В Україні продовжено воєнний стан до 24.04.2022: що це означає для закупівельників?

Редакція
5443
21 Березня 2022
В Україні продовжено воєнний стан до 24.04.2022: що це означає для закупівельників?
5443
21 Березня 2022

18.03.2022 набрав чинності указ Президента України про продовження строку дії воєнного стану в Україні від 14.03.2022 № 133/2022, яким воєнний стан в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб, тобто до 24.04.2022. Тож яким чином це впливає на закупівельну діяльність, проаналізуємо в цьому матеріалі.

Застосування Постанови № 169

Нагадаємо, що постановою Кабміну від 28.02.2022 № 169 (далі – Постанова № 169) передбачено порядок здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану, а саме: без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, визначених законами України «Про публічні закупівлі» та «Про оборонні закупівлі».

Тож замовники надалі закуповують необхідні товари, роботи і послуги так званими «прямими» договорами, головною умовою є затвердження замовником / державним замовником переліку та обсягів закупівель товарів, робіт і послуг. Більше щодо таких закупівель читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Нові алгоритми закупівель в умовах воєнного стану від 05.03.2022 за Постановою № 169».

Алгоритм дій замовника

Враховуючи те що закупівлі товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану здійснюються замовниками вже з 28.02.2022, є діючі договори, тому для закупівлі додаткового обсягу товарі, робіт і послуг є два варіанти.

Варіант № 1. Продовжувати закуповувати за діючим договором. У статті «Нюанси укладення договорів без використання ЕСЗ у період та за правилами воєнного стану» ми вже зазначали, що якщо замовник укладає договір лише для задоволення поточної короткострокової потреби — на період воєнного стану, то очевидно, що строк дії такого договору та / або строк виконання зобов’язань за таким договором має бути відповідним.

Тому замовник може продовжити строк дії договору та строк його виконання до 24.04.2022, відповідно збільшивши його обсяги та суму. Не забуваємо, що новий обсяг та перелік необхідно затвердити відповідним рішенням. Приклад такого рішення — за посиланням.

Звертаємо увагу: затвердити додатковий перелік та обсяг товарів, робіт та послуг замовник може як окремим рішенням, наприклад наказом, так і внести зміни до існуючого наказу.

Важливо! Якщо замовник уже оприлюднив в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, разом із договором та додатками до нього, такому замовнику варто застосувати Варіант № 2. Адже Постанова № 169 зобов’язує за результатами здійснення таких закупівель оприлюднити в електронній системі закупівель саме звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю та всі додатки до нього не пізніше ніж через 20 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях.

Варіант № 2. Укладання нового договору. Такий варіант більш відповідає принципам, якими повинен керуватися замовник відповідно до Постанови № 169, а саме:

  • добросовісна конкуренція серед учасників;
  • максимальна економія, ефективність та пропорційність;
  • відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
  • недискримінація учасників та рівне ставлення до них;
  • об’єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі / спрощеної закупівлі;
  • запобігання корупційним діям і зловживанням.

Адже замовник може укласти договір на необхідні товари, роботи і послуги з іншими постачальниками / виконавцями робіт / надавачами послуг, що допоможе бізнесу працювати та підтримувати економіку нашої країни.

Наостанок нагадаємо, що у договорі варто передбачити строк його дії так:

«Цей договір набирає чинності з дня його підписання та діє до завершення воєнного стану, оголошеного Указом Президента України про продовження строку дії воєнного стану в Україні від 14.03.2022 № 133/2022, а в частині оплати за поставлений товар — до повного виконання сторонами узятих на себе зобов’язань. Строк дії цього договору може бути продовжений за згодою сторін у разі продовження строку дії воєнного стану в Україні понад період, визначений Указом Президента України про продовження строку дії воєнного стану в Україні від 14.03.2022 № 133/2022».

Матеріали на порталі RADNUK.COM.UA за темою:

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО