Нова постанова по оборонних закупівлях № 1275: хто може нею користуватися?

Крістіна Бєлякова
2968
18 Листопада 2022
Нова постанова по оборонних закупівлях № 1275: хто може нею користуватися?
2968
18 Листопада 2022

Не усе так сталося, як гадалося!

Постанова № 1275 від 11.11.2022 «Про затвердження особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану» (далі — Постанова № 1275) набрала чинності 15.11.2022. Багато замовників, які здійснюють оборонні закупівлі, у тому числі військові частини, очікували на прийняття такої постанови, яка б чітко врегулювала порядок здійснення ними закупівель, оскільки з 19 жовтня більшість військових частин не могли користуватися Постановою від 28.02.2022 № 169, бо не відносилися до державних замовників у сфері оборони або служб державного замовника. Детально про це ми писали в статті «Чи чинна Постанова № 169 і хто може нею користуватися крім державних замовників у сфері оборони»

Що змінилося з прийняттям Постанови № 1275 і втратою чинності Постановою № 169 — розберемо далі. 

Хто саме і на яких підставах може користуватися Постановою № 1275 

Пунктом 1 Особливостей, затверджених Постановою № 1275, встановлено порядок та умови здійснення оборонних закупівель (далі — закупівлі) для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів) (далі — державні замовники), із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану.

Розберемо детально, хто саме може і на яких підставах користуватися Постановою № 1275:

  1. Державні замовники у сфері оборони. Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 1 Закону про оборонні закупівлі державні замовники у сфері оборони — визначені Кабінетом Міністрів України центральні органи виконавчої влади, інші державні органи, військові формування, утворені відповідно до законів України. Отже, постановою КМУ «Питання оборонних закупівель» від 03.03.2021 № 363 визначено центральні органи виконавчої влади, які є державними замовниками у сфері оборони:

    — Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості;

    — Міністерство оборони;

    — Міністерство внутрішніх справ, Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Міністерство оборони, Міністерство юстиції, Державна служба з надзвичайних ситуацій, Служба безпеки, Служба зовнішньої розвідки, Державне космічне агентство, Адміністрація Державної прикордонної служби, Адміністрація Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Головне управління розвідки Міністерства оборони, Управління державної охорони, Національне антикорупційне бюро, Національна гвардія, Національна поліція, Державна спеціальна служба транспорту, Державне бюро розслідувань, Державна судова адміністрація, Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості.
  2. Служба державного замовника. Відповідно до пункту 26 частини 1 статті 1 Закону про оборонні закупівлі служба державного замовника — суб’єкт господарювання, що належить до сфери управління державного замовника, або структурний підрозділ державного замовника, що уповноважується ним на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів) на закупівлю товарів, робіт і послуг оборонного призначення та інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони.
  3. Військові частини, організації (установи, заклади). Але ті військові частини, організації (установи, заклади), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану.

Висновки

Для того щоб замовнику стати службою державного замовника, у першу чергу він повинен належати до сфери управління державного замовника або бути структурним підрозділом державного замовника. Далі він повинен «уповноважитись» державним замовником на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів) на закупівлю товарів, робіт і послуг оборонного призначення та інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони. Що означає «уповноважитись»? Насамперед це означає, що військова частина, організація (установа, заклад) має отримати відповідні повноваження, наприклад шляхом видання відповідного наказу, розпорядження, доручення або іншого розпорядчого документа державного замовника.

Щоб користуватися Постановою № 1275, військовим частинам, організаціям (установам, закладам) необхідно мати рішення державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів).

Статті за темою:

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО