Електронний каталог закупівель. Новий тест

Редакція
1236
27 Грудня 2023
Електронний каталог закупівель. Новий тест
1236
27 Грудня 2023

Електронний каталог у Прозорро Маркет, вже здійснювали таку закупівлю або лише плануєте? Перевірте свої знання за допомогою нового тесту від порталу «Радник». У матеріалі ви знайдете основні нюанси здійснення закупівель через Prozorro Market, посилання на корисні статті та матеріали по цій темі, а потім зможете перейти до тестування.

Група компаній «Радник» розробила нове тестування, щоб уповноважена особа замовника змогла перевірити свої знання щодо особливостей здійснення закупівель через електронний каталог. Пропонуємо переконатися разом з Радником у практичній обізнаності щодо питань закупівель у Прозорро Маркет. Отже, пропонуємо пройти тестування, але для початку нагадаємо замовнику основні нюанси.

Електронний каталог

Електронний каталог. Закупівля шляхом проведення запиту пропозицій постачальників через електронний каталог має чимало переваг, адже дозволяє замовникам швидко та ефективно закупити популярні товари, а учасникам — без зайвої «паперової» роботи укласти бажаний контракт.

Замовник здійснює закупівлю через електронний каталог відповідно до постанови Уряду від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі — Особливості) та постанови Уряду від 14.09.2020 № 822 «Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу» (далі — Порядок). На момент написання статті через електронний каталог можна закупити виключно товар. Роботи та послуги необхідно закуповувати шляхом здійснення інших видів закупівель, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) з урахуванням Особливостей.

Зі схемами здійснення закупівель через е-каталог через запит пропозицій постачальників до 100 тис. грн і більше ніж 100 тис. грн ви можете ознайомитися у матеріалі «Алгоритм закупівель через електронний каталог за Особливостями з 02.11.2023».

Закупівлі через Прозорро Маркет

Під час проведення закупівель через Прозорро Маркет не радимо замовникам встановлювати конкретну торговельну марку товару в назві предмета закупівлі чи в окремих електронних полях (примітки тощо), чи в проєкті договору, адже у запиті пропозицій постачальників щодо закупівлі товару замовник може визначити виключно інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення в межах специфікації товару, визначеної адміністратором. Запит пропозицій постачальників не повинен містити вимог до постачальника та інших документів, які не передбачені цим Порядком.

Замовнику під час здійснення закупівель за пунктом 10 Особливостей (у тому числі закупівлі шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до Порядку формування та використання е-каталогу) слід враховувати пункт 17 Особливостей та те, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, що передбачені в пункті 19 Особливостей.

Зверніть увагу, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від умов, визначених у замовленні/запиті ціни пропозицій в електронному каталозі. При цьому пунктом 66 Порядку формування та використання е-каталогу визначено, що замовник укладає договір про закупівлю з переможцем відбору не пізніше ніж через 10 календарних днів з дня отримання від переможця відбору повідомлення щодо наміру укласти договір про закупівлю.

Замовникам варто на підготовчому етапі закупівлі детально проаналізувати специфікації товарів у Prozorro Market, їх характеристики та встановити, чи є технічна можливість налаштувати власноруч технічні параметри щодо відповідного товару та які саме торговельні марки пропонуються в таких налаштуваннях (можливості так званих динамічних профілів).

У разі відсутності товару з підходящими характеристиками в Prozorro Market або ж наявності ризиків (наприклад, якщо товар має бути локалізованим) здійснити закупівлю неякісного/невідповідного товару радимо здійснювати закупівлі шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному Особливостями. Детальніше — у статті «Розбір останніх законодавчих змін, які стосуються електронного каталогу (Prozorro Market), з 02.11.2023».

Зауважимо: щоб скористатися каталогами, замовник не повинен спочатку проводити відкриті торги. Якщо товар присутній у каталозі, замовник одразу може скористатися електронним каталогом. Замовник може проводити закупівлю шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими особливостями, та / або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару на власний розсуд.

Нещодавно в електронній системі закупівель з’явився моніторинг Державної аудиторської служби України запиту пропозицій постачальників. Можна зробити висновок, що аудитори розпочинають практику перевірок закупівель з використанням електронних каталогів. Детальніше — у статті «Увага! ДАСУ моніторить запит пропозицій постачальників (ЗПП)».

Запит ціни пропозицій

Чому запит ціни пропозицій тепер називаємо запит пропозицій постачальників, або які варіації назв ще може використовувати замовник, ми детально проаналізували у матеріалі «Основні проблемні питання щодо застосування електронного каталогу (Prozorro Market) з 01.09.2023».

Отже, під час формування паперових документів (протокол, річний план тощо) щодо закупівлі шляхом використання електронного каталогу радимо замовникам звернути увагу на різні варіації назв та вибрати для себе прийнятний варіант, наприклад: «запит пропозицій постачальників (запит (ціни) пропозицій)» або «запит (ціни) пропозицій», або «запит ціни пропозицій / запит пропозицій постачальників» тощо.

Протокол закупівлі через Прозорро Маркет

У матеріалі «Чи потрібно оформлювати протокол про визначення переможця запиту пропозиції постачальника або про відсутність підстав для його відхилення» ми розібрали, у яких випадках при здійсненні закупівель через Прозорро Маркет уповноваженій особі потрібно готувати протоколи, а в яких ні.

Так, при закупівлі через електронний каталог при затвердженні річного плану / змін до річного плану протокол потрібний. Радимо скористатися протоколом про закупівлю через Prozorro Market до 100 тис. грн; протоколом про закупівлю через Prozorro Market від 100 тис. грн (за Особливостями); протоколом про закупівлю лікарських засобів та медичних виробів через Prozorro Market (за Особливостями).

При визначенні переможця ЗПП обов’язок оформлення та публікування протоколу відсутній, адже оцінка пропозицій постачальників та визначення переможця проводяться автоматично електронною системою закупівель.

При відхиленні переможця при закупівлі через електронний каталог протокол також потрібний. Скористайтеся протоколом відхилення переможця відбору, якщо запропоновано товар з рф/рб відповідно до пп. 3 п. 64 Порядку № 822, протоколом відхилення переможця відбору у разі непідписання договору на умовах, визначених у запиті пропозицій постачальників (пп. 2 п. 64 Порядку), протоколом відхилення переможця відбору у разі непідписання договору у строк, визначений Порядком № 822 (пп. 1 п. 64 Порядку).

При відміні запиту пропозицій постачальників замовнику також потрібно оформити протокол. Можете використати зразки протоколу відміни запиту пропозицій постачальників у разі обставин непереборної сили; протоколу відміни запиту пропозицій постачальників у разі скорочення обсягу видатків; протоколу відміни запиту пропозицій постачальників у разі відсутності подальшої потреби.

Переходимо до тестування своїх знань щодо здійснення закупівель через електронний каталог

Перевірте свої знання, пройшовши тест «Електронний каталог Прозорро Маркет».

Тестування складається із десяти питань, відповівши на які, ви переконаєтесь у глибині своїх знань.

Якщо дасте неправильну відповідь на питання — не біда, під кожним питанням ви знайдете посилання на матеріал щодо тематики питання. Проаналізуєте статтю і вже точно будете знати правильну відповідь.

Тестування уповноваженої особи

Окремо зверніть увагу, що на порталі є електронна книга «Тестування уповноваженої особи: гайд для початківців». У книзі ми зібрали нормативно-правове забезпечення тестування, добірку матеріалів щодо тестування уповноважених осіб. Як це відбувається? Що потрібно знати? Усе, що необхідно розуміти про порядок проходження тестування.

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО