Відповідно до частини 1 статті 651 Цивільного кодексу України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Статтями 651–654 Цивільного кодексу України та статтею 188 Господарського кодексу України визначено порядок, підстави, правові наслідки та положення щодо форми змін.
Водночас пунктом 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, визначено виключний перелік випадків, коли можна вносити зміни до істотних умов договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 або 13 (крім підпунктів 13 та 15 пункту 13) Особливостей.
Згідно з останнім абзацом згаданого пункту у разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, передбачених цим пунктом, замовник обов’язково оприлюднює повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII з урахуванням Особливостей.
Варто зазначити, що внесення змін до неістотних умов договору не обмежено певними випадками. Проте слід відмежовувати в договорі істотні умови від неістотних. Тим самим не зайвим буде розглянути викладений нижче перелік корисних посилань на статті порталу RADNUK.COM.UA щодо деяких нюансів внесення змін до договору про закупівлю.
- «Внесення змін до істотних умов договору про закупівлю», де описано основні правові чинники внесення змін до істотних умов договору про закупівлю.
- «Протокол про внесення змін до договору: чи потрібно готувати уповноваженій особі?», у якій автор визначив відсутність обов’язкової необхідності в складанні протоколу щодо внесення змін до договору.
- «Чи можна змінити постачальника договору про закупівлю за результатами проведеної процедури закупівлі», що дає нам відповідь на зазначене запитання.
- «П’ять варіантів внесення змін до договору про закупівлю через зміну ставки ПДВ», у якій юрист навела варіанти можливого внесення змін за обставинами підпункту 6 пункту 19 Особливостей.
- «Змінилось джерело фінансування. Оприлюднювати зміни?», де описано нюанси внесення змін, зокрема до неістотних умов договору, на прикладі зміни джерела фінансування.
Своєю чергою, в рамках щотижневого опрацювання розміщених зразків документів за різними категоріями редакцією порталу опрацьовано категорію «Пункт 13 Особливостей для оборони» розділу «Оборонні закупівлі». За результатом опрацювання встановлено актуальність таких зразків.