Як вважаєте, чи повинен учасник, отримуючи статус переможця повторно в рамках однієї процедури закупівлі, вдруге завантажувати до електронної системи закупівель документи по статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) для переможця?
Ми, наприклад, схиляємось до того, що потрібно. Розглянемо це питання детальніше в цій статті.
Наведемо умовний приклад. Учасник № 1, якого замовник визначив переможцем, уже завантажив документи переможця. Утім, з певних причин замовник скасував рішення про визначення переможцем учасника № 1 та визначив переможцем учасника № 2.
Після цього учасник № 1 оскаржив рішення про відхилення своєї тендерної пропозиції до Антимонопольного комітету України (далі — орган оскарження) та виграв таку скаргу, відповідно, замовник на виконання рішення органу оскарження повторно визначив такого учасника переможцем.
Відповідно до пункту 44 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Уряду від 12.10.2022 № 1178, переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 3, 5, 6 і 12 частини першої та частиною другою статті 17 Закону.
Замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації» та / або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів.
Треба врахувати, що учасник отримує статус «переможець» в електронній системі закупівель тільки після публікації замовником повідомлення про намір укласти договір про закупівлю та має певний час для завантаження документів переможця.
Отже, рекомендуємо завантажувати документи кожен раз, коли отримуєте такий статус, навіть якщо це другий чи третій раз у рамках однієї процедури закупівлі. Про це також свідчить практика органу оскарження.
Рішення Колегії від 22.12.2022 № 7660, закупівля № UA-2022-10-25-005196-a
Обставина розгляду скарги: відповідно до протокольного рішення уповноваженої особи підставою відхилення тендерної пропозиції скаржника було таке: «Відповідно до протокольного рішення переможцем процедури відкритих торгів щодо закупівлі повторно визнано ТОВ “О”. Проте переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, не надав замовнику документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 6 та 12 частини першої статті 17 Закону України “Про публічні закупівлі”».
Не погоджуючись з таким рішенням, скаржник звернувся до органу оскарження.
Позиція Колегії. Відповідно до інформації, оприлюдненої на вебпорталі Уповноваженого органу, протокольним рішенням від 01.12.2022 № 8 скаржника визначено переможцем процедури закупівлі та оприлюднено повідомлення про намір укласти договір про закупівлю із скаржником.
Водночас скаржником у строк, що не перевищує чотири дні з 01.12.2022, не надано замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 6 та 12 частини першої статті 17 Закону. Враховуючи наведене, тендерна пропозиція скаржника була правомірно відхилена замовником з наведеної вище підстави, у зв’язку з чим відсутні підстави для задоволення скарги в цій частині.
Коментар. Важко не погодитись із таким рішенням Колегії. Ситуації у рамках одного тендеру бувають різні, тому аби не випустити з рук такий бажаний статус переможця та майбутній контракт, варто заздалегідь готуватися до подання документів переможця, у тому числі з огляду на можливу необхідність повторного подання документів по статті 17 Закону для переможця.
Також рекомендуємо вам ознайомитись зі «Збірником рішень АМКУ як Органу оскарження» у розділі «Книги» на порталі RADNUK.COM.UA.
Додатково можете ознайомитись та в разі потреби завантажити приклад скарги на рішення, дії чи бездіяльність замовника після оцінки тендерних пропозицій за Особливостями.