Огляд листа Мінекономіки від 27.06.2022 щодо змін, внесених до порядку закупівель у період воєнного стану

Редакція
5224
28 Червня 2022
Огляд листа Мінекономіки від 27.06.2022 щодо змін, внесених до порядку закупівель у період воєнного стану
5224
28 Червня 2022

У зв’язку із прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 24.06.2022 № 723, якою внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 «Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу» і від 28 лютого 2022 р. № 169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» (далі — Постанова № 723), Уповноважений орган на власному вебсайті оприлюднив лист-роз’яснення від 27.06.2022 № 3323-04/42505-06.

Звертаємо увагу! Частиною 1 статті 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» встановлено, що постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.

Частиною п’ятою статті 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» встановлено, що офіційне опублікування постанов Кабінету Міністрів України здійснюється в газеті «Урядовий кур’єр» та Офіційному віснику України, а також в інших офіційних друкованих виданнях і друкованих засобах масової інформації, визначених законом. Крім того, акти Кабінету Міністрів України оприлюднюються шляхом їх розміщення на офіційному вебсайті Кабінету Міністрів України.

Зважаючи на те, що станом на ранок 28.06.2022 у вищезазначених офіційних джерелах відсутня інформація щодо Постанови № 723, то її не можна вважати такою, що офіційно опублікована. Очікуйте на офіційне опублікування разом з порталом RADNUK.COM.UA!

Обов’язковість спрощених закупівель

Мінекономіки в листі від 27.06.2022 № 3323-04/42505-06 зазначило, що Постанова № 723 змінює порядок закупівель в умовах воєнного стану, запроваджуючи обов’язковість використання електронної системи закупівель шляхом застосування порядку проведення спрощених закупівель, визначеного Законом України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), та/або електронного каталогу, визначеного Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 «Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу», для закупівель, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тис. грн.

Коментар. Варто зазначити, що які б зміни не вносились до постанови Кабміну про деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану від 28 лютого 2022 р. № 169 (далі — Постанова № 169), однак Закон станом на дату публікації цієї статті не втратив чинності. Тому на замовників, які ухвалили рішення користуватись Законом, Постанова 723 не впливає, оскільки такі замовники, приміром, послуговуються такими догмами:

«Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Простіше кажучи та виходячи з теорії права, в Україні діє ієрархія нормативно-правових актів, кожен з яких має свою величину юридичної сили. Так, основний закон держави, який має найвищу юридичну силу, — Конституція України, нижче — міжнародні договори, ратифіковані Україною, ще нижче — закони України, і ще нижче — підзаконні нормативно-правові акти, такі як постанови Кабінету Міністрів України».

Більше — у статті «Дві сторони закупівельників: ті, що здійснюють закупівлі за Законом, та ті, що закуповують згідно з Постановою № 169».

Замовники, що не здійснюють закупівлі в ЕСЗ

Мінекономіки в листі від 27.06.2022 № 3323-04/42505-06 зазначило, що замовники, визначені частиною 9 статті 3 Закону України «Про публічні закупівлі» /державні замовники у сфері оборони здійснюють публічні / оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування процедур закупівель / спрощених закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі» та Законом України «Про оборонні закупівлі». 

Примітка: ідеться про ті закупівлі, що визначені Законом, для гарантованого забезпечення потреб оборони (крім товарів, робіт і послуг, що підлягають закупівлі відповідно до угод у порядку, визначеному пунктом 6 частини п’ятої цієї статті) Міністерством оборони України та його розвідувальним органом, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національною гвардією України, Національною поліцією України, Державною прикордонною службою України, Службою зовнішньої розвідки України, Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державною спеціальною службою транспорту, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Управлінням державної охорони України та іншими військовими формуваннями та/або частинами в особливий період, у період проведення операції об’єднаних сил, антитерористичної операції, у період введення воєнного чи надзвичайного стану, що встановлюються окремим законом.

Публічні закупівлі товарів, робіт і послуг для задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 2 березня 2022 р. № 185 «Деякі питання здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану» здійснюються без застосування процедур закупівель / спрощених закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі».

Примітка: ідеться про особливості здійснення окремих закупівель в умовах воєнного стану АТ «Українська залізниця», що відображені в Постанові Кабміну від 2 березня 2022 р. № 185.

Інші нюанси листа Мінекономіки від 27.06.2022 № 3323-04/42505-06

Мінекономіки звертає увагу на низку відмінностей щодо застосування спрощеної закупівлі та електронного каталогу згідно з Постановою № 169:

  1. Закупівлі із застосуванням порядку проведення спрощених закупівель та/або електронних каталогів, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тис. гривень, здійснюються без граничних обмежень щодо очікуваної вартості предмета закупівлі (прим. ред.: про те, як та яким методом визначити очікувану вартість предмета закупівлі, можна дізнатись, завантаживши приклад Методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі). 
  2. Коли у профілі товару електронного каталогу розміщено дві або більше пропозиції товару від постачальників, то замовник здійснює відбір постачальника шляхом запиту ціни пропозицій постачальників, якщо вартість товару дорівнює або перевищує 200 тис. гривень. 
  3. Зміни, внесені до Постанови № 169, містять широкий перелік виключень, що дає можливість за потреби в разі наявності особливих обставин здійснити закупівлю без застосування спрощеної закупівлі та/або електронного каталогу, а саме в разі, якщо: 

— інформація, що має бути оприлюднена в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, належить до інформації з обмеженим доступом або її розголошення під час дії правового режиму воєнного стану може становити загрозу національній безпеці України та/або громадській безпеці і порядку; 

— замовник перебуває в районі воєнних (бойових) дій на момент прийняття рішення про здійснення закупівлі або її здійснення; 

— відсутня технічна можливість використання електронної системи закупівель, яка має бути документально підтверджена замовником; 

— існує нагальна потреба у здійсненні закупівлі у зв’язку із виникненням об’єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення спрощеної закупівлі або застосування електронного каталогу; 

— роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання за наявності одного з таких випадків: предмет закупівлі полягає у створенні або придбанні витвору мистецтва або художнього виконання; укладення договору про закупівлю з переможцем архітектурного або мистецького конкурсу; відсутність конкуренції з технічних причин, яка має бути документально підтверджена замовником; існує необхідність захисту прав інтелектуальної власності; укладення договору про закупівлю з постачальником «останньої надії» або з постачальником універсальної послуги на постачання електричної енергії або природного газу; 

— відмінено спрощену закупівлю через відсутність учасників, у тому числі за лотом;

— після укладення договору про закупівлю в замовника виникла необхідність у постачанні додаткового обсягу товару в того самого постачальника, якщо в разі зміни постачальника замовник був би вимушений придбати товар з іншими технічними характеристиками, що призвело б до виникнення несумісності, пов’язаної з експлуатацією і технічним обслуговуванням. Закупівля додаткового обсягу товару в того самого постачальника здійснюється протягом трьох років після укладення договору про закупівлю, якщо загальна вартість такого постачання не перевищує 50 відсотків ціни договору про закупівлю;

— після укладення договору про закупівлю в замовника виникла необхідність закупівлі додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника. Можливість і умови таких додаткових робіт чи послуг можуть бути передбачені в основному договорі про закупівлю, який укладений за результатами проведення тендеру / спрощеної закупівлі. Закупівля додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника здійснюється протягом трьох років після укладення договору про закупівлю, якщо загальна вартість таких робіт чи послуг не перевищує 50 відсотків ціни основного договору про закупівлю, укладеного за результатами проведення тендеру / спрощеної закупівлі; 

— здійснюється закупівля послуг з адвокатської діяльності; 

— здійснюється закупівля юридичних послуг, пов’язаних із захистом прав та інтересів України, у тому числі з метою захисту національної безпеки і оборони, під час врегулювання спорів, розгляду в закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб’єкта та України; 

— здійснюється закупівля товарів, робіт і послуг для забезпечення функціонування об’єктів критичної інфраструктури.

Також відзначено, що під час здійснення закупівель, передбачених підпунктом 1 пункту 1 Постанови № 169, без використання електронної системи закупівель за умови, що вартість закупівлі дорівнює або перевищує 50 тис. грн, замовник / державний замовник в електронній системі закупівель оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю, а також всі додатки та зміни до нього після його укладення, але не пізніше ніж через 70 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях.

Більше про закупівлі до 50 тис. грн можете дізнатись зі статті «Чи змінились закупівлі до 50 тис. грн з 24.06.2022?».

Нагадуємо, що листи міністерств не встановлюють норм права, мають виключно рекомендаційний та інформативний характер. Цю тезу закріплює й судове рішення, яке ми розібрали детально в статті «Чи може Мінекономіки тлумачити норму права?».

Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA в розділі «Воєнний стан»

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО