Моніторинг дотримання вимог щодо ступеня локалізації виробництва в закупівлях

Катерина Плашенко
1895
14 Листопада 2022
Моніторинг дотримання вимог щодо ступеня локалізації виробництва в закупівлях
1895
14 Листопада 2022

Нагадаємо, що з 14.07.2022 почав діяти пункт 61 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) щодо встановлення ступеня локалізації певних товарів, якщо вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень.

04.08.2022 набула чинності постанова Кабміну від 02.08.2022 № 861 «Про затвердження порядків підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів та проведення моніторингу дотримання вимог щодо ступеня локалізації виробництва предметів закупівлі, внесених до переліку товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва».

Тож, уже чимало часу замовники мають враховувати норми щодо локалізації, і аудитори вже починають розглядати це питання. Пропонуємо вашій увазі висновок моніторингу Державної аудиторської служби України (далі — Держаудитслужба) щодо дотримання вимог щодо ступеня локалізації виробництва.

Моніторинг UA-M-2022-10-24-000069, оголошення UA-2022-09-06-010019-a

Держаудитслужба у запиті про надання пояснень:

«Яким чином забезпечено виконання підпункту 1 пункту 6-1 розділу Х „Прикінцеві та перехідні положення“ Закону України „Про публічні закупівлі“ та постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2022 № 861 „Про затвердження порядків підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів та проведення моніторингу дотримання вимог щодо ступеня локалізації виробництва предметів закупівлі, внесених до переліку товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва“ в частині дотримання вимог щодо ступеня локалізації виробництва предметів закупівлі, внесених до переліку товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України?

Інформацію та документи необхідно надати через електронну систему закупівель протягом трьох робочих днів з дня отримання цього запиту.»

Пояснення Замовника:

«Відповідно до п.5 Р.ІІІ Тендерної документації „учасник, з яким укладено договір про закупівлю предмета закупівлі, внесеного до переліку, одночасно з передачею товару надає замовнику підготовлену виробником товару фактичну калькуляцію собівартості такого товару, що оприлюднюється замовником в електронній системі закупівель разом із звітом про виконання договору про закупівлю“.

Окрім того, задля виконання вимог підпункту 1 пункту 6-1 розділу Х „Прикінцеві та перехідні положення“ Закону України „Про публічні закупівлі“ та постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2022 № 861 „Про затвердження порядків підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів та проведення моніторингу дотримання вимог щодо ступеня локалізації виробництва предметів закупівлі, внесених до переліку товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва“ Замовником, додатково було здійснено перевірку наявності транспортного засобу в переліку локалізованих товарів. Перевірити зазначену інформацію можна за посиланням https://prozorro.gov.ua/search/products?local_share=10&text=Volkswagen%20Crafter».

В цій частині Держаудитслужба порушень не виявила.

Водночас виявили інші порушення, а саме:

Виявлені порушення

Порушення не встановлено

За результатами аналізу питання відповідності тендерної документації та змін до неї встановлено порушення абзацу 2 частини другої статті 24 Закону.

За результатами аналізу питань: визначення предмета закупівлі; повноти відображення закупівлі у річному плані; оприлюднення інформації про закупівлю; дотримання вимог Постанови № 710; своєчасності укладання договору; дотримання законодавства при укладанні договору; своєчасності надання відповіді на запит органу державного фінансового контролю порушень не встановлено.

За результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій встановлено порушення абзацу 1 частини шістнадцятої статті 29 Закону.

З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель та з огляду на відсутність механізму їх усунення Держаудитслужба зобов’язує здійснити заходи, направлені на недопущення встановлених порушень у подальшому, зокрема, шляхом притягнення до відповідальності осіб, якими допущено порушення, та протягом п’яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та / або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

У разі потреби маєте змогу скористатися Прикладом позовної заяви на оскарження рішення Колегії.

Нагадуємо, що на порталі RADNUK.COM.UA в розділі «Книги» доступний збірник висновків моніторингу закупівель з практичними порадами та доцільними рекомендаціями. Щоб не наступати на «закупівельні граблі» інших замовників, користуйтесь цією електронною книгою. Дивіться, як її знайти:

Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі  «Воєнний стан».

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО