Система публічних закупівель ProZorro: досягнення, поточні завдання та плани

Анастасія Скок
1665
9 Жовтня 2019
Система публічних закупівель ProZorro: досягнення, поточні завдання та плани
1665
9 Жовтня 2019

Прозорість системи ProZorro полягає не лише у відкритих даних щодо закупівель держав-них установ, а й у тому, що всі плани розвитку сервісу є надбанням суспільства. Пропону-ємо разом підбити підсумки та оцінити перспективи роботи над удосконаленням системи публічних закупівель в Україні.

Що вже готово

Варто почати з переліку найбільш значущих нововведень, які було здійснено за час існування системи. Інтеграція з Єдиним державним реєстром. одним з перших у системі ProZorro реалізовано функціонал автоматичної перевірки даних замовника за Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Нова процедура закупівель за енергосервісним договором. У системі створено окрему процедуру для закупівель енергосервісних компаній. організаторами процедури можуть стати будь-які державні установи, на балансі яких є приміщення, які потребують опалення та інших видів енергії.

Закупівлі із зовнішнім фінансуванням. Реалізовано додатковий функціонал — процедуру закупівель з фінансуванням третьою стороною (скажімо, Світовим банком). Це допоможе окремо відслідковувати тендери, організовані коштом організацій донорів.

Інтеграція з реєстром лікарських засобів Міністерства охорони здоров’я. Налагоджено автоматичне оновлення переліку офіційно зареєстрованих лікарських засобів. Жорстка прив’язка предмета закупівель до цього реєстру допоможе подолати маніпуляції та збільшити ефективність закупівель ліків. Також з нововведень — інтеграція ProZorro з реєстром НК 024:2019 «Класифікатор ме дичних виробів», затверджений наказом Мінекономрозвитку від 05.12.2019 № 159.

Кабінет для Держаудитслужби. Для збільшення рівня прозорості закупівель та спрощення роботи контрольних органів спеціально для Держаудитслужби було створено спеціальний особистий кабінет, який допоможе здійснювати онлайн-моніторинг тендерів.

Електронна тендерна документація. На шляху до переведення всієї тендерної документації в електронну форму було зроблено ще декілька важливих кроків — створено нові поля в системі:

  • «Вид предмета закупівель».
  • «Умови оплати».
  • «Індекс автомобільних доріг».
  • «Джерело фінансування».
  • «Тип бізнесу».

Унаслідок цього документацію стало простіше готувати, простіше шукати та простіше аналізувати (у тому числі аналітичними інструментами).

ProZorro Market. У квітні 2019 року розпочав свою роботу в пілотному режимі електронний каталог ProZorro Market — інтернет-магазин для товарів, які часто закуповують замовники. Сервіс орієнтований на покриття так званих допорогових закупівель й допомагає зменшити час між оголошенням закупівлі й надходженням товару до семи днів і менше.

У ProZorro Market державні установи можуть купувати товари так само просто, як це роблять користувачі звичайних онлайн-магазинів. Потрібні товарно-матеріальні цінності просто додають у кошик, а сформоване замовлення надходить постачальникові. Скорочення витрат часу можливе насамперед завдяки попередній кваліфікації постачальників. Нагадуємо, що до створення сервісу долучились найбільші електронні майданчики, які підписали на початку березня відповідний меморандум про співпрацю.

Рамкові угоди. Реалізовано та успішно випробувано в реальному замовленні (закупівлі палива для Укрпошти) функціонал рамкових угод — попереднього відбору постачальників у форматі аукціону для подальшої участі в регулярних закупівлях. У результаті маємо змен-шення часу очікування товару від 4–6 тижнів до одного тижня й менше.

ПДВ. Реалізовано технічну можливість корегувати суму договору залежно від наявності чи відсутності ПДВ.

Створення закупівлі з річного плану. У серпні 2019 року нарешті було реалізовано новий функціонал — створення закупівлі безпосередньо з річного плану закупівель. На майданчикові SmartTender дана функція існувала давно, проте відтепер вона стала обов’язковою для всіх державних організаторів. Прив’язка відбувається за допомогою ідентифікатора плану. Детальніше читайте в статті “Некоректне планування: запобігти краще, ніж виправити”.

Що перебуває в роботі

Чимало нововведень наразі перебувають у роботі. Більшість із них вже реалізована й знаходиться на етапі тестування. Запуск заплановано до кінця 2019 року.

Кабінет центральної закупівельної організації (далі — ЦЗО). У системі з’явиться дуже важлива функція делегування публічних за-купівель державних установ спеціальним виконавцям — ЦЗО. Це має суттєво підвищити ефективність здійснення закупівель і гарантувати відповідність предмета закупівель не лише ціновим, а й якісним критеріям.

Електронна тендерна документація. Наступним кроком до повного переведення тендерної документації й пропозицій в електронний формат має стати створення додаткових полів замість завантаження документів та сканкопій.

Інтеграція з Державною фіскальною службою. Для збереження часу користувачів і подальшої автоматизації закупівельних процедур буде створено функціонал для перевірки відсутності податкової заборгованості постачальників.

Що лише заплановано зробити

Залишається декілька важливих функцій, які поки ще не були реалізовані. Початку робіт щодо них слід очікувати до кінця 2019 року.

Об’єднані контракти в мультилотах. Буде створено функцію укладення єдиного договору в разі перемоги одного постачальника за кількома позиціями багатолотової процедури.

Інтеграція з Держказначейством. До системи буде інтегровано обмін даними з Держказначейством, що допоможе здійснювати моніторинг витрат платників податків.

Нова редакція закону україни «Про публічні закупівлі». Крім суто технічних питань, має відбутись також масштабне оновлення юридич-ної сторони діяльності ProZorro: у Верховній Раді України 29 серпня був зареєстрований як невідкладний законопроєкт № 1076, який розроблено спільно Міністерством економічного розвитку і торгівлі України та офісом Президента. Даний законопроєкт передбачає нову редакцію Закону України «Про публічні закупівлі», і вже 19 вересня Парламент проголосував за зазначений проєкт у другому читанні. Тож про 13 ключових нововведень читайте в статті “Друга закупівельна «революція»: тринадцять нововведень Закону про публічні закупівлі, про які варто знати”.

Зміни очікуються масштабні, але, мабуть, найголовніше — це зниження до 50 000 грн порогового значення бюджету закупівлі, від якої проведення тендеру (спрощеної закупівлі — аналога допорогової закупівлі в системі ProZorro) є обов’язковим. За попередніми підрахунками це допоможе вивести з тіні понад чверть мільйона закупівель державних органів.

Як бачимо, змін багато, та ще більше змін на нас очікують у майбутньому. Тож для того, щоб завжди знати останні новини, слідкуйте за нашими публікаціями в журналі. І тоді ви точно не пропустите головного.

Журнали

Публікації, що вийшли друком у паперовій версії журналу «Радник в сфері державних закупівель» (з посиланням на номер журналу)

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО