Відповідно до пункту 11 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, для здійснення закупівель товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких є меншою, ніж 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких є меншою, ніж 200 тис. гривень, робіт, вартість яких є меншою, ніж 1,5 млн гривень, замовники можуть використовувати електронну систему закупівель відповідно до умов, визначених адміністратором електронної системи закупівель, у тому числі електронний каталог для закупівлі товарів. У разі здійснення таких закупівель без використання електронної системи закупівель замовник обов’язково дотримується принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом, вносить інформацію про таку закупівлю до річного плану та оприлюднює відповідно до пункту 3⁸ розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.
У разі здійснення закупівлі, вартість якої є меншою ніж 50 тис. гривень, без використання електронної системи закупівель замовник не оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.
Виходячи з наведеної норми, замовник на власний розсуд може здійснити, так би мовити, допорогову закупівлю, вартість предмета якої не перевищує визначених меж, із застосуванням таких видів закупівель:
- закупівля без використання електронної системи закупівель, тобто укладення прямого договору;
- закупівля з використанням електронної системи закупівель у порядку, аналогічному до порядку проведення спрощених закупівель, визначеному згідно зі статтею 14 Закону, враховуючи положення Інструкції про порядок використання електронної системи закупівель у разі здійснення закупівель, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в Особливостях, затвердженої наказом Державного підприємства «ПРОЗОРРО» від 20.10.2022 № 25;
- закупівля з використанням електронної системи закупівель шляхом здійснення закупівель через електронний каталог, у порядку, визначеному законодавством.
Варто зазначити, що для останнього виду закупівлі визначено Порядок формування та використання електронного каталогу, затверджений постановою Кабміну від 14.09.2020 № 822.
Пропоную розглянути перелік корисних посилань на публікації порталу RADNUK.COM.UA щодо здійснення таких «допорогових» закупівель.
- «Алгоритм здійснення закупівель без використання електронної системи від 50 тис. грн до 100 тис. грн, до 200 тис. грн та до 1,5 млн грн (з 25.02.2023)», де визначено покрокові дії для здійснення закупівлі по прямому договору в порядку пункту 11 Особливостей.
- «Які протоколи потрібно складати під час укладання прямих договорів за пунктом 11 Особливостей», у якій автор навів перелік відповідних протоколів.
- «Алгоритм здійснення закупівель за наказом ДП „Прозорро“ № 25 у порядку проведення спрощеної», яка описує порядок здійснення конкурентної закупівлі за порядком спрощеної закупівлі, враховуючи інструкцію Наказу № 25.
- «Алгоритм закупівель через електронний каталог за Особливостями з 02.11.2023», що наводить алгоритм здійснення закупівель за порядком Постанови № 822.
Своєю чергою, в рамках щотижневого опрацювання розміщених зразків документів за різними категоріями редакцією порталу опрацьовано категорію «Листи, претензії та інші документи» розділу «Зразки документів замовникам за особливостями». За результатом опрацювання встановлено актуальність таких зразків.