Питання передплатника порталу
- Вітаю! Як правильно провести переговорну процедуру з постачальником «останньої надії» (електрична енергія), який постачав електричну енергію з 01.01.2022 по 31.01.2022 на суму 515 201 грн.
У лютому 2022 року ПОН на зв’язок для проведення процедури закупівлі й укладання договору не вийшов. Наше КНП Первинної медико-санітарної допомоги практично з початку повномасштабного вторгнення (з 03.03.2022) і до цього часу перебуває на тимчасово окупованій території Запорізької області. Перереєстрації юридичної адреси підприємства на підконтрольній Україні території не проводилося. Проєкт договору постачальником «останньої надії» був наданий на електронну адресу підприємства у квітні 2022 року. У вересні 2022 року ПОН прислав претензію-вимогу. Підкажіть, будь ласка, алгоритм дій. Заздалегідь дякую за відповідь!
Відповідь редакції
- Щиро бажаємо якнайшвидшої перемоги та повідомляємо таке. По-перше, рекомендуємо не очікувати закінчення воєнного стану, оскільки точно невідомо, на який час його буде продовжено. Якщо ви маєте можливість здійснити закупівлю, її краще здійснити.
Постачання електричної енергії споживачу від ПОНа здійснюється на підставі типового договору про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії», що є додатком 7 до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі — Типовий договір з ПОН).
Типовий договір з ПОН є договором приєднання, що відповідно до статей 634, 642 Цивільного кодексу України та пункту 13.1 Типового договору з ПОН набирає чинності за фактом споживання електричної енергії у перший день, наступний за останнім днем постачання електричної енергії попереднім електропостачальником, за відсутності факту відключення, передбаченого ПРРЕЕ.
У зв’язку з викладеним можемо запропонувати два варіанти вирішення зазначеної вами ситуації:
- провести скорочену переговорну процедуру на підставі абзацу 6 пункту 2 частини 2 та частини 7 статті 40 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), за результатами якої укласти відповідний договір про закупівлю, не забувши на підставі статті 631 Цивільного кодексу України надати такому договору про закупівлю зворотної дії в часі(!). Зрештою, Закон ніхто не скасував, а отже, його положення є чинними. Такий варіант дії ми пропонували в таблиці: дії замовника у разі постачання електроенергії ПОНом;
- укласти договір за правилами постанови КМУ «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» від 28.02.2022 № 169 (далі — Постанова № 169), знову ж таки не забувши, керуючись статтею 631 Цивільного кодексу України, надати такому договору про закупівлю зворотної дії в часі.
Постановою № 169 визначено, що сторони договору про закупівлю, що укладається відповідно до цієї постанови, якщо його вартість становить або перевищує 50 тис. гривень, можуть встановити, що умови такого договору застосовуються до відносин, що виникли між сторонами до набрання чинності цією постановою виключно у разі, коли на момент набрання чинності цією постановою у замовника за закупівлею предмета закупівлі, передбаченого договором про закупівлю, були наявні умови для застосування переговорної процедури закупівлі, визначені пунктами 2, 4, 5, 7 частини другої статті 40 Закону або наявні умови для незастосування порядку проведення спрощених закупівель, визначені пунктами 2, 4, 5 частини сьомої статті 3 Закону.
Звертаємо увагу, що зазначені варіанти виходу з ситуації, що у вас склалась, актуальні до моменту набуття чинності постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», проєкт якої наразі опубліковано на офіційному сайті Мінекономіки для обговорення.
За нагоди ви можете завантажити приклад додаткової угоди на підставі пункту 7 частини 5 статті 41 Закону та використовувати.
На порталі RADNUK.COM.UA було оприлюднено ряд статей в розділі «Електрична енергія», які розкривають питання постачання електричної енергії ПОНом. Дивіться, як легко знайти цей розділ:
Ще більше корисної інформації читайте на порталі RADNUK.COM.UA: