Портал DoZorro як інструмент моніторингу закупівель

Юлія Лісова
3011
11 Липня 2017
Портал DoZorro як інструмент моніторингу закупівель
3011
11 Липня 2017

Мабуть, усі звернули увагу, що в електронній системі публічних закупівель ProZorro з’явилася можливість залишити відгук щодо тієї чи іншої закупівлі на порталі моніторингу DoZorro прямо з картки конкретного тендеру, дане посилання відображене на рисунку 1 нижче.

Рис. 1

Нагадуємо, що моніторинговий портал DoZorro — це платформа, де кожен учасник системи (постачальник, замовник, контрольний орган, громадянин) може надати зворотній зв’язок державному замовникові чи постачальникові, обговорити та оцінити умови конкретної закупівлі, проаналізувати закупівлі окремого державного органу чи установи, підготувати та подати офіційне звернення до контрольних органів тощо.

Доволі часто виникає питання щодо того, на підставі яких нормативних документів діє даний портал та з якою метою. Відповідь міститься в статті 9 Закону України «Про публічні закупівлі» (надалі — Закон), де зазначено, що громадський контроль забезпечено унаслідок вільного доступу до всієї інформації щодо публічних закупівель, яка підлягає оприлюдненню відповідно до цього Закону, до аналізу та моніторингу інформації, розміщеної в електронній системі закупівель, а також завдяки інформуванню через електронну систему закупівель або письмово органів, уповноважених на здійснення контролю, про виявлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель та недоліки роботи електронної системи закупівель.

Саме тому було ініційовано створення порталу DoZorro (http://dozorro.org/), який розпочав свою роботу 1 листопада 2016 року. Основною метою даної платформи є забезпечення системного моніторингу закупівель унаслідок створення унікальної бази даних реальних оцінок закупівельників, постачальників та окремих тендерів.

На порталі DoZorro об’єднано зусилля держави, бізнесу, контрольних органів та громадськості. Ресурс зібрав різноманітні методики виявлення порушень у сфері публічних закупівель. Усі учасники порталу отримують доступ до реальних дієвих юридичних інструментів оскарження сумнівних закупівель.

Переваги використання порталу DoZorro

Учасники тендерів тепер мають можливість оцінювати своїх партнерів за угодами і залишати ґрунтовні відгуки. На основі даної інформації автоматично формується рейтинг, з якого стає зрозуміло, наскільки конкретний користувач системи є добросовісним постачальником або закупівельником. Зібрана інформація дає змогу всім сторонам ухвалювати раціональні рішення у своїй діяльності, пов’язаній з роботою в системі ProZorro. На даний час з’явилася можливість проаналізувати всі закупівлі замовника, який оголосив закупівлю, та подивитись всі відгуки щодо цих закупівель.

Державні замовники можуть не лише залишити оцінку конкретному постачальникові, а й обрати добросовісного постачальника для подальшої співпраці.

Для громадських активістів та ЗМІ портал надає можливість дослідити конкретний тендер, дізнатися думку учасників та замовників щодо того, наскільки добросовісно проходить тендер чи навпаки, що в подальшому знадобиться в їхній громадській і професійній діяльності. Та головне — це зручний інструмент моніторингу, який дає можливість проконтролювати процедури закупівель і знайти порушення завдяки порталу за лічені хвилини, оскільки ним доволі легко користуватися.

Як залишити відгук

Для того щоб залиши свій відгук, достатньо знайти відповідну закупівлю на порталі dozorro.org та авторизуватися, після цього ви маєте змогу коментувати закупівлю. Також заплановано найближчим часом додати функцію перевірки коментаторів за кодом ЄДРПОУ, щоб упевнитись у справжності того, хто залишає відгук, та чи це дійсно представник конкретного учасника чи замовника.

Якщо ви плануєте залишити відгук, то система сформує діалогове вікно (відображене на рис. 2), в якому ви маєте змогу обрати, що саме хочете оцінити в процедурі закупівлі.

Рис. 2

Після цього система запропонує вам деталізувати свою оцінку (наведено на рис. 3), поставить вам питання. Ви можете відповісти на ті з них, щодо яких у вас виникали проблеми чи є пропозиції для покращення роботи замовника.

Рис. 3

Ваші залишені відгуки опрацьовують, формують з них базу даних, на основі якої складатимуть рейтинги замовників. Після впровадження електронної системи закупівель кардинально змінився підхід до здійснення закупівель з паперового на електронний, це своєю чергою потребує нових підходів до здійснення контролю. Тому однією зі значних переваг використання порталу DoZorro є те, що всі учасники мають доступ до реальних дієвих інструментів оскарження непрозорих закупівель.

Слід пам’ятати, що органи контролю визначено частиною 3 статті 7 Закону, зокрема, що Рахункова палата, Антимонопольний комітет України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, здійснюють контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України.

Додатковим завданням порталу DoZorro є накопичення уповноваженими органами інформації про проведення процедур закупівель в Україні та виявлення як рівня професіоналізму замовників закупівель, так і недоліків під час проведення тендерів.

Акцентуємо вашу увагу на державних органах, які долучені до моніторингового порталу DoZorro:

  • Рахункова палата України, яка проводить фінансові перевірки, ревізії в Апараті Верховної Ради України, органах виконавчої влади, Національному банку України, у Фонді державного майна України, інших підзвітних Верховній Раді України органах, а також на підприємствах і в організаціях незалежно від форм власності у тій частині їх діяльності, яка стосується використання коштів Державного бюджету України.
  • Антимонопольний комітет України через спеціально створену Постійно діючу адміністративну колегію з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель виконує функцію органу оскарження. Більш детально функції та порядок роботи органу оскарження викладено у статтях 8 та 18 Закону про публічні закупівлі.
  • Державна аудиторська служба України, яка є центральним органом виконавчої влади (діяльність якого спрямовує і координує Кабінет Міністрів України), який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
  • Державна казначейська служба України, яка практично здійснює оперативний контроль закупівель при реєстрації та оплаті договорів.
  • Міністерство економічного розвитку і торгівлі України відповідно до статті 7 Закону — Уповноважений орган, який здійснює регулювання та реалізує державну політику у сфері закупівель у межах повноважень, визначених Законом.
  • Правоохоронні органи (органи внутрішніх справ України, Національного антикорупційного бюро України, Служби безпеки України та прокуратури України)мають завдання боротися зі злочинами у сфері публічних закупівель. Вони, зокрема, займаються недопущенням нанесення збитків економіці держави, здійснюють протидію зловживанням, корупції у сфері закупівель.

Зважаючи на викладене, портал DoZorro — це складова єдиної системи, яку вибудовують навколо публічних закупівель в Україні.

Журнали

Публікації, що вийшли друком у паперовій версії журналу «Радник в сфері державних закупівель» (з посиланням на номер журналу)

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО