Постанова від 11.11.2022 № 1275 «Про затвердження особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану» (далі — Постанова № 1275) набрала чинності 15.11.2022. Багато замовників, які здійснюють оборонні закупівлі, у тому числі військові частини, очікували на прийняття такої постанови, яка б чітко врегулювала порядок здійснення ними закупівель, оскільки з 19 жовтня більшість військових частин не могли користуватися постановою КМУ від 28.02.2022 № 169, бо не відносилися до державних замовників у сфері оборони або служб державного замовника.
У цій статті проаналізуємо, хто може здійснювати закупівлю за Постановою № 1275.
Згідно з пунктом 7 Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, що затверджені Постановою № 1275, відповідальною за організацію та проведення оборонних закупівель може бути уповноважена особа / інша особа державного замовника та / або колегіальний орган, що утворюється державним замовником та складається не менше ніж із трьох осіб такого державного замовника. Порядок організації діяльності такого колегіального органу визначається державним замовником.
Нагадаємо, що відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі» уповноважена особа визначається або призначається замовником одним із таких способів:
- шляхом покладення на працівника (працівників) із штатної чисельності функцій уповноваженої особи як додаткової роботи з відповідною доплатою згідно із законодавством;
- шляхом введення до штатного розпису окремої (окремих) посади (посад), на яку буде покладено обов’язки виконання функцій уповноваженої особи (уповноважених осіб);
- шляхом укладення трудового договору (контракту) згідно із законодавством.
Уповноважена особа здійснює свою діяльність на підставі укладеного із замовником трудового договору (контракту) або розпорядчого рішення замовника та відповідного положення. Уповноважена особа повинна мати вищу освіту, як правило юридичну або економічну. У разі визначення кількох уповноважених осіб розмежування їх повноважень та обов’язків визначається рішенням замовника.
Для реалізації повноважень щодо здійснення придбання на підставі та у способи, встановлені Постановою № 1275 в умовах воєнного стану, замовникові слід зафіксувати відповідні повноваження для уповноваженої особи та внести відповідні зміни до внутрішніх документів такого замовника, наприклад положення й наказу.
У разі, якщо здійснювати придбання буде інший працівник такого замовника, який визначається відповідальною особою в умовах воєнного стану виключно для закупівель, що здійснюються у способи, встановлені Постановою № 1275, замовникові слід прийняти відповідне рішення та оформити його відповідним рішенням (зазвичай наказ).
У разі, якщо замовник все ж вирішить визначити колегіальний орган, необхідно пам’ятати, що такий колегіальний орган повинен складатись не менше ніж із трьох осіб та повинен бути окремо затверджений порядок його діяльності. При цьому варто зазначити, що Міністерством економіки чи іншими органами не затверджено примірного положення про організацію діяльності такого органу.
Читайте також на порталі RADNUK.COM.UA «Нова постанова по оборонних закупівлях № 1275: хто може нею користуватися?» та у разі потреби можете ознайомитись та завантажити наказ про призначення відповідальної/уповноваженої особи за оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг.
Ледь не забули, ознайомтесь із Положенням про уповноважену особу (оборонні закупівлі).
Рекомендуємо також переглянути вебінар: «Особливості закупівель для потреб оборони»: