Міністерство цифрової трансформації ініціювало прийняття постанови Кабміну від 17.03.2022 № 300 «Деякі питання забезпечення безперебійного функціонування системи надання електронних довірчих послуг» (далі — Постанова № 300), яка, зокрема, встановлює автоматичну можливість формування нових сертифікатів раніше засвідчених відкритих ключів для користувачів електронних довірчих послуг віддалено, без особистої присутності таких користувачів.
Отже, за інформацією кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг інформаційно-довідкового департаменту ДПС, буде здійснено автоматичне формування нових сертифікатів відкритих ключів користувачів за один день до закінчення строку чинності старих сертифікатів терміном дії на один рік. При цьому особистий ключ користувача не змінюється.
Окрім того, Постановою № 300 установлено, що на період дії воєнного стану на території України та протягом місяця з дня його припинення чи скасування формування нових сертифікатів раніше засвідчених відкритих ключів для користувачів електронних довірчих послуг може здійснюватися кваліфікованими надавачами електронних довірчих послуг автоматично, без особистої присутності таких користувачів.
Водночас раніше сформований сертифікат скасовується, сукупний строк дії раніше сформованого сертифіката та нового сертифіката не повинен перевищувати три роки, а строк дії нового сертифіката користувача електронних довірчих послуг не повинен перевищувати строку дії власного кваліфікованого сертифіката відкритого ключа надавача електронних довірчих послуг.
Користувачі довірчих послуг інформаційно-довідкового департаменту ДПС, яким не потрібне автоматичне формування нових сертифікатів, можуть скасувати чинні сертифікати одним із способів, наведених за посиланням (скасування кваліфікованого сертифіката за електронним запитом / скасування кваліфікованого сертифіката за заявою у письмовій формі / скасування кваліфікованого сертифіката у телефонному режимі). Варто розуміти, що скасування кваліфікованого сертифіката ключа є достроковим припиненням його чинності. Скасовані сертифікати ключів поновленню не підлягають!
Клієнт зобов’язаний невідкладно звернутися до Кваліфікованого надавача ЕДП ІДД ДПС за скасуванням кваліфікованого сертифіката в разі:
- компрометації особистого ключа користувача (факт або обґрунтована підозра того, що особистий ключ став відомий іншим особам, втрата можливості подальшого використання особистого ключа за будь-яких обставин, зокрема втрата або пошкодження носія ключової інформації тощо);
- зміни відомостей, зазначених у кваліфікованому сертифікаті;
- виявлення помилок у реквізитах кваліфікованого сертифіката тощо.
Висновок. З метою виконання вимог частини 3 статті 22 та частини 2 статті 24 Закону України «Про електронні довірчі послуги» надавачі електронних довірчих послуг (не замовники) зобов’язані створити можливість автоматичного формування нових сертифікатів раніше засвідчених відкритих ключів для користувачів електронних довірчих послуг (у т. ч. й замовників) віддалено, без особистої присутності таких користувачів.
На період дії воєнного стану на території України та протягом місяця з дня його припинення чи скасування строк дії електронного цифрового підпису замовника може бути продовжено без особистої присутності таких користувачів.
Додатково на порталі RADNUK.COM.UA читайте:
- «Як замовнику підписати електронний договір? Наводимо інструкцію»;
- «Чергові зміни до Постанови № 169 та питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб сектору безпеки та оборони в умовах воєнного стану»;
- Наказ МОЗ Про заборону застосування на території України лікарських засобів, походженням з Республіки Білорусь.