Три найпопулярніші питання щодо договорів про постачання електричної енергії

Катерина Плашенко
2739
7 Вересня 2022
Три найпопулярніші питання щодо договорів про постачання електричної енергії
2739
7 Вересня 2022

Питання № 1 від передплатника порталу.

  • Як правильно закрити договір про закупівлю електричної енергії? У березні укладений договір про закупівлю постачання електричної енергії до кінця 2022 року за процедурою відкритих торгів, але, на жаль, обсягу до кінця року не вистачає, тому оголошено спрощену, оскільки виділено додаткові кошти. Перехід від старого постачальника до нового з 01.10.2022, але за договором про закупівлю, який був укладений за відкритими торгами, залишається невеликий обсяг, який потрібно зняти та зменшити суму договору про закупівлю. Чи буде правомірно зменшити обсяг за пунктом 1 частини 5 статті 41 та, відповідно, суму договору? Та чи укладати новий договір з додатковим обсягом?

Відповідь експерта.

Вітаю! Враховуючи, що описана у вашому питанні ситуація вчинена у рамках Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), зокрема укладені договори про закупівлю охоплюють різний часовий період та не суперечать один одному,  замовник може прийняти рішення про укладення нового договору про закупівлю на обсяг, що відповідатиме додатково виділеним коштам, при цьому привести попередній договір про закупівлю до фактичних показників (шляхом укладення відповідних додаткових угод).

Також рекомендуємо вам ознайомитися з публікацією «Застерігаємо: перед звітом про виконання договору про закупівлю варто оприлюднити заключну додаткову угоду про погодження зміни ціни» та за необхідності завантажити:

  1. Приклад протоколу у разі виділення додаткових коштів (спрощена закупівля);
  2. Приклад додаткової угоди за пунктом 1 частини 5 статті 41 Закону;
  3. Шпаргалку щодо обов’язку оприлюднення внесених змін до договорів в закупівлях.

Питання № 2 від передплатника порталу.

  • Підкажіть, будь ласка, чи можна збільшувати ціну тарифу на електричну енергію в межах 10 % декілька разів? Чи цю норму тлумачити так, що збільшувати ціну на 10 % можна за весь період дії договору виключно до 10 % і не більше?

Відповідь експерта

Пункт 2 частини 5 статті 41 Закону дозволяє змінити істотні умови договору про закупівлю, а саме: збільшити ціну за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, — не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю / внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю, зокрема, електричної енергії, тобто при закупівлі електричної енергії замовник може збільшити ціну за одиницю товару до 10 відсотків у порядку пункту 2 частини 5 статті 41 не один раз на 90 днів, а частіше.

Але замовнику варто взяти до уваги, що перегляд ціни товару є лише правом замовника, а не обов’язком. У договорах про закупівлю електричної енергії замовникам слід передбачати порядок перерахунку ціни, які саме «коливання ціни» надають право на перерахунок ціни (порогові показники), формулу розрахунку нової ціни, якими саме документами має підтверджуватися коливання цін на ринку товару, хто має видати такі підтвердні документи тощо. У будь-якому випадку вам допоможе електронна книга «Збільшення ціни до 10 % у закупівлях».

Якщо договір про закупівлю електричної енергії в умовах конкуренції не містить окремих правил застосування пункту 2 частини 5 статті 41 Закону, то для правомірного підвищення ціни за одиницю товару постачальник має довести одночасне існування таких умов:

  1. сам факт наявності коливань на відповідному ринку (на ринку споживача чи на ринку постачальника);
  2. неможливість виконання договору на існуючих умовах, бо це стало вочевидь невигідним для постачальника;
  3. ринкові коливання є непрогнозованими і не могли бути враховані на момент подання тендерної пропозиції. Замовник приймає рішення про підвищення ціни за одиницю товару лише за умови, що підвищити ціну за одиницю товару вигідніше, аніж перейти до «постачальника останньої надії» чи розірвати договір про закупівлю з чинним постачальником та оголосити новий тендер.

Якщо електрична енергія закуповується у постачальника «останньої надії», ціноутворення на товар якого є регульованим, підвищення ціни за одиницю товару на підставі пункту 2 частини 5 статті 41 Закону (у зв’язку з коливанням цін на ринку) не допускається. Детальніше — у матеріалі «Підвищення ціни на електричну енергію у зв’язку з коливанням цін на ринку цього товару».

Питання № 3 від передплатника порталу.

  • За результатами скороченої переговорної процедури було укладено договір про закупівлю послуг за державні кошти, але в подальшому відбулося збільшення тарифів на послугу, що затверджене рішенням виконавчого комітету міської ради. Додатковою угодою, керуючись пунктом 7 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», плануємо внести зміни до договору про закупівлю послуг за державні кошти, а саме збільшити ціну договору. Моє питання полягає в тому, чи може обсяг залишатись таким, який він був у скороченій переговорній процедурі, і чи може збільшуватись ціна договору відповідно до збільшення тарифу?

Відповідь експерта.

Вітаю! Так, обсяг може залишитися таким самим, а ціна договору про закупівлю пропорційно може збільшитися. У пункті 7 частини 5 статті 41 Закону зазначено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.

Основною умовою використання цього пункту є наявність в укладеному договорі порядку зміни ціни та певної формули, за допомогою якої відбуватиметься перерахунок. Наявність формули в договорі та зафіксовані в нормі джерела інформації для перерахунку дають максимально об’єктивні зміни ціни предмета закупівлі.

Головне, «не забути» прописати в проєкті договору про закупівлю відповідні умови. Нагадаємо, що ви можете завантажити приклад додаткової угоди на підставі пункту 7 частини 5 статті 41 Закону. До нагоди корисна практика АМКУ в статті «Приклад формули розрахунку ціни електричної енергії у тендерній документації».

На порталі RADNUK.COM.UA  ми розробили велику кількість зразків документів, зокрема для закупівель під  час воєнного стану. Дивіться, як їх знайти:

Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі  «Воєнний стан».

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО