випадку, коли документи на підтвердження кваліфікаційному критерію учасником подані були, однак між такими документами є помилкова невідповідність, яку можна виправити.

Якщо ж замовник вимагав надати інформацію та документи про наявність матеріально-технічної бази в певному обсязі (як-то в разі закупівлі робіт — спеціалізована техніка у власності або користуванні) або щодо персоналу відповідної кваліфікації (як-то в разі закупівлі розробок / досліджень або наукових робіт — науковий ступінь або вчені звання), або фінансового становища, або аналогічного досвіду, а учасник не має у наявності саме таких кваліфікацій, яких вимагає замовник, такий учасник у наведеному випадку не відповідатиме саме кваліфікаційному критерію.

І підстава для відхилення його пропозиції застосовуватиметься та, яка визначає, що учасник не відповідає встановленому замовником у даному випадку кваліфікаційному критерію.

Отже, підстава для відхилення, за якої учасник не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону, застосовується саме тоді, коли в такого учасника в цілому немає певної кваліфікації щодо досвіду, персоналу, фінансової спроможності чи матеріально-технічної бази і він не може підтвердити таку відповідність документально.

Більше про відхилення читайте на порталі RADNUK.COM.UA в статтях:

24 години

Норма Закону України Про публічні закупівлі, яка дає змогу протягом 24 годин для виправити помилки учасником у деяких своїх документах.

    Приєднуйся до авторів
    load
    Реєстрація
    Вітаємо!
    Реєстрація пройшла успішно
    В особистий кабінет
    load
    Відновлення паролю
    Вітаємо!
    Реєстрація пройшла успішно
    Вітаємо!
    Тепер ви підписані на інформаційну розсилку Радника у сфері публічних закупівель