П’ять нюансів щодо підвищення ціни до 10 %

Катерина Плашенко
5223
16 Червня 2022
П’ять нюансів щодо підвищення ціни до 10 %
5223
16 Червня 2022

Наразі переживаємо нелегкі часи: дефіцит пального, девальвація гривні, неконтрольований ріст цін, ба більше, певні товари просто зникли через пошкодження / знищення виробничих потужностей певних підприємств. Замовників публічних закупівель не оминають такі непрості обставини: постачальники звертаються з вимогою підвищення цін або просто відмовляються від зобов’язань за вже укладеним договором про закупівлю, оскільки фізично не можуть постачати предмет закупівлі за ціною, яка, скажімо, пропонувалася до воєнного стану.

Питання підвищення ціни до 10 %, яке передбачено Законом України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), зараз на часі для кожного закупівельника. Так, пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону передбачено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, — не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.

Пропонуємо розглянути найважливіші нюанси, про які варто пам’ятати замовнику  під час підвищення ціни до 10 %.

Нюанс № 1: збільшувати ціну за одиницю до 10 відсотків можна лише в тому випадку, коли  предмет договору про закупівлю — товар. Підвищення ціни для предмета закупівлі послуги або роботи не передбачені Законом.

Нюанс № 2: збільшувати ціни за одиницю товару можна максимум до 10 відсотків, тобто ціну за одиницю товару можна підняти на 9,99 відсотків і не більше.

Нюанс № 3: підняття ціни за одиницю товару має відбуватися пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку. Це означає, що на скільки відсотків відбулося коливання на ринку — на стільки ж можна і підняти ціну за одиницю товару, не більше та в межах 10 відсотків. Коливання ціни такого товару на ринку означає, що постачальник повинен підтвердити, як зросла ціна. Підтвердження росту ціни товару на ринку можуть надавати у вигляді офіційного листа / довідки від уповноваженого на це органу / установи. До таких установ можна віднести Торгово-промислову палату, ДП «Держзовнішінформ», управління статистики тощо.

Приклад 1: постачальник надає підтвердний документ коливання ціни на ринку, у якому зазначено, що ціни зросли на 8 відсотків, замовник може підняти ціни тільки на 8 відсотків і не більше.

Приклад 2: постачальник підтверджує коливання ціни на ринку 15 відсотків, підвищити ціну за одиницю замовник може лише на 9,99 відсотка.

Нюанс № 4: зміна ціни за одиницю товару не призводить до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю. Тобто ціна за одиницю збільшується, а кількість товару, відповідно, зменшується.

Приклад 3

Специфікація до договору про закупівлю до підвищення ціни:

Назва товару

Кількість

Ціна за од. грн з ПДВ

Загальна вартість грн з ПДВ

1

Товар

1 000

1 000,00

1 000 000, 00

Загальна вартість грн з ПДВ

1 000 000, 00

Специфікація до договору про закупівлю після підвищення ціни на 9 %:

Назва товару

Кількість

Ціна за од. грн з ПДВ

Загальна вартість грн з ПДВ

1

Товар

917,43

1 090,00

1 000 000, 00

Загальна вартість грн з ПДВ

1 000 000, 00

Нюанс № 5: Якщо предмет закупівлі не бензин або дизельне пальне, або газ, або електрична енергія, підняти ціну за одиницю можна не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю / внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару.

Слід пам’ятати, що розрахунок відсотків зміни ціни і кількості здійснюється у першій додатковій угоді на основі первинних відомостей підписаного договору про закупівлю, а у наступних аналогічних додаткових угодах — від даних останньої зміни ціни та кількості (тобто від однієї додаткової угоди до іншої додаткової угоди). Замовник може підвищити ціну товару у зв’язку з ринковим коливанням цін на цей товар, але це є правом замовника,  але  не його обов’язком.

Сподіваємося, зазначені нюанси будуть вам корисні та при підвищенні цін ви не припуститесь помилок.

Використовуйте за нагоди зразки документів, які стосуються питання підвищення ціни до 10 %:

Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО